Connect with us

Ostali sportovi

Francesko Banjaja osvojio pol poziciju u Le Manu, Mark Markes oborio rekord staze

Italijan Francesko Banjaja bio najbrži u kvalifikacijama za MotoGP trku za Veliku nagradu Francuske, dok je Mark Markes postavio novi rekord staze na Le Manu

Published

on

Foto Izvor: Tanjug / Jose breton

Italijan Francesko Banjaja bio najbrži u kvalifikacijama za MotoGP trku za Veliku nagradu Francuske, dok je Mark Markes postavio novi rekord staze na Le Manu

Francesko Banjaja, vozač Dukatija, izborio je pol poziciju na MotoGP trci za Veliku nagradu Francuske koja se vozi u Le Manu. U kvalifikacijama održanim po sunčanom, ali hladnom vremenu (17 stepeni u vazduhu i 14 na asfaltu), Banjaja je nadmašio konkurenciju zahvaljujući izuzetno brzom krugu pred kraj Q2 sesije.

Mark Markes je briljirao tokom Q1 faze, gde je već na prvom krugu uspeo da spusti vreme ispod granice od 1:30 minuta, dok su ostali vozači poput Luke Marinija pokušavali da prate njegov ritam. Enea Bastijanini imao je peh i pao u krivinama 3-4, ali je uspeo brzo da nastavi sa rezervnim motociklom. Kvalifikacije su donele još nekoliko zanimljivih trenutaka – Fabio Kvartararo i Raul Fernandes uspeli su nakratko da izbace Marka Markesa iz vodećih pozicija tokom Q1.

U nastavku, tokom Q2 sesije, Pedro Akosta zabeležio je vreme ali izlazi široko van staze, dok se Žoan Zarko našao pod istragom zbog slične situacije što ga je koštalo novčane kazne. Beceki i Di Đanantonio preuzeli su privremeno liderske pozicije dok je Banjaja još tražio optimalni krug. Prilikom povratka na stazu sa novim gumama, Markes se vratio u borbu i zauzeo čelnu poziciju.

Na kraju kvalifikacija odlučivale su nijanse – Di Đanantonio se približio sa zaostatkom od samo 53 hiljaditinke za Markesom. U poslednjim minutima Francesko Banjaja uspeva da nadmaši rivale zahvaljujući odličnom sektoru u završnici svog kruga i osvaja pol poziciju sa razlikom od svega 12 hiljaditinki ispred Di Đanantonija. Markes nije uspeo da popravi svoj rezultat do kraja sesije.

Poredak druge startne grupe čine Raul Fernandes (13), Enea Bastijanini (14), Luka Marini (15), Franko Morbideli (16), Toprak Razgatlioglu (17), Moreira (18), Džek Miler (19), Aldeguer (20), Binder (21) i Folger (22). Sudije nisu smatrale sporni incident između Becekija i Banjaje kažnjivim pa će Italijan startovati sa prve pozicije na nedeljnoj trci.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ostali sportovi

FIA aktivirala protokol zbog ekstremnih vrućina pred Veliku nagradu Austrije na Red Bull Ringu

Federacija uvodi sistem hlađenja za vozače Formule 1 zbog rekordnih temperatura, timovi pred dilemom oko strategije

Published

on

By

Federacija uvodi sistem hlađenja za vozače Formule 1 zbog rekordnih temperatura, timovi pred dilemom oko strategije

Međunarodna automobilska federacija (FIA) aktivirala je protokol za vanredne situacije usled izuzetno visokih temperatura koje su zahvatile Evropu i donele toplotni talas i uoči trke Svetskog prvenstva Formule 1 na stazi Red Bull Ring u Austriji. Kako se očekuje da će temperature premašiti 30 stepeni Celzijusa, sa mogućim maksimalnim vrednostima i do 33 stepena, FIA je izdala prvu zvaničnu uzbunu zbog vrućine ove sezone.

