Connect with us

Domaće

Građevinske firme iz Srbije ostvarile radove od 19,31 milijardu dinara u inostranstvu 2025. godine

U 2025. godini angažovano je 1.669 radnika na tri kontinenta, najviše u Holandiji i Ruskoj Federaciji

Published

on

Foto Izvor: Pexels / Wal_ 172619

U 2025. godini angažovano je 1.669 radnika na tri kontinenta, najviše u Holandiji i Ruskoj Federaciji

Prema zvaničnim podacima Republičkog zavoda za statistiku, ukupna vrednost građevinskih radova koje su domaće građevinske firme iz Srbije izvele u inostranstvu tokom 2025. godine iznosila je 19,31 milijardu dinara. U istom periodu, za ove poslove je bilo angažovano ukupno 1.669 radnika iz Srbije na tri kontinenta, od kojih je najviše radilo u Evropi – 1.628, zatim u Aziji 25, dok je u Africi zabeleženo 16 radnika.

Najveći broj angažovanih radnika bio je u Holandiji, gde je tokom 2025. godine u proseku radilo 352 radnika, koji su ukupno odradili 677.078 sati, odnosno po 1.923,5 radnih sati po radniku. Slede Nemačka sa 335 radnika i Crna Gora sa 237 radnika. Takođe, u Severnoj Makedoniji bilo je angažovano 208 radnika, dok je u Bosni i Hercegovini taj broj iznosio 148. U ostalim državama broj radnika nije prelazio sto tokom godine.

Što se tiče vrednosti građevinskih radova po državama, najveća aktivnost zabeležena je u Ruskoj Federaciji, gde je ostvareno 21,9% ukupne vrednosti izvedenih radova, što iznosi 4.222.915.000 dinara. Sledi Holandija sa 16,9%, Crna Gora sa 16,1%, Nemačka sa 13,9% i Uganda sa 8,7%. Zanimljivo je da je u Ugandi vrednost ugovorenih radova premašila osam milijardi dinara (8.701.111.000), dok je u Rusiji vrednost ugovorenih radova bila niža nego u Ugandi, iako je vrednost izvedenih radova bila najviša.

Kada se posmatra vrsta građevina, radovi na zgradama u 2025. godini iznosili su 4,96 milijardi dinara, što čini 25,7% ukupne vrednosti izvedenih radova. U Nemačkoj je, na primer, vrednost izvedenih radova na zgradama bila 2.348.225.000 dinara, dok je ukupna vrednost svih građevinskih radova iznosila 2,68 milijardi dinara.

Među zemljama u kojima domaće građevinske firme nisu angažovale nijednog radnika iz Srbije u 2025. godini nalaze se Belgija i Senegal. Po jedan radnik bio je angažovan u Norveškoj, Rumuniji i Velikoj Britaniji, dok su po dva radila u Češkoj, Italiji i Šri Lanki, a po tri u Mađarskoj i Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Kada je reč o vrednosti materijala i opreme iz Srbije, najviše ih je utrošeno u Crnoj Gori (622 miliona dinara), Severnoj Makedoniji (286 miliona dinara) i Sloveniji (117,7 miliona dinara). U Ujedinjenim Arapskim Emiratima je, prema zvaničnoj statistici, tokom 2025. godine ugovoreno i izvedeno radova u vrednosti od 7,8 miliona dinara, a angažovana su tri radnika koji su ukupno proveli 168 sati na radu.

Podaci pokazuju da su domaće građevinske firme nastavile trend angažovanja radnika iz Srbije u inostranstvu, sa akcentom na evropskom tržištu, dok je vrednost ugovorenih i izvedenih radova ostala koncentrisana na nekoliko ključnih država.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Domaće

Funta pala 0,2 odsto na 1,304 dolara, prinos na obveznice ostaje na 4,85 odsto

Britanska valuta oslabila i prema evru za 0,1 odsto, politička neizvesnost nakon ostavke premijera Keira Starmera

Published

on

By

Britanska valuta oslabila i prema evru za 0,1 odsto, politička neizvesnost nakon ostavke premijera Keira Starmera

Britanska funta zabeležila je pad od 0,2 odsto u odnosu na američki dolar, dosegnuvši nivo od 1,304 dolara, dok je u odnosu na evro oslabila za 0,1 odsto, navodi se u najnovijim ekonomskim analizama. Prinos na desetogodišnje britanske državne obveznice ostao je gotovo nepromenjen i iznosi 4,85 odsto.

