Connect with us

Svet

Ukrajinski predsednik izdao ukaz o dozvoli vojne parade u Moskvi 2026. godine

Zelenski potpisao dekret kojim se Rusiji dozvoljava održavanje parade na Crvenom trgu, primirje najavljeno od 9. do 11. maja

Published

on

Foto Izvor:

Zelenski potpisao dekret kojim se Rusiji dozvoljava održavanje parade na Crvenom trgu, primirje najavljeno od 9. do 11. maja

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski potpisao je danas zvanični ukaz kojim se Rusiji dozvoljava održavanje vojne parade na Crvenom trgu u Moskvi 9. maja 2026. godine. Ova odluka objavljena je na sajtu ukrajinske predsedničke kancelarije i doneta je, kako je navedeno, nakon brojnih zahteva i iz humanitarnih razloga tokom pregovora sa američkom stranom 8. maja 2026. godine.

U dekretu se preciziraju vremenske i prostorne granice za održavanje parade: parada može početi u 10:00 po kijevskom vremenu, dok završetak nije preciziran, i mora biti održana isključivo na teritoriji Crvenog trga u Moskvi. Takođe, dokument navodi da se teritorija Crvenog trga isključuje iz plana za upotrebu ukrajinskog oružja, uz navođenje tačnih geografskih koordinata ovog prostora.

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp saopštio je da je na njegov zahtev dogovoreno trodnevno primirje između Rusije i Ukrajine, koje će trajati od 9. do 11. maja 2026. godine. Prema njegovim rečima, primirje podrazumeva obustavu svih vojnih aktivnosti, kao i razmenu po 1.000 zatvorenika iz svake države.

“Ovaj zahtev sam direktno podneo i veoma cenim saglasnost predsednika Vladimira Putina i predsednika Volodimira Zelenskog”, naveo je Tramp na društvenoj mreži.

Zvaničnici su saopštili da će teritorija Crvenog trga tokom parade biti izuzeta iz bilo kakvih vojnih aktivnosti, a svi učesnici i posmatrači biće pod posebnim merama bezbednosti. Dalji detalji o sprovođenju dogovora biće objavljeni u narednim danima.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Donald i Melanija Tramp koriste odvojene sobe tokom boravka u Beloj kući

Prema navodima iz nove knjige, supružnici vode različite živote i provode vreme u odvojenim prostorijama

Published

on

By

Prema navodima iz nove knjige, supružnici vode različite živote i provode vreme u odvojenim prostorijama

Bračni život Donalda Trampa i Melanije Tramp ponovo je u centru pažnje nakon objavljivanja novih detalja u knjizi o njihovom životu u Beloj kući. Prema navodima iz knjige, Donald i Melanija Tramp već duže vreme koriste odvojene spavaće sobe u rezidenciji američkog predsednika. Predsednikova soba nalazi se na drugom spratu, u prostoru koji je ranije bio namenjen kao dnevni boravak.

Autori navode da je Donald Tramp lično uređivao svoj privatni prostor i posvećivao pažnju detaljima, često uzimajući predmete iz zajedničkih prostorija koje je birala Melanija, uprkos primedbama osoblja. Razlike u uređenju soba su izražene – Melanija preferira svetle tonove i minimalistički izgled, dok Tramp bira tamnije boje i zlatne detalje. Prema izvorima, supružnici koriste i odvojena kupatila.

Takođe se navodi da Melanija Tramp nije zadovoljna radovima i renoviranjem Bele kuće tokom drugog Trampovog mandata. Posebno joj smetaju planovi za preuređenje Istočnog krila, gde se ranije nalazio njen kancelarijski prostor. Prva dama, prema navodima, često vreme provodi van Vašingtona, najčešće u Tramp kuli u Njujorku ili na imanju Mar-a-Lago na Floridi.

Ovo nije prvi put da se u javnosti pojavljuju saznanja o odvojenim spavaćim sobama Trampovih. Slične informacije objavljivane su i tokom njihovih boravaka na Floridi. Iako se Donald i Melanija Tramp redovno zajedno pojavljuju u javnosti, nova knjiga podstakla je nova pitanja o njihovom privatnom životu i odnosu iza zatvorenih vrata.

Pročitaj još

Svet

Najviša junska temperatura izmerena u Engleskoj, oboren istorijski rekord

Meteorološke službe izmerile su 35,7 stepeni Celzijusa u mestu Čarlvud, prethodni rekord iz 1957. godine premašen

Published

on

By

Meteorološke službe izmerile su 35,7 stepeni Celzijusa u mestu Čarlvud, prethodni rekord iz 1957. godine premašen

U Engleskoj je danas, prema podacima meteoroloških službi, zabeležena najviša junska temperatura otkako se vrše merenja. U mestu Čarlvud na jugu zemlje izmereno je 35,7 stepeni Celzijusa, što je najviša temperatura za jun mesec od početka zvaničnih evidencija 1884. godine.

Prethodni rekord za jun iznosio je 35,6 stepeni Celzijusa i zabeležen je 1957. godine, a isti rezultat je ponovljen i 1976. godine. Najviša temperatura koja je ikada izmerena u Velikoj Britaniji bila je 40,3 stepena Celzijusa u julu 2022. godine.

Kako je saopšteno, aktuelni toplotni talas dolazi posle izuzetno toplog maja, tokom kojeg je takođe postavljen rekord za najvišu dnevnu temperaturu u tom mesecu, sa 35,1 stepen Celzijusa.

“Nastavljamo da pratimo meteorološke prilike, a svi građani se pozivaju na oprez tokom perioda visokih temperatura”, saopštili su iz meteorološke službe.

Pročitaj još

Svet

Prvi slučaj ebole potvrđen kod lekara po povratku iz DR Konga u Francusku

Zdravstvene vlasti sprovode istragu, pacijent hospitalizovan u specijalizovanoj ustanovi i u stabilnom stanju

Published

on

By

Zdravstvene vlasti sprovode istragu, pacijent hospitalizovan u specijalizovanoj ustanovi i u stabilnom stanju

Francuska je potvrdila prvi slučaj ebole kod lekara koji se vratio sa humanitarne misije u Demokratskoj Republici Kongo, saopštilo je ministarstvo zdravlja. Pacijent je odmah primljen u specijalizovanu zdravstvenu ustanovu i njegovo stanje je stabilno, navode zvaničnici.

Prema informacijama iz saopštenja, zdravstvene vlasti sprovode mere radi identifikacije i praćenja svih osoba koje su mogle biti u kontaktu sa obolelim lekarom. Ministarstvo zdravlja navodi da je rizik za opštu populaciju „veoma nizak”.

Demokratska Republika Kongo je prošlog meseca proglasila epidemiju ebole, a stručnjaci smatraju da je virus cirkulisao u toj zemlji i pre zvanične objave. Više od 260 ljudi je umrlo, dok je oko 1.000 osoba zaraženo u centralnoafričkoj zemlji.

Ovo je prvi potvrđeni slučaj ebole na teritoriji Evrope. Prošlog meseca u Nemačkoj je lečen američki lekar koji je bio pozitivan na ebolu nakon boravka u DR Kongu, ali je infekcija kod njega potvrđena još dok je bio u Africi.

U susednoj Ugandi takođe su registrovani slučajevi ebole. Svetska zdravstvena organizacija navodi da je u toj zemlji obolelo 20 osoba i potvrđena su dva smrtna slučaja.

“Vlasti preduzimaju sve mere zaštite i nastavljaju praćenje kontakata zaraženog”, navedeno je u zvaničnom saopštenju ministarstva zdravlja.

Pročitaj još

U Trendu