Prema saopštenju zasnovanom na podacima zvaničnih meteoroloških službi, odlučeno je da se primeni specijalni protokol jer će indeks toplote unutar kabine vozača prelaziti granicu od 31,0°C. Ova mera uvedena je kako bi se sprečili incidenti slični onima iz Velike nagrade Katara 2023. godine, kada su pojedini vozači morali da potraže medicinsku pomoć zbog iscrpljenosti od vrućine.

Najvažnija novina koju FIA uvodi jeste poseban sistem hlađenja: mali uređaj sa rashladnom tečnošću povezan je mrežom cevi koje prolaze kroz zaštitnu odeću vozača. Iako su regulative koje stupaju na snagu od 2026. godine olakšale instalaciju ovog sistema (između ostalog uklanjanjem potrebe za eksternom baterijom), rešenje još izaziva debate među vozačima i inženjerima.

Neki piloti izražavaju nezadovoljstvo zbog neprijatnosti tokom vožnje, navodeći da cevi pritisnute uz telo stvaraju tačke nelagodnosti u uskom sedištu bolida. Proizvođači opreme rade na premeštanju kanala ka ramenima ili nogama, dok deo vozača smatra da sistem nije neophodan za trku u Austriji. Zbog brojnih komentara FIA je odlučila da odustane od prvobitnog plana kojim bi rashladni prsluk bio obavezan za sve od 2026. godine.

Za predstojeći vikend timovima su ponuđene dve opcije: korišćenje aktivnog rashladnog prsluka tokom kvalifikacija i trke ili potpuno odricanje od sistema uz obavezno dodavanje balasta od 0,5 kilograma radi izjednačavanja minimalne mase vozila. U sportu gde svaki gram utiče na performanse šasije, inženjeri pomno analiziraju šta više odgovara njihovoj strategiji — dodatna masa ili osveženost pilota tokom trke.

Van staze borba sa toplotom već traje: garaže će biti opremljene prslucima punjenim suvim ledom kako bi vozači snizili telesnu temperaturu pre ulaska u bolid. Adidas će svojim sponzorisanim pilotima premijerno ponuditi “svemirske” jakne sa sofisticiranim unutrašnjim ventilacionim sistemom dizajniranim za održavanje optimalne temperature tela pod vrelim austrijskim suncem.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Audi iskoristio pravne rupe i unapredio motor tokom ADUO procesa u Formuli 1

Nico Hülkenberg i Gabriel Bortoleto vozili su unapređene Audi motore na trci za Veliku nagradu Španije, što je izazvalo šok među rivalima i pokrenulo novu tehničku debatu u Formuli 1.

Published

on

By

Nico Hülkenberg i Gabriel Bortoleto vozili su unapređene Audi motore na trci za Veliku nagradu Španije, što je izazvalo šok među rivalima i pokrenulo novu tehničku debatu u Formuli 1.

Audi je izazvao pravu pometnju u Formuli 1 nakon što je tokom procesa ADUO iskoristio regulatorne praznine i plasirao unapređenu verziju svoje pogonske jedinice još za vikend Velike nagrade Španije na stazi Montmelo. Sve se odvilo dok je pažnja javnosti bila usmerena na rezultate FIA-inih tehničkih evaluacija perioda od Australije do Kanade, kada su iz Red Bulla izrazili sumnje u tačnost mernih sistema, tvrdeći da njihov motor sa unutrašnjim sagorevanjem (ICE) ima najveću snagu na gridu.

Zbog prigovora Red Bulla, FIA je odlučila da ponovi ceo proces evaluacije kako bi otklonila moguće greške, ali prvobitna klasifikacija ostala je na snazi dok se ne objave nove odluke. U takvom ambijentu sumnji i neizvesnosti, Audi je potpuno neočekivano implementirao unapređenja svojih motora koristeći mogućnosti koje pruža trenutni pravni okvir oko ADUO bonifikacija. Tokom trkačkog vikenda u Barseloni, novi ICE i turbokompresor ugrađeni su u bolide koje voze Nico Hülkenberg i Gabriel Bortoleto, a sve to prošlo je gotovo nezapaženo jer se očekivalo da će fokus biti na zameni pogonske jedinice kod Maxa Verstappena posle kvara u Monaku.

