Connect with us

Ostali sportovi

Maks Ferstapen suočen sa izazovima na Nordšlajfeu, nije završio trku u drugoj rundi NLS

Holandski vozač diskvalifikovan na prvoj rundi, u drugoj lider do 10. kruga kada je morao u boks zbog kvara

Published

on

Foto Izvor: Pexels / Dante juhasz

Holandski vozač diskvalifikovan na prvoj rundi, u drugoj lider do 10. kruga kada je morao u boks zbog kvara

Maks Ferstapen, aktuelni šampion Formule 1, nastavlja da privlači pažnju svojim nastupima van najprestižnijeg takmičenja, posebno kroz učešće na legendarnom Nurburgringu, poznatom kao ‘Zeleni pakao’. Iako se nakon Velike nagrade Japana činilo da bi mogao da se povuče iz Formule 1, Ferstapen je jasno pokazao da je spreman da preuzme nove izazove u svetu auto-moto sporta, među kojima se izdvaja nastup na 24 časa Nordšlajfea.

Prvi susret Ferstapena sa ovogodišnjim izdanjem NLS serije na čuvenoj stazi nije bio bez poteškoća. U prvoj rundi, njegov automobil je diskvalifikovan iz trke nakon incidenta u kojem je njegov timski kolega Lukas Auer, iskusni vozač GT3 kategorije, udario automobil iz niže klase tokom kvalifikacija. Sama trka nije završena zbog nesreće u kojoj je učestvovao Juha Miettinen, te je Ferstapen ostao bez prilike da pokaže svoje mogućnosti na stazi u tom prvom pokušaju.

Druga runda donela je više uzbuđenja. Ferstapen je demonstrirao svoj talenat već u ranoj fazi trke, preuzevši vođstvo u duelu sa specijalistom za ovu stazu Krisom Haaseom. Međutim, tehnički problemi su ga zaustavili u 10. krugu, kada je morao da uđe u boks zbog kvara na prednjem deflektoru. Zbog toga je ekipa izgubila nekoliko krugova i na kraju završila na 39. mestu, daleko od pozicija koje su očekivali.

“Osetio sam veliku vibraciju odjednom. Prednji deflektor je počeo da podrhtava i znao sam da je popustio. Bilo je čudno jer nisam udario ništa. Moramo da otkrijemo uzrok”, izjavio je Maks Ferstapen posle trke, sumirajući svoje iskustvo na zahtevnoj stazi Nordšlajfe. Ipak, Ferstapen je zadržao optimizam: “Zabavio sam se i automobil je bio dobar. Zadovoljan sam. Dobro sam upravljao svojim stintovima i saobraćajem, bilo je intenzivno. Borio sam se sa drugim automobilima i ovo je dobra proba za 24 časa.”

Holanđanin ističe da je glavni cilj nastup na 24 sata Nordšlajfea, pa rezultati iz kvalifikacionih rundi nisu presudni jer one služe za plasman u završnu borbu za pol poziciju. “Spreman sam koliko mogu da budem. Samo mi je nedostajalo iskustvo vožnje noću”, zaključio je Ferstapen.

Pred Ferstapenom i njegovim timom stoji pravi izazov – 24 časa Nurburgringa, gde će iskustvo, strategija i izdržljivost biti jednako važni kao i brzina, a svaki sledeći nastup na ovoj stazi predstavlja dodatnu pripremu za tu zahtevnu trku.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ostali sportovi

Džordž Rasel: Loš start sezone, ali odnos sa Totom Volfom ostaje čvrst

Britanski vozač Mercedesa treći u šampionatu, iza Andree Kimija Antonelija i Luisa Hamiltona, dok se spekuliše o mogućem dolasku Maksa Ferštapena.

Published

on

By

Britanski vozač Mercedesa treći u šampionatu, iza Andree Kimija Antonelija i Luisa Hamiltona, dok se spekuliše o mogućem dolasku Maksa Ferštapena.

Džordž Rasel suočava se sa velikim izazovima u sezoni 2026. Formule 1, nakon višegodišnje stagnacije u timu Mercedes. Ove godine konačno ima na raspolaganju konkurentan bolid W17, što je dalo nadu za povratak ekipe na vrh sveta. Međutim, njegov novi timski kolega Andrea Kimi Antoneli briljira i trenutno vodi u generalnom plasmanu, dok je Rasel treći, sa 50 bodova manje od Antonelija i devet bodova iza bivšeg kolege Luisa Hamiltona.

