Connect with us

Srbija

Odbor za obnovu i razvoj Sremskih Karlovaca usvojio izveštaje i planove za naredni period

Ministar Nikola Selaković predsedavao sednicom, naglašena važnost državne podrške i povećanja sredstava

Published

on

Foto Izvor:

Ministar Nikola Selaković predsedavao sednicom, naglašena važnost državne podrške i povećanja sredstava

Sednica Odbora za obnovu kulturno-istorijskog nasleđa i podsticaj razvoja opštine Sremski Karlovci održana je danas, a predsedavao je ministar kulture Nikola Selaković. Tokom sednice usvojeni su izveštaji o radu za 2024. i 2025. godinu, kao i program i plan realizacije aktivnosti za 2026. godinu.

Ministar Selaković je istakao da značaj Odbora iz godine u godinu raste, zahvaljujući ozbiljnoj podršci države i institucija, uključujući predsednika Republike, Vladu, Ministarstvo finansija i Ministarstvo kulture. Kako je naglasio, sredstva namenjena za projekte u Sremskim Karlovcima kontinuirano se uvećavaju, što prevazilazi kadrovske kapacitete opštine za administrativno-tehničku podršku.

“Podrška države i usvajanje posebnog zakona omogućili su realizaciju važnih projekata koji doprinose očuvanju kulturno-istorijskog nasleđa i razvoju Sremskih Karlovaca”, rekao je ministar Selaković. Dodao je da će planirani programi i dalje doprinositi unapređenju infrastrukture i kulturnih sadržaja u opštini.

Tokom sednice razmatrani su i naredni koraci za efikasniju implementaciju razvoja, uz akcenat na potrebu dodatnog jačanja administrativnih kapaciteta lokalne samouprave. Odbor će nastaviti da prati sprovođenje usvojenih planova i podstiče projekte od značaja za lokalnu zajednicu.

Kako je saopšteno, naredna sednica biće posvećena izveštaju o realizaciji aktuelnih projekata i planiranju budućih aktivnosti.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Srbija

Toplotni talas pogodio Evropu, 40 ljudi preminulo u Francuskoj

Crveni krst izdao upozorenje, 23 zemlje pod merama opreza zbog ekstremnih temperatura

Published

on

By

Crveni krst izdao upozorenje, 23 zemlje pod merama opreza zbog ekstremnih temperatura

Evropu je zahvatio snažan toplotni talas, zbog kojeg su u poslednjih nekoliko dana zabeležene rekordne temperature i porast broja žrtava, posebno u Francuskoj gde je 40 osoba preminulo pokušavajući da se rashlade, saopšteno je iz zvaničnih izvora. U Španiji, temperature su dostigle više od 45 stepeni Celzijusa, a gotovo cela zemlja bila je pod zvaničnim upozorenjem na vrućinu u utorak.

Prema dostupnim informacijama, toplotni talas predstavlja drugi po redu rekordni talas u poslednja dva meseca, dok se nastavlja rast temperatura širom Evrope. Nacionalni temperaturni rekordi mogli bi biti premašeni čak i pre jula, tradicionalno najtoplijeg meseca u godini. Upozorenja na ekstremne vrućine izdata su u 23 evropske zemlje, od kojih su Nemačka, Francuska, Španija, Švajcarska i Luksemburg pod najvišim, crvenim nivoom upozorenja.

Crveni krst je izdao hitno upozorenje građanima, navodeći da je situacija “pitanje života i smrti” i savetovao izbegavanje boravka na otvorenom tokom najtoplijeg dela dana, kao i unos dovoljne količine tečnosti. “Neophodno je da svi prate preporuke zdravstvenih institucija i izbegavaju nepotrebne rizike tokom trajanja toplotnog talasa”, navedeno je u saopštenju.

Hrvatska je takođe podigla nivo upozorenja zbog očekivanog nastavka visokih temperatura do kraja nedelje, sa mogućnošću produženja i na prvu polovinu naredne nedelje. Zvaničnici upozoravaju da bi građani trebalo da posebno zaštite decu, starije i hronične bolesnike.

