Connect with us

Svet

Nestanak italijanske državljanke povezane sa slučajem Epstin prijavljen u Venetu

Tužilaštvo u Rovigu i ministarstvo spoljnih poslova uključeni u istragu, porodica bez kontakta od 22. aprila

Published

on

Foto Izvor: Tanjug AP/New York State Sex Offender Registry via AP

Tužilaštvo u Rovigu i ministarstvo spoljnih poslova uključeni u istragu, porodica bez kontakta od 22. aprila

Elizabeta Fereto (50), italijanska manekenka i preduzetnica koja je javno govorila o zlostavljanju koje je doživela od Džefrija Epstina, nestala je 22.04.2024. godine, a njena porodica iz Veneta od tada nema nikakve informacije o njenoj sudbini, saopšteno je iz policijskih izvora. Porodica je nestanak prijavila tužilaštvu u Rovigu nakon višednevnog bezuspešnog pokušaja da stupi u kontakt sa Feretovom.

Prema dostupnim informacijama, Elizabeta Fereto je početkom aprila boravila kod roditelja i brata u Venetu, nakon čega se vratila u Sjedinjene Američke Države. Posle 22. aprila, njen mobilni telefon je nedostupan, a svi profili na društvenim mrežama su deaktivirani ili izbrisani. Ministarstvo spoljnih poslova Italije uključilo se u slučaj i, prema navodima, već je kontaktiralo američke vlasti radi daljeg postupanja.

Feretova je bila među prvim ženama koje su javno optužile Epstina, navodeći da je 2004. godine, nakon što je odbila njegove seksualne ponude, pobegla iz njegove vile u Njujorku. U njenoj izjavi iz tog perioda, Feretova je navela da je bila pozvana na audiciju za modni brend, pri čemu je prisustvovala i Gislejn Maksvel, kasnije osuđena zbog učešća u Epstinovim krivičnim delima.

Porodica i prijatelji navode da su do nekoliko dana pre nestanka imali redovnu komunikaciju sa Feretovom, a njena majka iz Montanjane je poslednji put razgovarala sa njom 22. aprila. Slučaj je izazvao zabrinutost zbog mogućih okolnosti nestanka, s obzirom na prethodne javne istupe Feretove u vezi sa Epstinom.

“Istraga je u toku i prikupljaju se svi relevantni podaci”, saopšteno je iz tužilaštva u Rovigu.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Kir Starmer i Endi Bernam održali tajni sastanak u Londonu posle ostavke premijera

Zvaničnici potvrdili prvi razgovor van Dauning strita, u toku pripreme za brifinge kandidata

Published

on

By

Zvaničnici potvrdili prvi razgovor van Dauning strita, u toku pripreme za brifinge kandidata

Aktuelni britanski premijer Kir Starmer i njegov stranački suparnik Endi Bernam sastali su se u Londonu i razgovarali sat vremena u tajnosti, potvrdili su zvanični izvori. Sastanak je održan van zvaničnih prostorija, što znači da nije bio u Dauning stritu. Ovo je prvi susret između Starmera i Bernama otkako je Starmer podneo ostavku na funkciju premijera i lidera laburističke stranke, a Bernam najavio kandidaturu za budućeg lidera stranke i premijera.

Prema navodima iz kabineta odlazećeg premijera, u toku su pripreme da se svim kandidatima za narednog premijera omoguće ‘pripremni razgovori’ kako bi bili informisani o trenutnim aktivnostima britanske vlade. Endi Bernam se nakon povratka u parlament i osvajanja poslaničkog mandata istakao kao potencijalni izazivač za lidersku poziciju u Laburističkoj stranci. Njegovi saveznici među poslanicima i stranačkim organizacijama pozvali su na prenos vlasti.

U poslednjim danima više članova kabineta javno je govorilo o potrebi za promenom rukovodstva. Među njima su ministarka saobraćaja Hajdi Aleksander i ministarka spoljnih poslova Ivet Kuper, koje su pozvale na reorganizaciju rukovodstva i Starmerovo povlačenje.

“U toku su pripreme za brifinge svih kandidata za sledećeg premijera”, saopšteno je iz kabineta Kir Starmera.

