Connect with us

Politika

Ministarstvo za rad najavilo primenu zakona o roditelju negovatelju od oktobra 2026

Milica Đurđević Stamenkovski potvrdila završetak javne rasprave i nove institucionalne statuse za roditelje dece sa smetnjama u razvoju

Published

on

Foto Izvor:

Milica Đurđević Stamenkovski potvrdila završetak javne rasprave i nove institucionalne statuse za roditelje dece sa smetnjama u razvoju

Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja najavilo je danas završetak javne rasprave o nacrtu zakona o roditelju negovatelju, a primena zakona počeće u oktobru 2026. godine, saopštila je ministarka Milica Đurđević Stamenkovski na konferenciji “Nijedna mama nije sama” održanoj u Ekspo 2027 Plejgraundu. Novim zakonom, roditelji koji neprekidno brinu o deci sa smetnjama u razvoju prvi put dobijaju zvaničan institucionalni status, omogućavajući im pravo na penziju, radni staž i zdravstvenu zaštitu.

“Ovo nisu ljudi koji traže platu bez posla, već roditelji koji su zbog neprekidne nege svoje dece sprečeni da rade. Država po prvi put prepoznaje njihov problem i omogućiće im pravo na penziju, radni staž i zdravstvenu zaštitu, kako nakon godina posvećenosti ne bi završavali kao socijalni slučajevi”, izjavila je Đurđević Stamenkovski.

Ministarka je zahvalila udruženjima i saradnicima iz resora na podršci tokom procesa izrade zakona, istakavši da se o ovoj temi govori od 2013. godine, ali da je sada zakonsko rešenje pred završetkom i da će roditelji negovatelji od oktobra 2026. imati svoja prava.

Đurđević Stamenkovski je naglasila da je unapređenje položaja osoba sa invaliditetom jedan od prioriteta ministarstva i pozvala sve zainteresovane da iskoriste aktuelne javne pozive i pogodnosti. Najavila je i skoro usvajanje zakona o registru osoba sa invaliditetom, ističući potrebu za preciznim podacima radi unapređenja socijalnih politika.

“Usvajanje ovog registra je još jedan istorijski korak koji će nam omogućiti da na osnovu tačnih podataka kreiramo konkretne mere, povlastice i vidove asistencije za osobe sa invaliditetom”, dodala je ministarka.

U vezi sa međunarodnom promocijom inkluzije, Đurđević Stamenkovski je najavila da će tokom 2027. godine Srbija posebnu pažnju posvetiti pristupačnosti sadržaja na nacionalnom paviljonu Ekspa, koji će biti prevedeni na znakovni jezik i Brajevo pismo.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politika

Predsednik Vučić uputio saučešće Venecueli i ponudio pomoć nakon zemljotresa

Vlada Srbije izrazila spremnost da pruži podršku Venecueli, predsednik Vučić poručio da je Srbija uz prijateljski narod

Published

on

By

Vlada Srbije izrazila spremnost da pruži podršku Venecueli, predsednik Vučić poručio da je Srbija uz prijateljski narod

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić uputio je iskreno saučešće građanima Venecuele povodom nedavnih zemljotresa koji su pogodili ovu južnoameričku zemlju. U poruci objavljenoj na društvenoj mreži Iks, Vučić je istakao da je sa tugom primio vesti o tragičnim događajima i izrazio spremnost Srbije da, u skladu sa svojim mogućnostima, pruži neophodnu pomoć Venecueli.

Kako je saopšteno, predsednik Vučić je naglasio da Srbija stoji uz prijateljski narod Venecuele i da je spremna da pomogne u saniranju posledica zemljotresa. U zvaničnoj izjavi, dodaje se da su ovakve prirodne nepogode trenutak solidarnosti i međusobne podrške.

“Srbija je spremna da, u skladu sa svojim mogućnostima, pruži neophodnu pomoć Venecueli”, napisao je predsednik Vučić na društvenoj mreži Iks, izražavajući saučešće porodicama stradalih i podršku svim građanima pogođenim zemljotresima.

Detalji o eventualnoj vrsti i obimu pomoći nisu precizirani, dok zvaničnici navode da će vlada Srbije pratiti razvoj situacije i u kontaktu je sa nadležnim institucijama Venecuele.

U saopštenju se podseća na dugogodišnje prijateljske odnose Srbije i Venecuele, a predsednik Vučić je poručio da će Srbija nastaviti da pruža podršku narodima pogođenim elementarnim nepogodama.

