Connect with us

Domaće

Obeležena godišnjica stradanja u školi na Vračaru, porodice i građani odali počast žrtvama

Ministarstvo prosvete organizovalo komemoraciju, istraga o okolnostima događaja i dalje traje

Published

on

Foto Izvor:

Ministarstvo prosvete organizovalo komemoraciju, istraga o okolnostima događaja i dalje traje

Treća godišnjica tragičnog događaja u Osnovnoj školi ‘Vladislav Ribnikar’ na Vračaru obeležena je juče na Tašmajdanu, gde su se porodice stradalih, predstavnici Ministarstva prosvete i građani okupili kako bi odali počast žrtvama. Komemorativni skup održan je u okviru ‘Prostora sećanja’ kod spomenika Desanki Maksimović.

Tom prilikom, Nina Kobiljski, majka ubijene učenice Eme Kobiljski, obratila se prisutnima i podsetila na gubitak koji su porodice pretrpele 3. maja 2023. godine, ističući da je tog dana izgubljeno deset života. U svom govoru naglasila je važnost negovanja sećanja na žrtve i traženja pravde, ocenjujući da su posledice tog događaja uticale na širu zajednicu.

Na komemoraciji su prisustvovali ministar prosvete Dejan Vuk Stanković, ministarka za brigu o porodici i demografiju Jelena Žarić Kovačević, članovi porodica stradalih, prijatelji i građani. Tokom događaja, prisutni su položili cveće i istakli značaj sprečavanja sličnih tragedija u budućnosti.

Prema informacijama iz zvaničnih izvora, događaj iz 2023. godine bio je povod za pokretanje više inicijativa usmerenih na poboljšanje bezbednosti u školama i pružanje podrške porodicama žrtava. Takođe je podsećeno da su nakon događaja u Beogradu zabeleženi slični slučajevi nasilja u Duboni, Malom Orašju i Nišu, što je dodatno uticalo na javnost i nadležne institucije.

U zvaničnom obraćanju, Nina Kobiljski je izjavila: ‘Vreme koje dolazi može da učvrsti budućnost da negovanje vrednosti i žrtava ostane dužnost svakog pojedinca. Traženjem pravde i negovanjem sećanja prenosi se i njihov vrednosni trag koji će nam pokazati put.’

Istraga o okolnostima tragičnih događaja još uvek traje, a Ministarstvo prosvete nastavlja sa sprovođenjem mera usmerenih na prevenciju i zaštitu učenika u obrazovnim ustanovama.

Domaće

Uhapšena žena u Jagodini zbog sumnje na prevaru i štetu od 1,28 miliona dinara

Policija i tužilaštvo pokrenuli istragu, osumnjičenoj određeno zadržavanje do 48 časova

Published

on

By

Policija i tužilaštvo pokrenuli istragu, osumnjičenoj određeno zadržavanje do 48 časova

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Službe za borbu protiv korupcije, uhapsili su J. A. (1986) iz Beograda, odgovorno lice dva udruženja iz Jagodine, zbog sumnje da je od aprila do decembra 2021. godine izvršila prevaru u službi, saopšteno je iz policijskih izvora. Osumnjičenoj se stavlja na teret da je podnošenjem lažnih obračuna i falsifikovanih ugovora o autorskom pravu dovela u zabludu ovlašćeno lice i na taj način omogućila nezakonitu isplatu ukupno 1.280.000 dinara iz budžeta grada Jagodine.

Prema navodima istrage, sredstva su bila namenjena za realizaciju programa od javnog interesa „Preko tastature do posla“ i „Osnaživanje i podrška socijalno ugrožene dece i njihovih porodica“. Time je, kako se sumnja, sebi pribavila protivpravnu imovinsku korist u istom iznosu.

“Osumnjičenoj je određeno zadržavanje do 48 časova, nakon čega će, uz krivičnu prijavu, biti privedena nadležnom tužilaštvu”, navodi se u zvaničnom saopštenju nadležnih organa.

Istragu vodi Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Kraljevu, a policija nastavlja rad na otkrivanju i sprečavanju korupcije na teritoriji Republike Srbije.

Pročitaj još

Domaće

Vozač audija uhapšen u Zemunu zbog prekoračenja brzine od 203 km/h

Saobraćajna policija isključila vozača iz saobraćaja, pokrenut postupak za nasilničku vožnju

Published

on

By

Saobraćajna policija isključila vozača iz saobraćaja, pokrenut postupak za nasilničku vožnju

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave saobraćajne policije, zaustavili su sinoć oko 22 časa u Zemunu vozača U. Ž. (28), koji je upravljao automobilom marke audi brzinom od 203 kilometra na čas, na deonici autoputa gde je ograničenje brzine 100 kilometara na čas, saopštili su iz policije.

Vozač je odmah isključen iz saobraćaja, a protiv njega je podneta prekršajna prijava zbog nasilničke vožnje. Policija je navela da se ovakva prekoračenja brzine smatraju izuzetno opasnim i da predstavljaju ozbiljnu pretnju po bezbednost svih učesnika u saobraćaju.

“Od početka godine, pripadnici Uprave saobraćajne policije koji koriste presretače otkrili su gotovo 20.000 prekršaja, od čega 143 prekršaja nasilničke vožnje”, navodi se u saopštenju Ministarstva unutrašnjih poslova.

Ministarstvo je apelovalo na sve vozače da poštuju ograničenja brzine i ostale saobraćajne propise, posebno u periodu kada se beleži najveći broj saobraćajnih nezgoda sa poginulim i povređenim licima. Brzina je i dalje najčešći faktor nastanka saobraćajnih nezgoda sa stradalim osobama, zbog čega se insistira na odgovornom ponašanju svakog vozača.

“Pozivamo sve učesnike u saobraćaju da budu odgovorni i poštuju propise, kako bismo zajednički doprineli većoj bezbednosti na putevima”, poručuju iz MUP-a.

Pročitaj još

Domaće

Dve saobraćajne nesreće tokom noći u Beogradu, povređene dve osobe

Hitna pomoć intervenisala u oba slučaja, policija istražuje okolnosti nesreća

Published

on

By

Hitna pomoć intervenisala u oba slučaja, policija istražuje okolnosti nesreća

Dve osobe lakše su povređene u dve odvojene saobraćajne nesreće koje su se dogodile tokom protekle noći na području Beograda, potvrđeno je iz službe Hitne pomoći. Ekipe su tokom noćne smene imale ukupno 120 intervencija, od kojih su 34 bile na javnim mestima, najčešće zbog osoba u alkoholisanom stanju.

Prema zvaničnoj izjavi, povređeni su nakon ukazane pomoći prevezeni u adekvatne zdravstvene ustanove, a njihovo zdravstveno stanje nije opasno po život. Najviše poziva za pomoć tokom noći uputili su hronični bolesnici i osobe sa povišenim krvnim pritiskom.

Policija je izašla na lice mesta u oba slučaja i trenutno sprovodi istragu kako bi utvrdila uzroke i okolnosti pod kojima su se nesreće dogodile. Za sada nema informacija o težim povredama niti o privođenju učesnika saobraćajki.

“Naši timovi su reagovali odmah po pozivu i obavili neophodne medicinske intervencije. Povređeni su zbrinuti i njihovo stanje je stabilno”, navodi se u saopštenju službe Hitne pomoći.

Saobraćajne nesreće sa lakšim povredama tokom noći nisu retkost u prestonici, posebno u periodima kada je povećana konzumacija alkohola. Službe apeluju na vozače da budu oprezni i odgovorni u saobraćaju, kako bi se sprečile ovakve situacije.

Pročitaj još

U Trendu