Connect with us

Srbija

Odbor za obnovu i razvoj Sremskih Karlovaca usvojio izveštaje i planove za naredni period

Ministar Nikola Selaković predsedavao sednicom, naglašena važnost državne podrške i povećanja sredstava

Published

on

Foto Izvor:

Ministar Nikola Selaković predsedavao sednicom, naglašena važnost državne podrške i povećanja sredstava

Sednica Odbora za obnovu kulturno-istorijskog nasleđa i podsticaj razvoja opštine Sremski Karlovci održana je danas, a predsedavao je ministar kulture Nikola Selaković. Tokom sednice usvojeni su izveštaji o radu za 2024. i 2025. godinu, kao i program i plan realizacije aktivnosti za 2026. godinu.

Ministar Selaković je istakao da značaj Odbora iz godine u godinu raste, zahvaljujući ozbiljnoj podršci države i institucija, uključujući predsednika Republike, Vladu, Ministarstvo finansija i Ministarstvo kulture. Kako je naglasio, sredstva namenjena za projekte u Sremskim Karlovcima kontinuirano se uvećavaju, što prevazilazi kadrovske kapacitete opštine za administrativno-tehničku podršku.

“Podrška države i usvajanje posebnog zakona omogućili su realizaciju važnih projekata koji doprinose očuvanju kulturno-istorijskog nasleđa i razvoju Sremskih Karlovaca”, rekao je ministar Selaković. Dodao je da će planirani programi i dalje doprinositi unapređenju infrastrukture i kulturnih sadržaja u opštini.

Tokom sednice razmatrani su i naredni koraci za efikasniju implementaciju razvoja, uz akcenat na potrebu dodatnog jačanja administrativnih kapaciteta lokalne samouprave. Odbor će nastaviti da prati sprovođenje usvojenih planova i podstiče projekte od značaja za lokalnu zajednicu.

Kako je saopšteno, naredna sednica biće posvećena izveštaju o realizaciji aktuelnih projekata i planiranju budućih aktivnosti.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Srbija

U Ohridu počeo dečji pravoslavni kamp sa učesnicima iz regiona

Organizatori navode da se deca iz više država regiona upoznaju sa kulturnim nasleđem kroz osmodnevni program

Published

on

By

Organizatori navode da se deca iz više država regiona upoznaju sa kulturnim nasleđem kroz osmodnevni program

U Ohridu je započeo osmodnevni dečji pravoslavni kamp koji okuplja 65 mališana sa Kosova, iz Republike Srpske, centralne Srbije i Severne Makedonije, saopštili su organizatori. Prvog dana učesnici su sa vaspitačima i organizatorima posetili crkvu Svetog Klimenta Ohridskog, dok je u večernjim satima planirana likovna radionica.

Kamp organizuje udruženje iz Skoplja sa ciljem povezivanja dece iz regiona kroz pravoslavne vrednosti i zajedničke aktivnosti. Predstavnici udruženja ističu da deca tokom boravka u Ohridu imaju priliku da se upoznaju sa kulturno-istorijskim bogatstvom grada, koji se često naziva i Balkanskim Jerusalimom.

Prema rečima vaspitača, sadržaj kampa je bogat i prilagođen uzrastu dece, što doprinosi njihovoj brzoj adaptaciji. “Deca su se već jako lepo snašla, program je izuzetno urađen i bogat aktivnostima, tako da im se aktivnosti dopadaju”, izjavila je vaspitač iz Istočnog Sarajeva.

U okviru programa, deca su posetila i crkvu Svetog Nauma i Svetog Jovana Kanea, a vaspitači naglašavaju značaj ovakvih poseta za podsticanje zajedništva i razumevanja među mladima iz različitih sredina. “U poseti smo pravoslavnim svetinjama Makedonije i to dosta znači za svu decu. Svi su skoro prvi put ovde”, navodi vaspitač iz Čačka.

Organizatori ističu da je cilj kampa povezivanje dece kroz duhovnost i zajedničku molitvu, kako bi se izgradili mostovi prijateljstva između mladih iz različitih država regiona.

