Connect with us

Ostali sportovi

Fernando Alonso: Miran sam zbog plana Aston Martina za narednu sezonu

Fernando Alonso ističe da ga ne brine trenutni manjak napretka Aston Martina, dok tim čeka veće tehničke promene tokom sezone.

Published

on

Foto Izvor: Tanjug / Rebecca blackwell

Fernando Alonso ističe da ga ne brine trenutni manjak napretka Aston Martina, dok tim čeka veće tehničke promene tokom sezone.

Fernando Alonso, vozač Aston Martina, izjavio je posle Velike nagrade Majamija da je u potpunosti svestan izazova sa kojima se njegov tim suočava i da ga trenutni manjak konkurentnosti ne opterećuje. Španac je prošle godine na stazi u Kanadi imao jednu od najboljih trka u sezoni, završivši odmah iza Maksa Ferštapena iz Red Bulla, dok je 2025. bio sedmi, a prvi među ‘ostalima’ u trci koja je često bila zanemarena zbog slabijih performansi bolida.

Alonso je istakao da za sezonu 2026. glavni cilj mora biti smanjenje zaostatka za sredinom grida, ali i upozorio navijače da ne očekuju prebrze promene. “Do 14. trke,” najavio je Alonso, misleći na Veliku nagradu Španije koja će se voziti na stazi MadRing. Kako sezona odmiče, razočaranje oko napretka projekta Aston Martina pretvorilo se u borbu sa vremenom i ograničenjima kako bi tim uspeo da predstavi značajnija unapređenja.

Tim iz Silverstona je postepeno rešavao osnovne probleme — prvo su završili celu trku, potom su eliminisali vibracije bolida, a u Majamiju oba vozača stigla su do cilja. Napredak postoji, ali ne onaj koji su mnogi očekivali kada su najavljeni mehanički skokovi. Ipak, kako Alonso kaže: “Mirno sam jer razumem situaciju. Tim mi je objasnio da ako smo 19. i 20. na rezultatskoj listi sa zaostatkom od sekunde po krugu za sledećim bolidom, ništa se bitno neće promeniti ni ako popravimo nekoliko desetinki do sledeće trke.” On dodaje: “Svaka promena predstavlja veliki stres za sistem i budžetska ograničenja.”

Strategija Aston Martina nije drastično drugačija od drugih ekipa u Formuli 1 — McLaren ulaže u kompletne pakete unapređenja jednom godišnje; Red Bull i Ferrari češće donose manje izmene tokom sezone. U Aston Martinu tempo razvoja jednostavno kasni.

Šef inženjerskog tima Majk Krak ocenio je nastup u Majamiju kao pozitivan korak: “Majami je bio dobar rezultat, ali jasno je da nas čeka još mnogo posla kako bismo poboljšali ritam i izvukli maksimum iz paketa.” Tim očekuje dodatnu pomoć kroz pravila — Honda bi mogla dobiti dodatnih 230 sati rada na testiranju pogonskih jedinica i povećanje budžeta zbog trenutnog zaostatka performansi.

Posebno zanimljivo ostaje pitanje buduće saradnje sa Adrianom Njuijem koji nije prisustvovao trkama od Australije i poznat je kao stručnjak koji može potpuno transformisati loš bolid kroz dugoročni razvojni plan. Iako napredak ide sporije nego što navijači priželjkuju, Fernando Alonso veruje da će Aston Martin uz strpljenje dostići željeni nivo konkurentnosti.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ostali sportovi

Fernando Alonso: Sve zavisi od automobila, najviše očekujem od novih unapređenja

Iskusni vozač Aston Martina ističe da su poboljšanja na AMR26 donela bolje osećaje u kvalifikacijama za Veliku nagradu Austrije, ali pravi napredak očekuje tek sa novim paketom unapređenja.

Published

on

By

Iskusni vozač Aston Martina ističe da su poboljšanja na AMR26 donela bolje osećaje u kvalifikacijama za Veliku nagradu Austrije, ali pravi napredak očekuje tek sa novim paketom unapređenja.

Fernando Alonso, vozač Aston Martina, pokazao je novi talas optimizma nakon završetka kvalifikacija za Veliku nagradu Austrije. Iako je zauzeo 21. mesto, ispred klupskog kolege Lancea Strolla, Španac smatra da su osećaji u bolidu AMR26 znatno bolji, uprkos tome što tim još nije dobio obećani paket unapređenja koji bi mogao da preokrene sezonu.

