Connect with us

Politika

Ministarka Đedović Handanović nezadovoljna predlogom kompanije MOL za prodaju udela u NIS-u

Pregovori o prodaji ruskog vlasništva u Naftnoj industriji Srbije u toku, čeka se novi predlog mađarske strane

Published

on

Foto Izvor:

Pregovori o prodaji ruskog vlasništva u Naftnoj industriji Srbije u toku, čeka se novi predlog mađarske strane

Ministarka rudarstva i energetike Republike Srbije Dubravka Đedović Handanović saopštila je da Vlada Srbije nije zadovoljna predlogom kompanije MOL koji se odnosi na prodaju ruskog udela u Naftnoj industriji Srbije. Nakon višesatnih pregovora održanih 17.06.2024, ministarka je izjavila da predlog mađarske kompanije ne ispunjava ključne zahteve koje je Srbija postavila, posebno u vezi sa radom Rafinerije nafte u Pančevu i obezbeđivanjem dovoljnog nivoa prerade sirove nafte za domaće tržište.

Đedović Handanović je istakla da je važno da dogovoreni kapaciteti prerade ostanu ispoštovani kako bi derivati pokrivali potrebe građana i privrede Srbije, budući da je NIS strateški dominantna kompanija u energetskom sektoru. Ministarka je podsetila i na ranije preuzete obaveze kompanije, naglašavajući da očekuje njihovu realizaciju ili adekvatnu kompenzaciju za državu.

“Upravo smo završili višesatni sastanak s predstavnicima kompanije MOL i nismo zadovoljni predlogom koji smo danas dobili, a tiču se ‘crvenih linija’ za koje smo rekli da ih nećemo preći”, navela je Đedović Handanović u zvaničnoj izjavi. Dodala je da se očekuje da novi predlog mađarske kompanije stigne u najkraćem roku, jer je prioritet države da zaštiti interese građana, privrede i nacionalne energetike.

Ministarka je naglasila da se radi o ugovoru između budućih akcionara, sa jedne strane kompanije MOL, a sa druge strane Republike Srbije, i da od MOL-a kao budućeg upravljača kritičnom infrastrukturom očekuje ispunjenje svih obaveza. Pregovori će biti nastavljeni čim stigne novi predlog mađarske strane.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politika

Građani iz Novog Sada krenuli peške ka Beogradu na skup podrške predsedniku

Više stotina učesnika iz Novog Sada započelo je marš ka Beogradu, a skup je zakazan za 27. jun ispred Narodne skupštine

Published

on

By

Više stotina učesnika iz Novog Sada započelo je marš ka Beogradu, a skup je zakazan za 27. jun ispred Narodne skupštine

Nekoliko stotina građana, simpatizera i aktivista iz Novog Sada krenulo je jutros sa Petrovaradina pešice prema Beogradu kako bi prisustvovali skupu podrške predsedniku Aleksandru Vučiću, koji je najavljen za subotu, 27. jun, na platou ispred Narodne skupštine. Ova grupa istakla je da želi lično da pruži podršku predsedniku Srbije, kao i većinskoj Srbiji, navodeći jedinstvo i zajednički stav kao glavne razloge okupljanja.

Okupljeni su pre polaska nosili transparente i poruke podrške, a u izjavi prisutnih poručeno je: “Srpski narode, predsedniče, vidimo se u Beogradu.” Organizatori navode da broj okupljenih pokazuje želju građana Novog Sada da aktivno učestvuju u društvenim dešavanjima i izraze svoje mišljenje na javnom skupu.

Prema navodima organizatora, marš je zamišljen kao mirno okupljanje uz poštovanje svih propisa, dok je cilj prisustvo centralnom događaju u Beogradu. Očekuje se da povorka stigne u prestonicu u subotu, uoči zakazanog skupa.

“Okupljanje je primer solidarnosti i zajedništva”, naveli su predstavnici grupe tokom polaska iz Petrovaradina.

Zvaničnih izjava nadležnih organa o ovom događaju za sada nema, a okupljanje protiče mirno i bez incidenata.

Pročitaj još

Politika

Narodna skupština Srbije odlučuje o 32 tačke dnevnog reda, među njima i set pravosudnih zakona

Poslanici će danas od 10 časova glasati o izmenama ključnih zakona iz oblasti pravosuđa, finansijskih garancija i infrastrukturnih projekata, što ima direktan uticaj na funkcionisanje institucija i razvoj zemlje.

Published

on

By

Poslanici će danas od 10 časova glasati o izmenama ključnih zakona iz oblasti pravosuđa, finansijskih garancija i infrastrukturnih projekata, što ima direktan uticaj na funkcionisanje institucija i razvoj zemlje.

Narodna skupština Srbije zaseda danas u Beogradu, gde će poslanici odlučivati o ukupno 32 tačke dnevnog reda, među kojima se nalaze značajne izmene i dopune pravosudnih zakona, kao i odluke o finansijskim garancijama za infrastrukturne projekte. Sednica, koja počinje u 10 časova, obuhvata predloge zakona koji se odnose na javno tužilaštvo, sudije, Visoki savet tužilaštva, sedišta i područja sudova i javnih tužilaštava, kao i organizaciju i nadležnost državnih organa za borbu protiv visokotehnološkog kriminala.

Pored pravosudnih tema, pred poslanicima će biti i predlozi zakona o utvrđivanju garantne šeme i subvencionisanju dela kamate kao mere podrške mladima u kupovini prve stambene nepokretnosti, što prema rečima predstavnika Vlade Srbije ima za cilj podsticanje demografske politike i olakšavanje stambenog zbrinjavanja mladih porodica. Skupština će takođe razmatrati izmene zakona o realizaciji projekta izgradnje auto-puta E-761 na deonici Pojate–Preljina, čime se omogućava ubrzana izgradnja ključnih infrastrukturnih koridora u zemlji.

