Connect with us

Domaće

Senator Treasury GT7 nudi dve milijarde evra za 56,1 odsto udela u NIS-u

Srpska kompanija sa kapitalom od 207 milijardi dinara konkurent MOL-u, odluka o sudbini NIS-a do 22. maja

Published

on

Foto Izvor: Pexels / Tom fisk

Srpska kompanija sa kapitalom od 207 milijardi dinara konkurent MOL-u, odluka o sudbini NIS-a do 22. maja

Nedavno osnovana srpska kompanija KFT Senator Treasury G.T.7 Dva DOO ponudila je ruskim kompanijama Gaspromnjeft i Gasprom dve milijarde evra za njihov zajednički udeo od 56,1 odsto u Naftnoj industriji Srbije (NIS), izjavio je vlasnik firme Ranko Mimović. Prema dostupnim podacima, ruski vlasnici NIS-a su „u načelu prihvatili ponudu“, dok je istovremeno u toku i pregovarački proces sa mađarskom kompanijom MOL, koja takođe nastoji da kupi većinski paket akcija.

KFT Senator Treasury G.T.7 Dva DOO, koja je nastala iz firme osnovane u martu 2023. sa osnivačkim kapitalom od 207 milijardi dinara (oko 1,8 milijardi evra), ima aktivan status prema Agenciji za privredne registre, iako je u blokadi zbog duga od 9.508 dinara. Ukupan osnivački kapital dve naslednice jednak je kapitalu originalne kompanije iz 2023. godine.

NIS je od oktobra prošle godine pod američkim sankcijama, a američko Ministarstvo finansija, Kancelarija za kontrolu strane imovine (OFAC), zahteva da ruski većinski vlasnici svoje akcije prodaju entitetu koji nije povezan sa Rusijom. OFAC je postavio rok do 22. maja za završetak prodaje, dok je MOL 19. januara potpisao sporazum o kupovini udela Gaspromnjefta i Gasproma. Predstavnici MOL-a su naveli da su „neophodne korporativne i regulatorne procedure u toku“, dok iz Gasproma i NIS-a nije bilo komentara na upite.

Kompanija Senator Treasury saopštila je da je 30. oktobra pokrenula postupak pred OFAC-om za dozvolu za kupovinu većinskog udela u NIS-u, a 4. novembra o svojim planovima obavestila Gaspromnjeft. Na sajtu OFAC-a navodi se da je zahtev „u toku razmatranja uprave“. Mimović tvrdi da je 21. aprila o svojim planovima informisao kabinet predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ali iz kabineta nije stigao odgovor.

Gasprom drži 11,3 odsto udela u NIS-u, Gaspromnjeft 44,9 odsto, država Srbija 29,9 odsto, dok su preostale akcije u vlasništvu malih akcionara i zaposlenih. Prema izjavama ministarke energetike Dubravke Đedović Handanović, pregovori Srbije i MOL-a trebalo bi da budu završeni do 16. maja, a očekuje se i odobrenje američkih vlasti. Vučić je ranije izjavio da je MOL spreman da za većinski udeo plati milijardu evra.

Ranko Mimović, vlasnik Senator Treasury G.T.7 Dva DOO, povezan je sa najmanje devet kompanija u Srbiji, od kojih je osam ugašeno, dok su kod preostalih zabeležene poreske i finansijske blokade. On je ranije rukovodio firmama u Sloveniji i Hrvatskoj, a 2014. godine je u Ljubljani osuđen na dve godine zatvora i novčanu kaznu od 100.000 evra zbog prevara tokom upravljanja preduzećem. Godine 2010. najavljivao je preuzimanje više od 10 odsto vlasništva u hrvatskoj Podravci, tvrdeći da je investirao 60 miliona evra putem kupovine malteške firme Fima Ami, što je bio predmet istrage hrvatskog USKOK-a.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Domaće

Mađarska uvodi ograničenje saobraćaja za kamione iznad 7,5 tona tokom 28. juna

Saobraćaj za teretna vozila dozvoljen od 22.00 do 6.00, obustava na snazi 28. juna od 6.00 do 22.00 časa

Published

on

By

Saobraćaj za teretna vozila dozvoljen od 22.00 do 6.00, obustava na snazi 28. juna od 6.00 do 22.00 časa

Uprava granične policije Ministarstva unutrašnjih poslova obavestila je prevoznike i vozače teretnih motornih vozila da su nadležni organi Mađarske dostavili zvanično obaveštenje o privremenom ograničenju saobraćaja za kamione i kombinacije vozila čija najveća dozvoljena masa prelazi 7,5 tona. Ova mera se uvodi usled visokih temperatura sa ciljem očuvanja kvaliteta robe tokom transporta.