Tek nedeljama kasnije postalo je jasno koliki značaj ima ovaj potez Audija. Modifikacije koje su uvedene nisu bile drastične po pitanju konstrukcije, već su ciljale optimizaciju upravljanja motorom i isporuke snage kroz precizno definisane tehničke zahvate. Na taj način Audi postaje prvi proizvođač koji koristi „rupe“ u pravilniku da bi ubrzao razvoj pogonske jedinice u okviru ADUO režima.

Stručnjaci navode da ovakav potez nije bio rezultat improvizacije – centri razvoja kompanije iz Ingolstadta i Hinwila mesecima su radili na ovoj strategiji, a motori su bili spremni i čekali odobrenje FIA-e pre transporta direktno u paddock Montmela. S obzirom na brzinu reakcije nakon FIA-inog saopštenja iz Monaka, rivali su ostali zatečeni efikasnošću nemačkog tima.

Iako će konačni rezultati revizije metrike biti poznati tek nakon nove procene FIA-e, Audi-jev potez ostaje upisan kao presedan koji bi mogao promeniti pristup razvoju pogonskih jedinica svih timova ubuduće.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Majk Krak: Fernando Alonso je isuviše brz da bi se povukao iz Formule 1

Šef Aston Martina ističe da tim želi da Fernando Alonso i sledeće godine ostane uz Lensa Strola, dok odluka ostaje na španskom vozaču.

Published

on

By

Šef Aston Martina ističe da tim želi da Fernando Alonso i sledeće godine ostane uz Lensa Strola, dok odluka ostaje na španskom vozaču.

Majk Krak, šef tima Aston Martin, javno je izrazio podršku Fernandu Alonsu u svetlu sve češćih spekulacija o mogućem povlačenju dvostrukog svetskog šampiona iz Formule 1. Nakon što su se pojavile informacije da bi Alpine mogao biti među opcijama za nastavak karijere španskog vozača, Krak je na konferenciji za medije bio upitan o budućnosti Alonsa. “Ako pogledate unazad jednu ili dve sezone, jasno smo rekli da želimo da ostane. Mislim da će Fernando doneti odluku tokom letnje pauze, a mi smo zadovoljni trenutnim vozačima. Zaslužuju priznanje za način na koji se nose sa trenutnom situacijom”, izjavio je Krak.

Tim iz Silverstona želi da zadrži trenutnu postavu sa Fernandom Alonsom i Lensom Strolom i u sezoni 2025. godine, ali kako ističe Krak, konačna odluka ostaje na Alonsu. “Piloti su najviše pogođeni svim promenama i izazovima koje imamo, a način na koji to podnose je zaista vredan divljenja. Imam velika očekivanja da ćemo nastaviti zajednički rad,” dodao je šef Aston Martina.

Na pitanje šta očekuje ovog leta – potencijalno povlačenje Alonsa ili produžetak saradnje – Krak je odgovorio sa osmehom: “Fernando ne bi trebalo da se povuče, previše je brz.” Ova izjava dodatno potvrđuje koliko tim ceni iskustvo i brzinu iskusnog Španca.

Aston Martin trenutno prolazi kroz izazovan period sa razvojem novog šasija i takozvanim ‘B automobilom’, što dodatno komplikuje sezonu za oba vozača. Uprkos tome, rukovodstvo tima naglašava posvećenost i profesionalizam Fernanda Alonsa i Lensa Strola.

Odluka o nastavku karijere jednog od najiskusnijih vozača Formule 1 mogla bi biti poznata tokom letnje pauze, dok navijači iščekuju rasplet oko budućnosti Fernanda Alonsa u elitnom takmičenju.

Pročitaj još

U Trendu