Jedna od važnih tačaka biće i davanje garancija Republike Srbije u korist više domaćih banaka radi izmirivanja finansijskih obaveza javnog preduzeća za gasifikaciju i izgradnju gasne infrastrukture. Ove mere uključuju dugoročne kredite za projekte gasifikacije Zlatiborskog okruga, izgradnju razvodnog gasovoda Leskovac–Vranje i Beograd–Valjevo–Loznica, kao i radove na gasnoj interkonekciji Srbija–Bugarska. Vlada Srbije navodi da su ove garancije od strateškog značaja za energetsku bezbednost i regionalno povezivanje.

U okviru kadrovskih rešenja, poslanici će glasati o predlogu kandidata za izbor članova Veća Agencije za sprečavanje korupcije, kao i o predlozima odluka za izbor i razrešenje članova Republičke komisije za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki. Odbor za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava podneo je predloge za ova kadrovska rešenja, koja su od značaja za transparentnost javnih nabavki i borbu protiv korupcije.

Predstavnici vladajuće koalicije ističu da predloženi zakoni i garancije predstavljaju nastavak reformi u oblasti pravosuđa i jačanja institucionalnog okvira, dok pojedini poslanici opozicije zahtevaju dodatne garancije nezavisnosti pravosudnih organa i transparentnosti finansijskih odluka. Stručnjaci iz oblasti prava ocenjuju da će usvajanje izmena doprineti usklađivanju zakonodavstva sa evropskim standardima, posebno u segmentu javnog tužilaštva i borbe protiv visokotehnološkog kriminala.

Glasanje o svim tačkama očekuje se tokom dana, a konačni rezultati biće poznati po završetku sednice. Očekuje se da će usvojene odluke imati uticaj na rad pravosudnih institucija, sprovođenje infrastrukturnih projekata i povećanje efikasnosti javne uprave, dok stručna javnost poziva na doslednu primenu novih zakonskih rešenja i praćenje njihovih efekata u praksi.

Pročitaj još

Politika

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić razgovarao sa argentinskim kolegom Pablom Kirnom u Panama Sitiju

Đurić i Kirno su, tokom sastanka održanog u okviru Generalne skupštine Organizacije američkih država, istakli važnost jačanja bilateralnih odnosa i podrške u međunarodnim forumima.

Published

on

By

Đurić i Kirno su, tokom sastanka održanog u okviru Generalne skupštine Organizacije američkih država, istakli važnost jačanja bilateralnih odnosa i podrške u međunarodnim forumima.

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić sastao se u Panama Sitiju sa ministrom spoljnih poslova, međunarodne trgovine i vera Argentine Pablom Kirnom na marginama 56. Generalne skupštine Organizacije američkih država. Tokom razgovora, dvojica ministara su potvrdila visok nivo razumevanja i bliskosti između Srbije i Argentine, posebno u pogledu poštovanja osnovnih principa međunarodnog prava i saradnje u međunarodnim institucijama.

Prema saopštenju Ministarstva spoljnih poslova, Đurić je naglasio značaj učešća Argentine na Specijalizovanoj izložbi Ekspo 2027, koja će naredne godine biti održana u Beogradu i pozvao argentinsku delegaciju da se priključi ovom međunarodnom događaju. On je podvukao da je podrška Argentine Srbiji, posebno kada je reč o nepriznavanju jednostrano proglašene nezavisnosti tzv. Kosova, od izuzetnog značaja za srpsku diplomatiju. “Srbija veoma ceni dosledan stav Argentine po ovom pitanju i nastaviće da ulaže napore u izgradnju mostova sa državama Latinske Amerike”, izjavio je Đurić tokom zvaničnog razgovora.

Ministar Pablo Kirno, sa svoje strane, istakao je da Argentina ceni napore Srbije u razvijanju odnosa sa državama regiona i izrazio spremnost za dalje jačanje političkog dijaloga i ekonomske saradnje. Kirno je naglasio da dve zemlje dele slične stavove o ključnim međunarodnim pitanjima, što predstavlja dobru osnovu za unapređenje bilateralnih odnosa.

Đurić je tokom sastanka uputio zvaničan poziv argentinskom ministru da poseti Srbiju, ocenjujući da bi takva poseta dodatno doprinela intenziviranju političkih kontakata i zajedničkim projektima u oblastima trgovine, kulture i obrazovanja. “Pozivam vas da budete naš gost u Beogradu i da zajedno radimo na daljem unapređenju partnerstva između Srbije i Argentine”, naveo je Đurić.

Sastanak ministara u Panama Sitiju deo je šire diplomatske aktivnosti Srbije na jačanju prisustva i saradnje sa državama Latinske Amerike, posebno u kontekstu globalnih izazova i saradnje unutar međunarodnih organizacija. Zvaničnici su istakli da postoji značajan potencijal za proširenje ekonomske saradnje, uključujući razmenu u oblasti poljoprivrede, energetike i inovacija.

Na kraju razgovora, obe strane su se saglasile o važnosti nastavka političkog dijaloga i međusobne podrške na međunarodnoj sceni, uz obostranu spremnost na razmenu eksperata i zajedničko učešće na globalnim događajima. Očekuje se da će naredni koraci uključivati pripremu bilateralnih poseta i konkretizaciju dogovorenih inicijativa u narednom periodu.

Pročitaj još

U Trendu