Prema saopštenju, obustava saobraćaja za teretna vozila iznad 7,5 tona neće važiti tokom noći između subote, 27. juna, i nedelje, 28. juna, u periodu od 22.00 do 6.00 časova. Međutim, u nedelju, 28. juna, saobraćaj na teritoriji Mađarske za ovu kategoriju vozila biće obustavljen od 6.00 do 22.00 časa.

Uprava granične policije apeluje na sve prevoznike i vozače teretnih vozila da pravovremeno planiraju putovanja, prate informacije nadležnih organa i stanje na graničnim prelazima, kao i da u navedenom periodu računaju na mogućnost pojačanog intenziteta teretnog saobraćaja na granici sa Mađarskom. Ministarstvo unutrašnjih poslova nastaviće da prati situaciju i obaveštava javnost o svim promenama značajnim za putnike, prevoznike i druge učesnike u saobraćaju.

Pročitaj još

Domaće

Apatinska pivara u kampanji za bezbednost u saobraćaju smanjila broj poginulih mladih vozača za 50 odsto

Kampanja „Kad pijem, ne vozim“ tokom 20 godina doprinela padu teško povređenih za trećinu i smanjenju nezgoda za 20 odsto

Published

on

By

Kampanja „Kad pijem, ne vozim“ tokom 20 godina doprinela padu teško povređenih za trećinu i smanjenju nezgoda za 20 odsto

Kampanja „Kad pijem, ne vozim“, koju realizuje Apatinska pivara u saradnji sa Upravom saobraćajne policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije i Agencijom za bezbednost saobraćaja, obeležava 20 godina kontinuiranog delovanja, usmerena na promociju odgovornog ponašanja u saobraćaju i odgovorne konzumacije alkohola. Tokom dve decenije, ova društveno odgovorna inicijativa usmerena je pre svega na mlade vozače i situacije nakon izlazaka, provoda i festivala, podsećajući da alkohol i vožnja ne idu zajedno.

Proslava jubileja organizovana je u okviru ovogodišnjeg Bavaria Belgrade Music Week-a, gde su kroz promotivne aktivnosti i direktnu komunikaciju sa posetiocima prenošene ključne poruke o značaju bezbednosti u saobraćaju. Prema podacima saobraćajne policije, tokom prošle godine sankcionisano je blizu 57.000 vozača zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola.

Iz Uprave saobraćajne policije ističu da samo kontrole i kaznene mere nisu dovoljne, već je potrebno zajedničko delovanje svih subjekata u sistemu bezbednosti saobraćaja. Poseban značaj daje se učešću društveno odgovornih kompanija, poput Apatinske pivare, koje kroz kampanje šalju jasnu poruku o neprihvatljivom riziku kombinovanja alkohola i vožnje. Mladi vozači od 18 do 29 godina su glavna ciljna grupa, jer je neophodno da već na početku vozačkog staža usvoje stav da alkohol i vožnja ne idu zajedno.

Ministarstvo unutrašnjih poslova navodi da su aktivnosti u kontroli i prevenciji u poslednjih 20 godina značajno uticale na smanjenje broja poginulih i teško povređenih mladih vozača. U poređenju sa 2006. godinom, broj poginulih mladih vozača prepolovljen je, dok je broj teško povređenih manji za trećinu. U odnosu na period od pre 10 godina, broj saobraćajnih nezgoda sa poginulim licima u kojima je učestvovao mlad vozač smanjen je za 20 odsto, a broj nezgoda povezanih sa alkoholisanosti mladog vozača prepolovljen je.