Ovakav razvoj događaja izazvao je brojne spekulacije u padoku o budućnosti Rasela u Mercedesu, posebno ukoliko bi Toto Volf uspeo da dovede Maks Ferštapena. Ipak, Rasel odlučno odbacuje sve glasine o unutrašnjoj krizi i ističe snažnu vezu sa šefom tima. “Već dvanaest godina poznajem Tota Volfa”, podseća Rasel i priseća se svog prvog susreta sa Volfram kada je kao dečak predstavio svoj plan za budućnost putem PowerPoint prezentacije.

Tokom godina kroz pobede i poraze njihova saradnja je samo ojačala. “Postali smo veoma bliski poslednjih godina”, otkriva Rasel. “Kada smo kod kuće, gotovo svakodnevno provodimo vreme zajedno. Moja partnerka Karmen i ja imamo sjajan odnos sa Susie i Totom.” Porodična atmosfera izvan staze pomaže mu da lakše prevaziđe sportske udarce.

Iako Mercedes beleži napredak — poslednji dvostruki trijumf u Melburnu to potvrđuje — Rasel priznaje da ga trenutni rezultati ne zadovoljavaju potpuno: “Dolazimo iz godina relativnog neuspeha u Vilijamsu i Mercedesu bez prave borbe za titulu. Doći do Australije i ostvariti dupli podijum sa Kimijem bio je znak da smo se vratili.”

Uprkos pritisku zbog Antonelijevih uspeha i neizvesnosti oko potencijalnog dolaska Ferštapena, Raselu najveću podršku pruža upravo Volf: “Iako su poslednje trke bile teške za mene, razgovarao sam o svemu sa Totom. Razmišljali smo koliko smo naporno radili prethodne četiri godine kako bismo vratili Mercedes na vrh F1. To me ispunjava ponosom”, zaključuje Rasel uz poruku da nema nameru da odustane jer ima punu podršku šefa tima.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Aston Martin planira duboku tehničku rekonstrukciju za Veliku nagradu Mađarske

Fernando Alonso i tim iz Silverstona pripremaju radikalnu ‘B’ verziju bolida AMR26, dok Honda ubrzava razvoj pogonske jedinice

Published

on

By

Fernando Alonso i tim iz Silverstona pripremaju radikalnu ‘B’ verziju bolida AMR26, dok Honda ubrzava razvoj pogonske jedinice

Aston Martin najavljuje značajnu promenu u svom F1 projektu za nastavak sezone, fokusirajući se na Veliku nagradu Mađarske kao ključni trenutak za preokret rezultata. Fernando Alonso je nedavno istakao da su prave ambicije tima vezane za drugu polovinu godine, a britanski tim iz Silverstona radi na velikoj strukturalnoj nadogradnji bolida sa ciljem povratka u borbu za bodove.

Prema informacijama iz Motorsport Italia, Aston Martin će upravo u Mađarskoj predstaviti toliko temeljitu evoluciju modela AMR26 da će praktično biti reč o potpuno novoj ‘B’ specifikaciji. Ova promena nije samo niz aerodinamičkih poboljšanja, već potpuni redizajn pod rukovodstvom Adriana Neweya. Od aktuelnog bolida zadržaće se samo prednje ogibljenje, dok će ostatak konstrukcije biti detaljno revidiran kako bi ekipa pokušala da ispravi početne probleme projekta.

Tehnička direkcija tima odlučila je da promeni pristup razvoju automobila na jasno definisanoj tački kalendara, s idejom da donese trenutno vidljiv napredak umesto postepenog poboljšanja. Velika nagrada Mađarske biće tako označena kao potencijalna prekretnica za Aston Martin.

Paralelno sa radom na šasiji u Silverstonu, Honda intenzivno razvija novu verziju pogonske jedinice u Japanu. Japanski proizvođač svestan je da trenutni motor ima oko deset odsto manjak snage u odnosu na konkurenciju, što je uticalo na slab start sezone Fernanda Alonsa i Lansa Strola. Nakon rešavanja problema sa pouzdanošću i vibracijama tokom prvog dela godine, Honda sada prelazi na fazu povećanja performansi motora, ali uz ograničenja zbog budžetskog limita.