Pročitaj još

Srbija

ALARMANTNO! Nevreme zahvatilo centralnu, istočnu i jugoistočnu Srbiju, meteo-alarmi na snazi

Republički hidrometeorološki zavod izdao upozorenje, građanima savetovan oprez zbog mogućih nepogoda

Published

on

By

Republički hidrometeorološki zavod izdao upozorenje, građanima savetovan oprez zbog mogućih nepogoda

Republički hidrometeorološki zavod izdao je danas upozorenje zbog lokalnih nepogoda i pojave grada koje se očekuju u drugom delu dana u centralnoj, istočnoj i jugoistočnoj Srbiji. Kako je saopšteno, vremenske prilike biće promenljive, sa mogućim pljuskovima i grmljavinom, a na severu zemlje očekuju se duži sunčani intervali i ređa pojava padavina.

Meteo-alarmi su uključeni u više regiona: žuti meteo-alarm je na snazi u Banatu, Bačkoj, Sremu, Beogradu, zapadnoj i jugozapadnoj Srbiji, kao i na Kosovu i Metohiji, dok je narandžasti meteo-alarm aktiviran u Šumadiji, Pomoravlju, istočnoj i jugoistočnoj Srbiji. Prema objašnjenju RHMZ-a, žuti alarm označava potencijalno opasne vremenske prilike, dok narandžasti alarm ukazuje na opasne pojave koje mogu prouzrokovati materijalnu štetu i predstavljati rizik po ljude i životinje.

“Prognozirane vremenske pojave nisu neuobičajene, ali je potreban oprez, posebno za aktivnosti izložene meteorološkom riziku. Preporučuje se redovno informisanje o uslovima”, navodi se u saopštenju RHMZ-a. Za područja sa narandžastim alarmom preporučuje se poseban oprez i praćenje saveta nadležnih službi.

Rizik od šumskih požara danas je visok u Bačkoj i Banatu, umeren u Sremu, jugoistočnoj Srbiji i na Kosovu i Metohiji, dok je u Beogradu rizik nizak. U ostalim delovima zemlje opasnost od izbijanja požara procenjuje se kao veoma niska.

Prema prognozi, u sredu se očekuje promenljivo oblačno i prosečno toplo vreme, dok će od četvrtka biti pretežno sunčano i veoma toplo, sa dnevnim temperaturama od 33 do 36 stepeni Celzijusa. Kratkotrajna kiša ili pljusak mogući su tek ponegde u brdsko-planinskim predelima.

Biometeorološke prilike danas su relativno nepovoljne za hronične bolesnike, posebno za osobe sa povišenim krvnim pritiskom. Meteoropate mogu osetiti neraspoloženje, kao i bolove u mišićima i zglobovima, dok se svim učesnicima u saobraćaju savetuje povećan oprez.

Pročitaj još

Srbija

Povećan broj slučajeva stomačnog virusa u Kragujevcu, hitna pomoć intervenisala 30 puta

Ekipe Zavoda za urgentnu medicinu Kragujevac reagovale na više poziva građana, najčešći simptomi stomačni problemi i nizak pritisak

Published

on

By

Ekipe Zavoda za urgentnu medicinu Kragujevac reagovale na više poziva građana, najčešći simptomi stomačni problemi i nizak pritisak

Tokom prethodna 24 sata ekipe Zavoda za urgentnu medicinu u Kragujevcu obavile su ukupno 30 terenskih intervencija, od kojih je 24 realizovano tokom dana, a 6 tokom noći, saopšteno je iz ove ustanove. Najveći broj poziva odnosio se na pacijente sa simptomima stomačnog virusa, niskim krvnim pritiskom, kao i srčanim problemima i astmatičarima tokom dana, dok su tokom noći preovladavale intervencije zbog povreda.

U ambulanti Zavoda za urgentnu medicinu obavljeno je ukupno 40 pregleda odraslih osoba, od čega je 15 pregleda izvršeno tokom dana, a 25 tokom noći. Pored toga, zabeleženo je i osam intervencija na javnim mestima.

“Tokom dana su se najčešće javljali pacijenti sa stomačnim virusom, sa niskim krvnim pritiskom, sa srčanim problemima i astmatičari. Tokom noći pretežno su se javljali pacijenti sa povredama”, navodi se u zvaničnoj izjavi Zavoda za urgentnu medicinu Kragujevac.

Nadležni apeluju na građane da prate preporuke zdravstvenih službi i obrate se lekaru ukoliko primete simptome koji ukazuju na stomačne tegobe ili pogoršanje hroničnih bolesti.

Pročitaj još

U Trendu