„Dvadeset godina kampanje ‘Kad pijem, ne vozim’ predstavlja potvrdu da dosledna i dugoročna komunikacija može da doprinese jačanju svesti o odgovornom ponašanju u saobraćaju. Ponosni smo što smo zajedno sa partnerima tokom dve decenije gradili prepoznatljivu platformu koja podseća da su bezbedne odluke deo svake odgovorne zabave. Posebno nam je važno što kampanju nastavljamo da približavamo mladima, upravo na mestima gde provode svoje vreme i gde se donose odluke koje su ključne za bezbednost u saobraćaju“, poručuju iz Apatinske pivare.

Vršilac dužnosti direktora Agencije za bezbednost saobraćaja Branko Stamatović izjavio je: „Kampanja ‘Kad pijem, ne vozim’ šalje jednu jednostavnu, ali važnu poruku – alkohol i vožnja nikada ne idu zajedno. Posebno je važno da do mladih dopremo na mestima gde se okupljaju i provode, jer upravo tada mogu da donesu pogrešne odluke koje mogu imati ozbiljne posledice. Svaka odgovorna odluka da se nakon konzumiranja alkohola ne sedne za volan znači veću bezbednost za vozača, njegove saputnike i sve ostale učesnike u saobraćaju. Zato Agencija za bezbednost saobraćaja sa ponosom učestvuje u realizaciji ove kampanje već pet godina, jer verujemo da se trajne promene postižu kontinuiranom edukacijom, partnerstvom institucija i društveno odgovornih kompanija i stalnim podsećanjem da nijedan provod nije vredan izgubljenog života.“

Pročitaj još

Domaće

OTP grupa napredovala na 398. mesto Forbes Global 2000 uz dobit od 360. mesto

Mađarska bankarska grupa među 400 najvećih kompanija sveta, posluje u 11 zemalja i ima 17,5 miliona klijenata

Published

on

By

Mađarska bankarska grupa među 400 najvećih kompanija sveta, posluje u 11 zemalja i ima 17,5 miliona klijenata

OTP grupa, regionalna bankarska grupacija sa sedištem u Mađarskoj, prvi put se plasirala među 400 najboljih svetskih kompanija prema listi Forbes Global 2000 za 2026. godinu. Nakon četiri godine uzastopnog napretka, grupa je zauzela ukupno 398. mesto na ovoj prestižnoj listi, koja rangira kompanije na osnovu prihoda, neto dobiti, ukupne imovine i tržišne kapitalizacije. Prema zvaničnim podacima, OTP grupa je u 2026. godini rangirana na 360. mestu po dobiti, 313. mestu po ukupnoj imovini, 993. mestu po prihodima i 658. mestu po tržišnoj vrednosti. Ovi rezultati predstavljaju značajan pomak u odnosu na pre četiri godine, kada se kompanija nije nalazila među 1.000 najboljih u svetu. Forbes Global 2000 koristi metodologiju koja daje jednaku težinu prihodima, profitu, imovini i tržišnoj kapitalizaciji, a za svaku kategoriju se sastavlja posebna rang lista 2.000 kompanija. OTP grupa danas ima blizu 40.000 zaposlenih u 11 zemalja, koji svakodnevno pružaju usluge za oko 17,5 miliona klijenata. “OTP grupa je rangirana među 400 najjačih kompanija na svetu na listi Forbes Global 2000 – uspeh koji smo, kao regionalna bankarska grupa sa sedištem u Mađarskoj, postigli zajedno sa našim kolegama, klijentima i partnerima. Kontinuirani razvoj OTP Grupe potvrđuje snagu naše stabilne strategije i poslovanja usredsređenog na klijenta. Naših skoro 40.000 zaposlenih u 11 zemalja svakodnevno radi na tome da život naših blizu 17,5 miliona klijenata učini jednostavnijim i bezbednijim, uz istovremeno dodatno jačanje naše vodeće pozicije u Centralnoj i Istočnoj Evropi. Želeo bih da se zahvalim svojim kolegama na njihovom trudu koji doprinosi našem zajedničkom uspehu, a našim klijentima na poverenju koje je neophodno za naš izuzetan rast”, izjavio je Péter Csányi, generalni direktor OTP banke. Ovaj plasman dodatno potvrđuje lidersku poziciju OTP grupe na bankarskom tržištu Centralne i Istočne Evrope i ukazuje na kontinuirani rast i stabilnost poslovanja.

Pročitaj još

U Trendu