Ove promene na valutnom i obvezničkom tržištu usledile su nakon što je britanski premijer Keir Starmer najavio ostavku. Tržišta su ostala stabilna po pitanju obveznica, dok je funta nastavila da beleži gubitke. Odluka Starmera otvara mogućnost da ga zameni gradonačelnik Mančestera Andi Barnam, koji je prošle nedelje izabran u Parlament. Investitori su posebno oprezni u pogledu uticaja novog lidera na javne finansije i eventualnog izbora novog ministra finansija, ukoliko bi Rejčel Rivs bila smenjena.

Barnam, koji se smatra glavnim favoritom za premijersku poziciju, za sada nije izneo detalje o ekonomskim merama koje bi mogao da sprovede, što otežava procenu budućih kretanja državnog zaduživanja. Tržišta su posebno osetljiva na svako moguće povećanje prodaje obveznica zbog finansiranja državne potrošnje, s obzirom na visok nivo duga Ujedinjenog Kraljevstva.

Prinosi na britanske obveznice su u prethodnim nedeljama bili u padu zahvaljujući optimizmu u vezi sa mirovnim sporazumom između SAD i Irana. Prošlog meseca, prinosi su dostigli najviši nivo u poslednjih 18 godina, kao posledica previranja na Bliskom istoku i rasta cena nafte, što je dodatno povećalo zabrinutost zbog inflacije.

Politička previranja su se intenzivirala nakon što je Laburistička partija na čelu sa Starmerom doživela poraz na lokalnim izborima početkom maja. Taj rezultat podstakao je Barnamovu kandidaturu, a njegova pobeda na dopunskim izborima u Mejkerfildu, gde je pobedio Reform UK, stranku Najdžela Faradža, dovela je do ocene među laburistima da bi Barnam mogao da bude ključni faktor u borbi protiv desnih populista na sledećim opštim izborima koji moraju biti održani najkasnije do 2029. godine.

Pročitaj još

Domaće

BYD demonstrirao punjenje baterije do 97% za 8 minuta i 54 sekunde u Beogradu

Kompanija BYD prikazala FLASH Charging tehnologiju – od 10% do 70% baterije za 5 minuta, na međunarodnom događaju u Srbiji

Published

on

By

Kompanija BYD prikazala FLASH Charging tehnologiju – od 10% do 70% baterije za 5 minuta, na međunarodnom događaju u Srbiji

Kompanija BYD, vodeći proizvođač električnih i plug-in hibridnih vozila, prvi put je u Srbiji predstavila FLASH Charging tehnologiju koja omogućava punjenje baterije električnog automobila od 10% do 70% za samo pet minuta i od 10% do 97% za devet minuta. Rekordno punjenje od 97% baterije postignuto je za 8 minuta i 54 sekunde tokom demonstracije održane na platou ispred Beogradske arene, u okviru međunarodnog projekta „Marco Polo Drive of Peace“.

Na događaju pod nazivom „Budućnost je na putu“, Beograd je bio domaćin učesnicima projekta, predstavnicima državnih institucija, diplomatskog kora, poslovne zajednice, automobilske industrije i medija. Demonstracija je bila deo putovanja luksuznog električnog modela „denza z9GT“, koji prelazi rutu dugu 15.000 kilometara kroz 12 država Evrope i Azije, od Rima do Hong Konga, testirajući novu generaciju električne mobilnosti i infrastrukture za ultrabrzo punjenje.