Alonso je potvrdio da su nova tehnička rešenja planirana za trke u Mađarskoj ili Zandvoortu i naglasio važnost timskog rada u teškim trenucima. “Odvozili smo dobre kvalifikacije i izvukli maksimum iz automobila. U prethodnim pokušajima to nije bio slučaj zbog problema sa konzistencijom upravljanja energijom iz kruga u krug. Ovde smo imali stabilnost i napredovali u vožnji”, izjavio je Alonso novinarima na stazi Red Bull Ring.

Napredak se posebno vidi u odnosu na ranije probleme s motorom i energetskim sistemom. “Od promene smo mnogo napredovali. Imali smo problem s motorom, ali tokom vikenda urađen je veliki posao. Teško je kad si na začelju i čekaš nova unapređenja, ali svi rade kao da se borimo za podijum. To motiviše i mene kao vozača da ne odustajem jer ceo tim ostaje maksimalno fokusiran”, rekao je Alonso.

Španski as smatra da će ključni pomak doneti upravo novi delovi koji bi trebalo uskoro da stignu: “Sve zavisi od automobila, od delova koje dobijemo. Ako unapređenja donesu jednu ili dve desetinke sekunde po krugu, to nije dovoljno. Ako donesu tri sekunde, to je značajno bolje i daje nam bolju osnovu za rad. Moramo sačekati taj paket i pronaći pravi pravac razvoja”, istakao je Alonso odgovarajući na pitanja novinara.

Iako ga u Austriji čeka još jedan izazovan vikend sa neoptimalnim automobilom zbog problema s aerodinamikom i blokadama protoka vazduha, Alonso veruje da predstojeća letnja pauza može biti prekretnica: “Imamo gubitke u aerodinamici koji nas usporavaju — sreća pa nismo avion! Tokom leta ćemo raditi na stabilizaciji platforme, a kasnije postepeno vraćati performanse motora kroz dodatna unapređenja”, zaključio je dvostruki šampion.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Carlos Sainz i Fernando Alonso pred teškim izazovom na Velikoj nagradi Austrije

Sainz zauzeo 17. a Alonso 21. mesto u kvalifikacijama, obojica Španaca ispali već u Q1 i kreću iz pozadine na Red Bull Ringu

Published

on

By

Sainz zauzeo 17. a Alonso 21. mesto u kvalifikacijama, obojica Španaca ispali već u Q1 i kreću iz pozadine na Red Bull Ringu

Carlos Sainz i Fernando Alonso suočiće se sa izuzetno ograničenim mogućnostima na predstojećoj Velikoj nagradi Austrije, koja se vozi u nedelju od 15 časova na stazi Red Bull Ring. Obojica španskih vozača eliminisani su već u prvom delu subotnjih kvalifikacija (Q1), što znači da će startovati sa začelja i biti prinuđeni na veliku borbu kroz gust saobraćaj i visoke temperature koje karakterišu ovu brzu stazu.

Za Carlosa Sainza ovo je treći put u sezoni 2026. da započinje trku iz pozadine, nakon sličnih problema u Australiji i Kini tokom rane faze šampionata. U Austriji je pokazao napredak tokom vikenda, ali nije uspeo da izbori plasman u Q2 — bio je blizu granice ulaska, ali su mu konkurenti poput Alexa Albona i vozača Audija preoteli mesto za nastavak borbe. Sainz se posebno istakao u svom prvom pokušaju kruga kada je izašao iz opasne zone, ali je Albon ubrzo popravio vreme. U drugom pokušaju Williamsov vozač dodatno je podigao lestvicu, a Sainzu je malo falilo da prestigne Estebana Ocona koji je odredio granicu prolaska.

Fernando Alonso imao je još teži zadatak zbog problema sa pogonskom jedinicom svog bolida Aston Martin AMR26, što se posebno manifestovalo na zahtevnoj konfiguraciji austrijske staze gde turbo ima značajnu ulogu. Asturijac je ipak bio brži od timskog kolege Lancea Strolla (koji je zaostao više od tri sekunde za najbržim Kimijem Antonellijem), ali to nije bilo dovoljno za prolaz dalje. Alonso se vratio pozitivnom trendu posle gubitka niza dobrih plasmana na prethodnoj trci u Barseloni, a posle kvalifikacija poručio je: „Bila je to dobra vožnja. Još smo daleko od željenog nivoa, ali polako napredujemo.”