Pročitaj još

Svet

Američka vojska planira testiranje elektronskog ometanja na domaćim poligonima po ugledu na iskustva iz Ukrajine

Sekretar vojske potvrdio pripreme za otvaranje dva poligona u SAD radi unapređenja obuke i razvoja protivdron sistema

Published

on

By

Sekretar vojske potvrdio pripreme za otvaranje dva poligona u SAD radi unapređenja obuke i razvoja protivdron sistema

Američka vojska planira da u narednih četiri do šest nedelja uspostavi najmanje dva domaća poligona na kojima će se simulirati uslovi slični onima sa ratišta u Ukrajini, izjavio je sekretar američke vojske Dan Driskol. Cilj ovih poligona je da se stvore realistični uslovi elektronskog ratovanja i ometanja, što bi omogućilo proizvođačima dronova i sistemima za protivdron zaštitu da zajedno testiraju i unapređuju svoja rešenja.

“Na ovim poligonima moguće je kreirati okruženje sa elektronskim ometanjem, kao i omogućiti zajednički rad između proizvođača dronova i alata za njihovo neutralisanje,” rekao je Driskol tokom obraćanja novinarima. On je dodao da će i vojnici imati priliku da učestvuju u obuci na ovim lokacijama, kako bi stekli praktična iskustva i unapredili saradnju sa razvojnim timovima.

Driskol je naveo da u SAD već postoje lokacije na kojima se vojska može bezbedno baviti testiranjem, ali je istakao da se razmatra i mogućnost korišćenja jedne globalne lokacije van SAD za agresivnija testiranja, uključujući i ispitivanja sistema sa hipersoničnim tehnologijama. Precizne lokacije novih poligona nisu saopštene, jer se planiranje još uvek nalazi u početnoj fazi.

Trenutno, deo obuke američkih vojnika za protivdron delovanje, poput one koja je održana u aprilu, ne uključuje elektronsko ometanje, delom zbog ograničenja koja postoje u SAD u vezi sa korišćenjem takve opreme. Zbog toga se očekuje da će novi poligoni omogućiti realističnije scenarije i unaprediti pripreme vojske za potencijalne pretnje.

Sekretar vojske je svoje komentare izneo tokom industrijskog dana namenjenog razgovoru sa kompanijama koje razvijaju sisteme za presretanje dronova i raketa. Zvaničnici ističu da je cilj obuke i testiranja jačanje sposobnosti vojske u uslovima savremenih pretnji, pri čemu se posebno naglašava važnost reagovanja na elektronsko ometanje kakvo je primećeno na ratištima u Ukrajini.

Još uvek nije precizirano kada će novi poligoni biti potpuno operativni, a više informacija o lokacijama i obimu testiranja očekuje se nakon završetka planiranja.

Pročitaj još

Svet

Telo manekenke pronađeno u koferu u iznajmljenom stanu u Bogoti

Policija vodi istragu, osumnjičeni britanski i američki državljanin u bekstvu, ključni su DNK nalazi

Published

on

By

Policija vodi istragu, osumnjičeni britanski i američki državljanin u bekstvu, ključni su DNK nalazi

Telo manekenke Natalije Viljalba Angarite (36) pronađeno je u iznajmljenom stanu na sedmom spratu zgrade u Bogoti 18. juna, saopštili su policijski izvori. Telo je otkrilo osoblje za čišćenje nakon prijave o tekućoj vodi, a žrtva je pronađena u velikom koferu u kupatilu. Prema policijskim podacima, u stanu su zatečene lične stvari, uključujući dva pasoša žrtve, od kojih je jedan imao pečate nedavnog putovanja u Španiju.

Policija je na osnovu snimaka nadzornih kamera utvrdila da je britanski državljanin ušao u objekat 17. juna i napustio ga narednog dana, noseći posteljinu u prostoriju za pranje veša. Takođe, američki državljanin iz Teksasa bio je prisutan tokom ranijeg perioda boravka žrtve u stanu. Zvaničnici navode da su uzeti DNK tragovi i drugi forenzički dokazi sa mesta događaja radi daljeg veštačenja.

“Istraga je u toku i prikupljaju se svi relevantni materijalni dokazi kako bi se utvrdile okolnosti smrti”, potvrđeno je iz policije. Telo je poslato na obdukciju radi utvrđivanja tačnog uzroka i vremena smrti. Za oba strana državljanina, britanskog i američkog, aktivno se traga, a do sada nije bilo hapšenja niti je potvrđen motiv.

Prema dostupnim informacijama, slučaj je u javnosti upoređen sa ranijim femicidima u Kolumbiji, uključujući slučaj DJ-ice Valentine Trespalacios, čije telo je takođe pronađeno u koferu. Kolumbija beleži porast rodno zasnovanog nasilja, sa 886 registrovanih femicida u 2024. godini, što je najviše u poslednjih sedam godina.

Pročitaj još

U Trendu