„Posle šest godina intenzivnog razvoja stvorili smo drugu generaciju ’blade’ baterija, sa većom energetskom gustinom, boljim performansama pri niskim temperaturama i mogućnošću ultrabrzog punjenja. U kombinaciji sa našom novom generacijom punjača snage do 1,5 megavata, FLASH Charging omogućava da vozilo bude spremno za vožnju za svega pet minuta. Ponosni smo što ovu tehnologiju po prvi put predstavljamo upravo u Srbiji, tržištu na kojem beležimo izuzetne rezultate i koje ima važnu ulogu u našim planovima za dalji razvoj električne mobilnosti u regionu“, izjavila je Stela Li, izvršna potpredsednica kompanije BYD.

Tokom prezentacije gosti su uživo pratili podatke o procesu punjenja putem LCD ekrana, a stručnjaci kompanije BYD demonstrirali su kako sistem značajno smanjuje vreme potrebno za nastavak putovanja. Predstavljanjem FLASH Charging tehnologije u Srbiji, BYD je ukazao na prelazak električne mobilnosti u novu fazu, u kojoj vreme punjenja više nije prepreka za svakodnevnu upotrebu ili duža putovanja.

Kompanija BYD beleži snažan rast na srpskom tržištu – u prvih pet meseci 2026. godine ostvarila je 4% udela na ukupnom tržištu putničkih vozila, dok je u segmentu potpuno električnih automobila zauzela 50%. Model „seal u dm-i“ je najprodavaniji plug-in hibrid u Srbiji, dok je „sealion 7“ najprodavaniji potpuno električni automobil na domaćem tržištu.

Pročitaj još

Domaće

Holandska vlada uvodi porez na proizvode sa više od 6% šećera, očekuje prihod od 900 miliona evra

Cena litarske flaše koka-kole porašće za 25 centi, dok se za pojedine proizvode predviđa rast cene i do evro po pakovanju

Published

on

By

Cena litarske flaše koka-kole porašće za 25 centi, dok se za pojedine proizvode predviđa rast cene i do evro po pakovanju

Vlada Holandije najavila je uvođenje poreza na proizvode sa više od 6% šećera, što će direktno uticati na poskupljenje bezalkoholnih pića i određenih vrsta piva. Prema zvaničnim informacijama iz kabineta premijera Roba Jetena, planirana mera trebalo bi da donese oko 900 miliona evra prihoda, a cilj je podsticanje zdravijih navika kod građana.

Plan predviđa da će nakon uvođenja poreza, cena litarske flaše koka-kole porasti za 25 centi, dok bi cene drugih proizvoda sa visokim udelom šećera mogle biti veće i za oko evro po pakovanju. Ova mera odnosi se na sve proizvode koji sadrže više od 6% šećera, uključujući gazirana pića, voćne sokove, energetske napitke, ali i bezalkoholna piva i piva sa veoma niskim sadržajem alkohola.

Uvođenje poreza prema sadržaju šećera u prehrambenim proizvodima ocenjuje se kao izazov, jer se otvara pitanje koje proizvode uključiti, a koje izuzeti iz ove mere. Slične dileme postojale su i prilikom razmatranja smanjenja PDV-a na voće i povrće, što bi dovelo do pojeftinjenja tih proizvoda, dok novi porez povećava cene proizvoda sa visokim sadržajem šećera.

Prema procenama Udruženja supermarketa CBL iz Holandije, cene hrane u toj zemlji mogle bi sledeće godine da porastu za 10%, delimično i zbog uvođenja poreza na šećer, ali i zbog povećanja putarina za kamione i rasta energetskih taksi.

Zvaničnici upozoravaju da će implementacija poreza zahtevati detaljna razmatranja i odlučivanje o obuhvatu proizvoda, dok su očekivanja da će dodatni prihodi biti iskorišćeni u pravcu javnog zdravlja i edukacije građana o važnosti smanjenog unosa šećera.

Pročitaj još

U Trendu