Domaće

Digitalizacija naplate: ePlati omogućava elektronsko plaćanje 1.600 taksi i naknada

Do 30. juna republički organi moraju evidentirati sve takse, a 72% privrednika navodi parafiskalne namete kao uzrok sive ekonomije

Published

on

gae6a656f056ece78c90b346229a1f0b09baf15f0b7216ea2cc38c5815286b7a995efd85c8744f08448f4d43956c234faa4b841868eb48f85c09324efd0b019db_1280

Do 30. juna republički organi moraju evidentirati sve takse, a 72% privrednika navodi parafiskalne namete kao uzrok sive ekonomije

Građani i privreda u Srbiji od 2025. godine mogu koristiti sistem ePlati za elektronsko plaćanje taksi i naknada u postupcima javnih organa, bez potrebe za dostavljanjem overenih uplatnica. Prema podacima iz NALED-a, do sada je kroz sistem evidentirano oko 1.600 taksi i naknada, a cilj je potpuna automatizacija procesa od 2027. godine.

Trenutno, korisnici putem ePlati mogu generisati opštu elektronsku uplatnicu, koju samostalno popunjavaju, dok će u drugoj fazi, od 2027. godine, sistem automatski prikazivati iznose i primaoce za sve potrebne takse i naknade, omogućavajući objedinjenu uplatu za više nameta istovremeno. Ova reforma, pokrenuta 2025. godine, ima za cilj da pojednostavi administraciju, smanji greške i skrati vreme kontakta sa institucijama.

Jelena Bojović, programska direktorka u NALED-u, ističe: „Danas ePlati omogućava jednostavnije elektronsko plaćanje, a od 2027. očekujemo sistem u kojem će građanin moći da izabere uslugu, a sistem će sam sračunati i prikazati šta se plaća, koliko i kome. To znači manje administracije, manje grešaka i jednostavniji kontakt sa institucijama.“

Republički organi imaju rok do 30. juna, a lokalne samouprave do 30. oktobra da evidentiraju sve takse i naknade kroz Jedinstvenu evidenciju neporeskih prihoda, što je preduslov za punu implementaciju druge faze. Prema analizama NALED-a, u Srbiji postoji više od 2.000 neporeskih nameta na državnom nivou, regulisanih kroz preko 500 zakona, dok više od 400 lokalnih odluka uvodi dodatne namete. Istraživanje iz 2024. pokazalo je da 72% privrednika smatra da brojni i visoki parafiskalni nameti značajno doprinose sivoj ekonomiji.

Ova digitalizacija deo je šire reforme koju vodi Ministarstvo finansija, uz podršku Kancelarije za IT i eUpravu, Republičkog sekretarijata za javne politike, Uprave za trezor i NALED-a, a podržavaju je i GIZ, projekat „Bolji način“, Vlada Kraljevine Švedske, Svetska banka i UNDP. Reforma je deo Reformske agende Srbije u okviru Plana rasta EU za Zapadni Balkan.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U Trendu

Exit mobile version