Koji Watanabe, predsednik Honda Racinga, poručio je javnosti preko zvanične F1 stranice: „Neće se situacija drastično promeniti preko noći, zato naš pristup ostaje dugoročan i nastavljamo sa predanim radom.“ On ističe svakodnevnu komunikaciju sa vlasnikom tima Lorensom Strolom i podvlači da između Aston Martina i Honde nema krize: „Gradimo snažno partnerstvo. Često razgovaram sa Lorensom Strolom koji veruje u Hondine kapacitete.“

Obe strane priznaju visok nivo zahteva: „Naravno da ni on ni ja nismo zadovoljni trenutnom situacijom, ali redovno diskutujemo o načinima kako možemo napredovati – uključujući pogonsku jedinicu, šasiju i funkcionisanje tima“, zaključio je Watanabe. Očekuje se da letnji paket unapređenja bude polazna tačka stabilizacije Aston Martina u sredini poretka i povratka u borbu za bodove.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Marc Márquez pokazao izuzetnu mentalnu snagu u trijumfu na Velikoj nagradi Češke

Španski motociklista pobedio uprkos fizičkoj iscrpljenosti, Ai Ogura i Pecco Bagnaia priznali njegovu superiornost na stazi

Published

on

By

Španski motociklista pobedio uprkos fizičkoj iscrpljenosti, Ai Ogura i Pecco Bagnaia priznali njegovu superiornost na stazi

Marc Márquez ostvario je impresivnu pobedu na Velikoj nagradi Češke, demonstrirajući neverovatnu mentalnu snagu i iskustvo, iako je bio vidno iscrpljen posle trke. Španac je tokom većeg dela trke pratio svog timskog kolegu Pecca Bagnaiu, koji je rano stekao prednost od sedam desetinki, ali Márquez je ostao pribran i strpljiv. U izuzetno zahtevnim uslovima – temperatura asfalta dostizala je čak 53 stepena – Márquez je uspešno kontrolisao tempo i gume, birajući trenutke za napad.

Ai Ogura, koji se nadao da će u završnici preteći španskog šampiona kao što je to učinio protiv drugih rivala u prošlim trkama, priznao je nakon trke: „Osećao sam se bolje u poslednjim krugovima i bio sam brz… ali nisam mogao da ga sustignem. Pomislio sam: ‘Pusti me da pobedim ovaj put, ti već imaš mnogo pobeda.’“ Márquez je održavao razmak između četiri i osam desetinki tokom poslednjih pet krugova, spremajući se za svaki mogući napad rivala.

Márquez je istakao koliko mu je bilo teško fizički: „Imam opštu slabost, nemam bolove. Nedostaje mi snaga u desnoj ruci i to moram da nadoknadim drugim delovima tela.“ Uprkos tome, njegov um nije popustio: „Naravno, sada mi je mentalni napor znatno veći nego fizički tokom vikenda. Ne znam kakav će biti moj maksimum u budućnosti, ali subotom i nedeljom dajem sve od sebe.“

Pecco Bagnaia pohvalio je kolegu iz tima rečima: „Marc je uradio fantastičan posao tokom celog vikenda.“ Iako su mnogi očekivali da će Bagnaia odneti sigurnu pobedu kao što se dogodilo u Sprintu prethodnog dana, iskusni Márquez ga je nadmudrio taktičkom vožnjom.

Posle ove pobede Marc Márquez se značajno približio vrhu generalnog plasmana. Nakon Mugella bio je deveti sa 102 boda zaostatka; posle Sprinta u Mađarskoj sedmi sa minus 97 bodova; nakon Balatona peti sa minus 72 zahvaljujući incidentu Bezzechija koji nije osvojio poene; posle Sprinta u Češkoj peti sa minus 65; a sada četvrti sa samo 40 bodova zaostatka. Bezzecchi nije vozio zbog suspenzije nakon incidenta sa sudijom.

Jorge Martín takođe beleži napredak – završio je kao deveti posle dve Long Lap kazne i sada ima osam bodova manje od Bezzechija. Pedro Acosta imao je tehničkih problema s motorom KTM-a pri kraju trke, dok Joan Mir s Hondom zauzima peto mesto kao jedini vozač s mekim zadnjim gumama.

Ovaj rezultat potvrđuje izuzetnu upornost Marca Márqueza koji se vratio u borbu za titulu samo mesec i po dana nakon dvostruke operacije stopala i ramena.

Pročitaj još

U Trendu