Spasilačke ekipe tragaju za nestalima, proglašeno vanredno stanje i evakuacije stanovništva
Najmanje 188 osoba poginulo je u dva uzastopna zemljotresa koji su tokom protekle noći pogodili Venecuelu, saopštio je predsednik Narodne skupštine Horhe Rodrigez. Prema poslednjim podacima, gotovo 40.000 ljudi prijavljeno je kao nestalo putem zvanične internet stranice za traženje nestalih nakon zemljotresa.
Rodrigez je istakao da je 1.520 osoba povređeno i hospitalizovano, dok se oko 200 ljudi nalazi zarobljeno ispod ruševina. On je naveo i da je 2.927 porodica ostalo bez doma. “U trci smo sa vremenom da spasemo žive što više njih”, izjavio je Rodrigez.
Strahuje se da bi broj poginulih i nestalih mogao dodatno da poraste, s obzirom na razmere štete i broj nestalih osoba. U zemljotresima jačine 7,5 i 7,2 stepena po Rihteru oštećen je i glavni aerodrom u Venecueli, koji je zbog toga zatvoren. Delovi stanovništva evakuisani su, a evakuacije su sprovedene i u susednom Brazilu.
Vlasti su proglasile vanredno stanje, obustavile vazdušni i železnički saobraćaj, kao i nastavu u školama. Spasilačke ekipe i dalje pretražuju ruševine u više pogođenih oblasti.
“Spasioci ulažu sve napore da dođu do preživelih, a svi resursi su stavljeni u funkciju pomoći stanovništvu”, rekao je Rodrigez u zvaničnoj izjavi.