Domaće

Apatinska pivara u kampanji za bezbednost u saobraćaju smanjila broj poginulih mladih vozača za 50 odsto

Kampanja „Kad pijem, ne vozim“ tokom 20 godina doprinela padu teško povređenih za trećinu i smanjenju nezgoda za 20 odsto

Published

on

pexels-photo-31154444

Kampanja „Kad pijem, ne vozim“ tokom 20 godina doprinela padu teško povređenih za trećinu i smanjenju nezgoda za 20 odsto

Kampanja „Kad pijem, ne vozim“, koju realizuje Apatinska pivara u saradnji sa Upravom saobraćajne policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije i Agencijom za bezbednost saobraćaja, obeležava 20 godina kontinuiranog delovanja, usmerena na promociju odgovornog ponašanja u saobraćaju i odgovorne konzumacije alkohola. Tokom dve decenije, ova društveno odgovorna inicijativa usmerena je pre svega na mlade vozače i situacije nakon izlazaka, provoda i festivala, podsećajući da alkohol i vožnja ne idu zajedno.

Proslava jubileja organizovana je u okviru ovogodišnjeg Bavaria Belgrade Music Week-a, gde su kroz promotivne aktivnosti i direktnu komunikaciju sa posetiocima prenošene ključne poruke o značaju bezbednosti u saobraćaju. Prema podacima saobraćajne policije, tokom prošle godine sankcionisano je blizu 57.000 vozača zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola.

Iz Uprave saobraćajne policije ističu da samo kontrole i kaznene mere nisu dovoljne, već je potrebno zajedničko delovanje svih subjekata u sistemu bezbednosti saobraćaja. Poseban značaj daje se učešću društveno odgovornih kompanija, poput Apatinske pivare, koje kroz kampanje šalju jasnu poruku o neprihvatljivom riziku kombinovanja alkohola i vožnje. Mladi vozači od 18 do 29 godina su glavna ciljna grupa, jer je neophodno da već na početku vozačkog staža usvoje stav da alkohol i vožnja ne idu zajedno.

Ministarstvo unutrašnjih poslova navodi da su aktivnosti u kontroli i prevenciji u poslednjih 20 godina značajno uticale na smanjenje broja poginulih i teško povređenih mladih vozača. U poređenju sa 2006. godinom, broj poginulih mladih vozača prepolovljen je, dok je broj teško povređenih manji za trećinu. U odnosu na period od pre 10 godina, broj saobraćajnih nezgoda sa poginulim licima u kojima je učestvovao mlad vozač smanjen je za 20 odsto, a broj nezgoda povezanih sa alkoholisanosti mladog vozača prepolovljen je.

„Dvadeset godina kampanje ‘Kad pijem, ne vozim’ predstavlja potvrdu da dosledna i dugoročna komunikacija može da doprinese jačanju svesti o odgovornom ponašanju u saobraćaju. Ponosni smo što smo zajedno sa partnerima tokom dve decenije gradili prepoznatljivu platformu koja podseća da su bezbedne odluke deo svake odgovorne zabave. Posebno nam je važno što kampanju nastavljamo da približavamo mladima, upravo na mestima gde provode svoje vreme i gde se donose odluke koje su ključne za bezbednost u saobraćaju“, poručuju iz Apatinske pivare.

Vršilac dužnosti direktora Agencije za bezbednost saobraćaja Branko Stamatović izjavio je: „Kampanja ‘Kad pijem, ne vozim’ šalje jednu jednostavnu, ali važnu poruku – alkohol i vožnja nikada ne idu zajedno. Posebno je važno da do mladih dopremo na mestima gde se okupljaju i provode, jer upravo tada mogu da donesu pogrešne odluke koje mogu imati ozbiljne posledice. Svaka odgovorna odluka da se nakon konzumiranja alkohola ne sedne za volan znači veću bezbednost za vozača, njegove saputnike i sve ostale učesnike u saobraćaju. Zato Agencija za bezbednost saobraćaja sa ponosom učestvuje u realizaciji ove kampanje već pet godina, jer verujemo da se trajne promene postižu kontinuiranom edukacijom, partnerstvom institucija i društveno odgovornih kompanija i stalnim podsećanjem da nijedan provod nije vredan izgubljenog života.“

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U Trendu

Exit mobile version