Connect with us

Svet

Sukob Izraela i Irana se nastavlja, pogođeno nuklearno postrojenje u Isfahanu

Međunarodna agencija za atomsku energiju potvrdila štetu, Tramp najavio obraćanje javnosti

Published

on

Foto Izvor:

Međunarodna agencija za atomsku energiju potvrdila štetu, Tramp najavio obraćanje javnosti

Deseti dan sukoba između Izraela i Irana obeležila je nova serija napada i dodatno pogoršanje bezbednosne situacije na Bliskom istoku. Prema zvaničnim izvorima, tokom prethodne noći Iran je pod novim vrhovnim vođom Modžtabom Hamneijem izveo raketne i dron napade na Izrael i zalivske zemlje. Izraelske odbrambene snage saopštile su da su izvršile vazdušne udare na centralni deo Irana.

Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) potvrdila je da je pogođen još jedan iranski nuklearni objekat. Generalni direktor Rafael Marijano Grosi rekao je da je šteta na postrojenju u Isfahanu minimalna, kao i da su satelitski snimci pokazali dodatnu štetu na objektima u kompleksu Natanz. “Od početka ove kampanje, videli smo nekoliko udara u Natanzu i jedan u Isfahanu. Ne baš veliki, moram reći”, izjavio je Grosi novinarima u Parizu. On je dodao da je napad zabeležen u blizini jedne ose i jednog od tunela u postrojenju.

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp najavio je da će se večeras obratiti javnosti. U saopštenju je naveo da tokom dana ima brojne važne sastanke i telefonske razgovore i da će održati konferenciju za novinare u Nacionalnom Doralskom centru u Majamiju u 17:30 časova po lokalnom vremenu.

Zvanične istrage o napadima su u toku, a međunarodne organizacije prate razvoj situacije na terenu. Nadležni apeluju na smirenost i pozivaju na poštovanje međunarodnog prava.

“Pratimo sve aktivnosti na iranskim nuklearnim postrojenjima i redovno izveštavamo nadležne organe”, navodi se u izjavi Međunarodne agencije za atomsku energiju.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Sara Ferguson dvaput posetila Džefrija Epstajna tokom njegovog boravka u zatvoru u Palm Biču

Nadležni organi ispituju okolnosti poseta bivše vojvotkinje osuđenom seksualnom prestupniku, navodi se u zvaničnim izveštajima

Published

on

By

Nadležni organi ispituju okolnosti poseta bivše vojvotkinje osuđenom seksualnom prestupniku, navodi se u zvaničnim izveštajima

Bivša vojvotkinja od Jorka, Sara Ferguson, dvaput je posetila Džefrija Epstajna u njegovoj kancelariji u Palm Biču dok je bio na izdržavanju kazne zbog seksualnog zlostavljanja maloletnih lica. Kako je saopšteno, Ferguson je sa ćerkama dolazila u prostorije firme Florida Science Foundation, koje je Epstajn koristio tokom dana kada mu je bio omogućen izlazak iz zatvora.

Prema dostupnim informacijama, Ferguson je prvu posetu ostvarila 4. aprila 2009. godine, devet meseci nakon što je Epstajn započeo izdržavanje kazne. Iz komunikacije između Ferguson i Epstajna vidi se da je bivša vojvotkinja tražila kratak sastanak tokom boravka na Floridi, dok je Epstajn uzvratio informacijama o lokaciji i poslovnim savetima za njenu inicijativu „Majčina vojska“. Nedugo zatim, Ferguson je izrazila zahvalnost i najavila dalju saradnju. Planirana je i treća poseta, koja nije realizovana.

Epstajnu je tokom boravka u zatvoru od juna 2008. do jula 2009. godine odobren program koji mu je omogućavao napuštanje ćelije do 12 sati dnevno. U tom periodu, prema navodima žrtava, pojedine osobe su u kancelarijama firme takođe bile izložene zlostavljanju. Jedna od žrtava, Roza, izjavila je pred Kongresom da joj je Epstajn tokom tog vremena ponudio posao, ali i da ju je zlostavljao u istim prostorijama.

Nadležni organi trenutno ispituju sve okolnosti boravka Epstajna van zatvora, kao i kontakte koje je ostvarivao u tom periodu. Zvanične izjave o eventualnoj odgovornosti drugih lica za sada nisu date.

“Istraga je u toku”, navodi se iz nadležnih službi.