Očekivanja oba španska vozača sada su usmerena ka narednim trkama gde će imati više šansi za ostvarivanje ambicioznijih ciljeva. Velika nagrada Austrije ostaje još jedna trka ove sezone gde će Carlos Sainz i Fernando Alonso morati da pokažu strpljenje i sposobnost probijanja kroz poredak kako bi osvojili bodove.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Raúl Fernández trijumfovao u Sprintu na stazi Asen, Bezzecchi nadmašio Martína i Marka Márqueza

Raúl Fernández doneo pobedu Trackhouse Aprilia timu, Ogura drugi za dvostruku pobedu, dok je Marc Márquez završio kao šesti

Published

on

By

Raúl Fernández doneo pobedu Trackhouse Aprilia timu, Ogura drugi za dvostruku pobedu, dok je Marc Márquez završio kao šesti

Raúl Fernández je ostvario pobedu u MotoGP Sprint trci za Veliku nagradu Holandije na legendarnoj stazi Asen. Vozač iz Madrida je još jednom pokazao da pripada elitnom društvu kraljevske klase motociklizma. Fernandez je predvodio dvostruku pobedu tima Trackhouse Aprilia, jer je Ai Ogura zauzeo drugo mesto. Jorge Martín je izgubio bod u borbi sa Marcom Bezzecchijem i sada ima devet bodova više od rivala, dok je Marc Márquez trku završio na šestom mestu i zaostaje 42 boda za Bezzecchijem.

Uslovi na stazi bili su izuzetno teški zbog visokih temperatura – vazduh je dostizao 33 stepena, dok se asfalt zagrejao do čak 49 stepeni. Trku su propustili Fermín Aldeguer zbog preloma pršljena T7 i Johann Zarco koga je u ekipi LCR Honda zamenio Cal Crutchlow. Augusto Fernández nastupio je kao gostujući vozač na Yamahi.

Većina takmičara odlučila se za srednje tvrdu prednju i meku zadnju gumu. Na startu se činilo da će Ai Ogura preuzeti vođstvo od Jorgea Martína, ali se Španac uspešno vratio. Joan Mir pao je već u četvrtoj krivini, dok se Raúl Fernández probijao ka vrhu i ubrzo pretekao Oguru i Martína, preuzimajući lidersku poziciju. Di Giannantonio se takođe umešao u borbu za sam vrh, pretekavši Bezzecchija.

Marc Márquez držao se na šestoj poziciji ispred Francesca Bagnaie. Pedro Acosta najpre je napredovao ispred Quartarara, ali potom izleteo sa staze i pao sa osmog na trinaesto mesto. Bagnaia je pokušavao da pretekne Márqueza; obojica su vozili rame uz rame sve dok Márquez nije zatvorio liniju.

Kako se trka bližila kraju, Raúl Fernández nametnuo je izuzetno jak ritam koji konkurencija nije mogla da isprati. Di Giannantonio se približio Fernándezu zahvaljujući borbi iza njih između Ogure i Martína. Bezzecchi je agresivnim manevrom prestigao Martína i kasnije ga ostavio iza sebe.

Pred sam kraj trke Pecco Bagnaia pokušao je napad na Martína ali nije uspeo; kasnije izlazi široko van staze što mu donosi kaznu – gubi jednu poziciju koju koristi Marc Márquez za plasman na šesto mesto. Morbidelli je doživeo pad nakon što nije uspevao da osvoji poene.

Trackhouse Aprilia tim slavi dvostruko postolje: Ai Ogura iskoristio je poslednji šikanu kako bi prestigao Di Giannantonia za drugo mesto, ali nije mogao ozbiljnije da ugrozi vodećeg Raúla Fernándeza koji prolazi kroz cilj prvi sa prednošću od 1,3 sekunde kada su ostala još četiri kruga do kraja.

Ovom pobedom Fernández potvrđuje sjajnu formu nakon što se oporavio od upale slepog creva neposredno pred Brno – u roku od deset dana stigao do novog velikog uspeha u MotoGP Sprintu.

Pročitaj još

U Trendu