Connect with us

Domaće

FIFA povećava prihode korišćenjem NFL modela, karte za Mundijal dostižu 1.000 dolara

Cene za utakmice Svetskog prvenstva 2026. u SAD, Kanadi i Meksiku višestruko premašuju evropske, prosečna karta za grupnu fazu 863,9 evra

Published

on

Foto Izvor: Pexels / Carlos jamaica

Cene za utakmice Svetskog prvenstva 2026. u SAD, Kanadi i Meksiku višestruko premašuju evropske, prosečna karta za grupnu fazu 863,9 evra

Svetsko prvenstvo u fudbalu 2026. godine, koje zajednički organizuju Sjedinjene Američke Države, Kanada i Meksiko, uvodi dosad neviđen ekonomski model prihoda i troškova, pri čemu cene ulaznica dostižu do 1.000 dolara (863,9 evra) za atraktivne utakmice grupne faze, dok su cene za finale četvorocifrene. Ovaj pristup je zasnovan na američkom sportskom modelu, gde se prioritet daje maksimizaciji prihoda kroz dinamičko određivanje cena, umesto tradicionalnog podsticanja privredne aktivnosti u zemljama domaćinima.

Za razliku od prethodnih turnira, gde je naglasak bio na izgradnji nove infrastrukture i troškovima koje su snosili poreski obveznici, organizatori Mundijala 2026. odlučili su da iznajmljuju postojeće stadione američkog fudbala u 11 američkih gradova, dok samo četvrtina utakmica pripada Kanadi i Meksiku. Troškove ovog modela uglavnom snose sami navijači, što je dovelo do značajnijeg povećanja cena u odnosu na prethodna prvenstva.

FIFA je istakla da će prihodi od karata biti preraspodeljeni kako bi se podstakao razvoj fudbala u siromašnijim zemljama, ali američki model daje prednost segmentaciji tržišta i vrednovanju određenih tipova navijača kroz tzv. „K-grafik“, čime se maksimizuje prihod kroz različite nivoe potrošnje. Ovakva praksa je već prisutna u NFL-u, gde su stadioni preuređeni za luksuzne lože, a dinamičko određivanje cena omogućava dodatno povećanje prihoda u sezoni sa ograničenim brojem utakmica.

Za razliku od ranijih turnira, gde su zemlje-domaćini investirale u nove objekte koji su često ostajali neiskorišćeni nakon takmičenja, kao što su stadioni u Japanu, Južnoj Africi ili Brazilu, Mundijal 2026. sprovodi koncept „lake imovine“: umesto izgradnje, koristi se zakup već postojećih objekata, dok prihodi rastu zahvaljujući većem broju utakmica (proširenje turnira sa 32 na 48 timova), ogromnim stadionima i visokoj potražnji za ulaznicama.

Dinamičko određivanje cena, koje je uobičajeno za koncerte i američke sportske događaje, sada se prvi put primenjuje na ovako velikom globalnom sportskom takmičenju. Organizatori očekuju da će ovakav pristup generisati rekordne prihode za FIFA, dok navijači iz celog sveta suočavaju se sa znatno višim troškovima u poređenju sa ranijim šampionatima.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Domaće

Er Srbija proširila letove sa Aerodroma Morava, rast putnika 7 odsto u 2026.

Aerodrom Morava beleži povećanje broja putnika za 7% uz sezonske i redovne letove do Tivta, Soluna i Istanbula

Published

on

By

Aerodrom Morava beleži povećanje broja putnika za 7% uz sezonske i redovne letove do Tivta, Soluna i Istanbula

Nacionalna avio-kompanija Er Srbija proširila je tokom letnje sezone 2025. godine svoju ponudu sa Aerodroma Morava, uvodeći letove na tri destinacije, dok je broj putnika na ovom aerodromu povećan za 7 odsto u odnosu na prethodnu godinu, saopšteno je iz Aerodroma Srbije. Direktor Aerodroma Srbije Mihailo Zdravković potvrdio je da se iz Lađevaca kod Kraljeva tokom letnje sezone leti do Tivta i Soluna, dok je linija za Istanbul aktivna tokom cele godine.

“Tokom letnje sezone leti se do Tivta i Soluna, dok je let od Istanbula linija koja je dostupna tokom cele godine”, izjavio je Zdravković, naglašavajući da Aerodrom Morava posluje kao civilno-vojni aerodrom pod upravom Aerodroma Srbije. On je dodao da se pored redovnog komercijalnog saobraćaja, odvijaju i poslovni, kao i brojni medicinski letovi u okviru generalne avijacije.

Govoreći o radu mešovitog aerodroma, Zdravković je istakao: “Postoji odlična saradnja sa Vojskom Srbije i Ministarstvom odbrane. Operacije na civilnom delu ni na koji način ne utiču na aktivnosti na vojnom delu, a infrastruktura je maksimalno iskorišćena.”

Planirana su dodatna infrastrukturna ulaganja u Aerodrom Morava, uključujući izradu planske dokumentacije za novu poletno-sletnu stazu. Realizacija tog projekta je odložena zbog završetka auto-puta, ali se nastavak ulaganja očekuje nakon otvaranja deonice Adrani-Preljina na Moravskom koridoru.

Zdravković je podsetio da je Aerodrom Morava otvoren na Vidovdan 2019. godine, posle značajnih ulaganja države Srbije, i da od tada neprekidno radi. On je izdvojio značaj novog auto-puta za razvoj aerodroma: “Aerodrom ne može da funkcioniše bez dobre saobraćajne povezanosti. Radujemo se otvaranju ovog dela puta jer će nam doneti nove putnike koji će moći brže i lakše da stignu do aerodroma.”