Pročitaj još

Svet

NASA i Katalist spejs pokreću misiju spasavanja satelita Svift u niskoj orbiti Zemlje

Naučnici iz Sjedinjenih Američkih Država pokušavaju da produže život svemirske opservatorije, misija u trci s vremenom

Published

on

By

Naučnici iz Sjedinjenih Američkih Država pokušavaju da produže život svemirske opservatorije, misija u trci s vremenom

Američka svemirska agencija NASA i kompanija Katalist spejs iz Arizone započeli su istorijsku misiju spasavanja satelita Svift, koji se nalazi u niskoj orbiti Zemlje i suočava se s opasnošću da izgori pri povratku u atmosferu. Misija je pokrenuta nakon što je utvrđeno da orbita opservatorije rapidno opada i da bi bez intervencije satelit mogao biti uništen u narednih nekoliko meseci, prema zvaničnim podacima.

Svemirska opservatorija Svift je tokom godina spustila svoju orbitu sa približno 595 kilometara na manje od 400 kilometara iznad Zemljine površine. Zbog povećanog otpora atmosfere i solarne aktivnosti, naučnici su ocenili da je potrebno brzo delovati kako bi se izbeglo njeno uništenje.

Za ovu namenu, Katalist spejs je za samo 250 dana konstruisao robotsku letelicu pod nazivom LINK, tešku oko 424 kilograma. Letelica je dizajnirana da prvi put fizički pristupi i uhvati satelit koji nije bio predviđen za takvu operaciju. “Ovo je istorijska misija. Neki bi rekli da je prva takve vrste – robotska letelica sposobna da priđe i uhvati satelit koji nije bio pripremljen za takvu operaciju”, izjavio je Robert Lamontanj, potpredsednik za strateška partnerstva u Katalistu.

Kiran Vilson, glavni istraživač projekta LINK, naveo je: “Za poslednjih devet meseci prešli smo put od praznog lista papira do svemirske letelice koja je već integrisana sa raketom i spremna za lansiranje. To je apsolutno neviđen razvojni tempo za ovakav program.”

Kako je saopšteno, misija sada ulazi u završnu fazu, a cilj je da se pre izgaranja satelita u atmosferi produži njegov radni vek i omogući nastavak naučnih istraživanja iz orbite.

Pročitaj još

Svet

Barak Obama kritikovao Donalda Trampa zbog stalnih napada na prethodnika

Bivši predsednik SAD ocenio da Trampova pažnja prema njegovom mandatu pokazuje pogrešne prioritete

Published

on

By

Bivši predsednik SAD ocenio da Trampova pažnja prema njegovom mandatu pokazuje pogrešne prioritete

Bivši američki predsednik Barak Obama izjavio je da aktuelni predsednik Donald Tramp kontinuirano pokazuje opsesiju njegovom ličnošću i predsedničkim nasledstvom, ističući da takvo ponašanje ukazuje na pogrešne prioritete i nedostatak fokusa na građane. Obama je u podkastu izjavio da “očigledno ima apartman u Trampovoj glavi” i da ne razume zašto aktuelni predsednik izbegava direktne sukobe, već kritike najčešće upućuje putem društvenih mreža.

Prema navodima iz zvaničnih izvora, Obama je naveo da dok je bio predsednik nije imao vremena da se bavi prethodnicima, već je bio usmeren na posao koji je imao. “Kada sam ja bio predsednik, poslednje o čemu sam imao vremena da brinem bilo je šta neko govori ili šta je moj prethodnik uradio. Oni su otišli, ja sam imao posao koji treba da obavim”, izjavio je Obama.

Obama je ocenio da stalno bavljenje prethodnicima pokazuje nedostatak fokusa na građane. “To mi je čudno i pokazuje da neko nije usmeren na američki narod i posao koji treba da radi”, rekao je bivši predsednik SAD.

Donald Tramp već godinama javno kritikuje Obamu, nazivajući ga jednim od najgorih predsednika u istoriji SAD, kao i da nije podoban da služi kao predsednik zbog navodnog mesta rođenja. U februaru ove godine, Tramp je na svom nalogu podelio video generisan veštačkom inteligencijom u kojem su Obama i njegova supruga prikazani na uvredljiv način, ali se nije izvinio nakon što je sadržaj uklonjen.

Tramp je više puta kritikovao i Zajednički sveobuhvatni akcioni plan iz 2015. godine, koji je dogovoren tokom Obaminog mandata, kao i novootvoreni predsednički centar u Čikagu, koji je opisao kao “veoma neprivlačnu zgradu” i “totalnu katastrofu”.

Pročitaj još

U Trendu