“Apelujemo na građane da ozbiljno shvate upozorenja i da se pridržavaju mera zaštite tokom ovog talasa vrućina”, izjavio je predstavnik Crvenog krsta. Situacija se i dalje prati, a nadležne službe ostaju u pripravnosti.

Pročitaj još

Srbija

Nevreme izazvalo poplave i otežan saobraćaj u Kraljevu

Nadležne službe prate stanje na terenu, saobraćaj otežan na više lokacija, nema izveštaja o povređenima

Published

on

By

Nadležne službe prate stanje na terenu, saobraćaj otežan na više lokacija, nema izveštaja o povređenima

Snažno nevreme praćeno obilnim padavinama pogodilo je danas Kraljevo, uslovivši poplave na više gradskih ulica i značajno otežalo saobraćaj, prema policijskim izvorima. Velika količina padavina dovela je do zagušenja kišne kanalizacije, što je izazvalo zadržavanje vode na saobraćajnicama i probleme u kretanju vozila.

Na pojedinim deonicama, više kamiona i putničkih vozila ostalo je zarobljeno u vodi, dok je saobraćaj u nekim delovima grada gotovo potpuno zaustavljen. Građani su na društvenim mrežama objavljivali snimke poplavljenih ulica i jakog vetra koji je dodatno otežavao situaciju.

Nadležne službe su na terenu i prate razvoj događaja, saopšteno je iz relevantnih izvora. Za sada nema informacija o eventualno povređenim osobama niti o većoj materijalnoj šteti.

“Zbog velike količine padavina u kratkom vremenskom periodu, kišna kanalizacija nije uspela da primi svu vodu, pa je došlo do plavljenja saobraćajnica i ozbiljnih problema u odvijanju saobraćaja”, naveo je jedan od građana.

Prema dostupnim informacijama, situacija se i dalje prati, a građanima se savetuje oprez prilikom kretanja kroz poplavljene delove grada.

Pročitaj još

Srbija

U Ohridu počeo dečji pravoslavni kamp sa učesnicima iz regiona

Organizatori navode da se deca iz više država regiona upoznaju sa kulturnim nasleđem kroz osmodnevni program

Published

on

By

Organizatori navode da se deca iz više država regiona upoznaju sa kulturnim nasleđem kroz osmodnevni program

U Ohridu je započeo osmodnevni dečji pravoslavni kamp koji okuplja 65 mališana sa Kosova, iz Republike Srpske, centralne Srbije i Severne Makedonije, saopštili su organizatori. Prvog dana učesnici su sa vaspitačima i organizatorima posetili crkvu Svetog Klimenta Ohridskog, dok je u večernjim satima planirana likovna radionica.

Kamp organizuje udruženje iz Skoplja sa ciljem povezivanja dece iz regiona kroz pravoslavne vrednosti i zajedničke aktivnosti. Predstavnici udruženja ističu da deca tokom boravka u Ohridu imaju priliku da se upoznaju sa kulturno-istorijskim bogatstvom grada, koji se često naziva i Balkanskim Jerusalimom.

Prema rečima vaspitača, sadržaj kampa je bogat i prilagođen uzrastu dece, što doprinosi njihovoj brzoj adaptaciji. “Deca su se već jako lepo snašla, program je izuzetno urađen i bogat aktivnostima, tako da im se aktivnosti dopadaju”, izjavila je vaspitač iz Istočnog Sarajeva.

U okviru programa, deca su posetila i crkvu Svetog Nauma i Svetog Jovana Kanea, a vaspitači naglašavaju značaj ovakvih poseta za podsticanje zajedništva i razumevanja među mladima iz različitih sredina. “U poseti smo pravoslavnim svetinjama Makedonije i to dosta znači za svu decu. Svi su skoro prvi put ovde”, navodi vaspitač iz Čačka.

Organizatori ističu da je cilj kampa povezivanje dece kroz duhovnost i zajedničku molitvu, kako bi se izgradili mostovi prijateljstva između mladih iz različitih država regiona.

Pročitaj još

U Trendu