Pročitaj još

Politika

Građani iz Novog Sada krenuli peške ka Beogradu na skup podrške predsedniku

Više stotina učesnika iz Novog Sada započelo je marš ka Beogradu, a skup je zakazan za 27. jun ispred Narodne skupštine

Published

on

By

Više stotina učesnika iz Novog Sada započelo je marš ka Beogradu, a skup je zakazan za 27. jun ispred Narodne skupštine

Nekoliko stotina građana, simpatizera i aktivista iz Novog Sada krenulo je jutros sa Petrovaradina pešice prema Beogradu kako bi prisustvovali skupu podrške predsedniku Aleksandru Vučiću, koji je najavljen za subotu, 27. jun, na platou ispred Narodne skupštine. Ova grupa istakla je da želi lično da pruži podršku predsedniku Srbije, kao i većinskoj Srbiji, navodeći jedinstvo i zajednički stav kao glavne razloge okupljanja.

Okupljeni su pre polaska nosili transparente i poruke podrške, a u izjavi prisutnih poručeno je: “Srpski narode, predsedniče, vidimo se u Beogradu.” Organizatori navode da broj okupljenih pokazuje želju građana Novog Sada da aktivno učestvuju u društvenim dešavanjima i izraze svoje mišljenje na javnom skupu.

Prema navodima organizatora, marš je zamišljen kao mirno okupljanje uz poštovanje svih propisa, dok je cilj prisustvo centralnom događaju u Beogradu. Očekuje se da povorka stigne u prestonicu u subotu, uoči zakazanog skupa.

“Okupljanje je primer solidarnosti i zajedništva”, naveli su predstavnici grupe tokom polaska iz Petrovaradina.

Zvaničnih izjava nadležnih organa o ovom događaju za sada nema, a okupljanje protiče mirno i bez incidenata.

Pročitaj još

Politika

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić razgovarao sa argentinskim kolegom Pablom Kirnom u Panama Sitiju

Đurić i Kirno su, tokom sastanka održanog u okviru Generalne skupštine Organizacije američkih država, istakli važnost jačanja bilateralnih odnosa i podrške u međunarodnim forumima.

Published

on

By

Đurić i Kirno su, tokom sastanka održanog u okviru Generalne skupštine Organizacije američkih država, istakli važnost jačanja bilateralnih odnosa i podrške u međunarodnim forumima.

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić sastao se u Panama Sitiju sa ministrom spoljnih poslova, međunarodne trgovine i vera Argentine Pablom Kirnom na marginama 56. Generalne skupštine Organizacije američkih država. Tokom razgovora, dvojica ministara su potvrdila visok nivo razumevanja i bliskosti između Srbije i Argentine, posebno u pogledu poštovanja osnovnih principa međunarodnog prava i saradnje u međunarodnim institucijama.

Prema saopštenju Ministarstva spoljnih poslova, Đurić je naglasio značaj učešća Argentine na Specijalizovanoj izložbi Ekspo 2027, koja će naredne godine biti održana u Beogradu i pozvao argentinsku delegaciju da se priključi ovom međunarodnom događaju. On je podvukao da je podrška Argentine Srbiji, posebno kada je reč o nepriznavanju jednostrano proglašene nezavisnosti tzv. Kosova, od izuzetnog značaja za srpsku diplomatiju. “Srbija veoma ceni dosledan stav Argentine po ovom pitanju i nastaviće da ulaže napore u izgradnju mostova sa državama Latinske Amerike”, izjavio je Đurić tokom zvaničnog razgovora.

Ministar Pablo Kirno, sa svoje strane, istakao je da Argentina ceni napore Srbije u razvijanju odnosa sa državama regiona i izrazio spremnost za dalje jačanje političkog dijaloga i ekonomske saradnje. Kirno je naglasio da dve zemlje dele slične stavove o ključnim međunarodnim pitanjima, što predstavlja dobru osnovu za unapređenje bilateralnih odnosa.

Đurić je tokom sastanka uputio zvaničan poziv argentinskom ministru da poseti Srbiju, ocenjujući da bi takva poseta dodatno doprinela intenziviranju političkih kontakata i zajedničkim projektima u oblastima trgovine, kulture i obrazovanja. “Pozivam vas da budete naš gost u Beogradu i da zajedno radimo na daljem unapređenju partnerstva između Srbije i Argentine”, naveo je Đurić.

Sastanak ministara u Panama Sitiju deo je šire diplomatske aktivnosti Srbije na jačanju prisustva i saradnje sa državama Latinske Amerike, posebno u kontekstu globalnih izazova i saradnje unutar međunarodnih organizacija. Zvaničnici su istakli da postoji značajan potencijal za proširenje ekonomske saradnje, uključujući razmenu u oblasti poljoprivrede, energetike i inovacija.

Na kraju razgovora, obe strane su se saglasile o važnosti nastavka političkog dijaloga i međusobne podrške na međunarodnoj sceni, uz obostranu spremnost na razmenu eksperata i zajedničko učešće na globalnim događajima. Očekuje se da će naredni koraci uključivati pripremu bilateralnih poseta i konkretizaciju dogovorenih inicijativa u narednom periodu.

Pročitaj još

U Trendu