Putnicima su na raspolaganju besplatan parking i povoljne cene avio-karata Er Srbije, što prema rečima Zdravkovića dodatno doprinosi rastu broja putnika: “Ako putnici imaju brz i lak dolazak do aerodroma, besplatan parking i povoljne avio-karte, svakako očekujemo veći broj putnika. Samim tim očekujemo i proširenje mreže destinacija i dalji razvoj aerodroma.”

Pročitaj još

Domaće

Mađarska uvodi ograničenje saobraćaja za kamione iznad 7,5 tona tokom 28. juna

Saobraćaj za teretna vozila dozvoljen od 22.00 do 6.00, obustava na snazi 28. juna od 6.00 do 22.00 časa

Published

on

By

Saobraćaj za teretna vozila dozvoljen od 22.00 do 6.00, obustava na snazi 28. juna od 6.00 do 22.00 časa

Uprava granične policije Ministarstva unutrašnjih poslova obavestila je prevoznike i vozače teretnih motornih vozila da su nadležni organi Mađarske dostavili zvanično obaveštenje o privremenom ograničenju saobraćaja za kamione i kombinacije vozila čija najveća dozvoljena masa prelazi 7,5 tona. Ova mera se uvodi usled visokih temperatura sa ciljem očuvanja kvaliteta robe tokom transporta.

Prema saopštenju, obustava saobraćaja za teretna vozila iznad 7,5 tona neće važiti tokom noći između subote, 27. juna, i nedelje, 28. juna, u periodu od 22.00 do 6.00 časova. Međutim, u nedelju, 28. juna, saobraćaj na teritoriji Mađarske za ovu kategoriju vozila biće obustavljen od 6.00 do 22.00 časa.

Uprava granične policije apeluje na sve prevoznike i vozače teretnih vozila da pravovremeno planiraju putovanja, prate informacije nadležnih organa i stanje na graničnim prelazima, kao i da u navedenom periodu računaju na mogućnost pojačanog intenziteta teretnog saobraćaja na granici sa Mađarskom. Ministarstvo unutrašnjih poslova nastaviće da prati situaciju i obaveštava javnost o svim promenama značajnim za putnike, prevoznike i druge učesnike u saobraćaju.

Pročitaj još

Domaće

Apatinska pivara u kampanji za bezbednost u saobraćaju smanjila broj poginulih mladih vozača za 50 odsto

Kampanja „Kad pijem, ne vozim“ tokom 20 godina doprinela padu teško povređenih za trećinu i smanjenju nezgoda za 20 odsto

Published

on

By

Kampanja „Kad pijem, ne vozim“ tokom 20 godina doprinela padu teško povređenih za trećinu i smanjenju nezgoda za 20 odsto

Kampanja „Kad pijem, ne vozim“, koju realizuje Apatinska pivara u saradnji sa Upravom saobraćajne policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije i Agencijom za bezbednost saobraćaja, obeležava 20 godina kontinuiranog delovanja, usmerena na promociju odgovornog ponašanja u saobraćaju i odgovorne konzumacije alkohola. Tokom dve decenije, ova društveno odgovorna inicijativa usmerena je pre svega na mlade vozače i situacije nakon izlazaka, provoda i festivala, podsećajući da alkohol i vožnja ne idu zajedno.

Proslava jubileja organizovana je u okviru ovogodišnjeg Bavaria Belgrade Music Week-a, gde su kroz promotivne aktivnosti i direktnu komunikaciju sa posetiocima prenošene ključne poruke o značaju bezbednosti u saobraćaju. Prema podacima saobraćajne policije, tokom prošle godine sankcionisano je blizu 57.000 vozača zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola.

Iz Uprave saobraćajne policije ističu da samo kontrole i kaznene mere nisu dovoljne, već je potrebno zajedničko delovanje svih subjekata u sistemu bezbednosti saobraćaja. Poseban značaj daje se učešću društveno odgovornih kompanija, poput Apatinske pivare, koje kroz kampanje šalju jasnu poruku o neprihvatljivom riziku kombinovanja alkohola i vožnje. Mladi vozači od 18 do 29 godina su glavna ciljna grupa, jer je neophodno da već na početku vozačkog staža usvoje stav da alkohol i vožnja ne idu zajedno.

Ministarstvo unutrašnjih poslova navodi da su aktivnosti u kontroli i prevenciji u poslednjih 20 godina značajno uticale na smanjenje broja poginulih i teško povređenih mladih vozača. U poređenju sa 2006. godinom, broj poginulih mladih vozača prepolovljen je, dok je broj teško povređenih manji za trećinu. U odnosu na period od pre 10 godina, broj saobraćajnih nezgoda sa poginulim licima u kojima je učestvovao mlad vozač smanjen je za 20 odsto, a broj nezgoda povezanih sa alkoholisanosti mladog vozača prepolovljen je.

„Dvadeset godina kampanje ‘Kad pijem, ne vozim’ predstavlja potvrdu da dosledna i dugoročna komunikacija može da doprinese jačanju svesti o odgovornom ponašanju u saobraćaju. Ponosni smo što smo zajedno sa partnerima tokom dve decenije gradili prepoznatljivu platformu koja podseća da su bezbedne odluke deo svake odgovorne zabave. Posebno nam je važno što kampanju nastavljamo da približavamo mladima, upravo na mestima gde provode svoje vreme i gde se donose odluke koje su ključne za bezbednost u saobraćaju“, poručuju iz Apatinske pivare.

Vršilac dužnosti direktora Agencije za bezbednost saobraćaja Branko Stamatović izjavio je: „Kampanja ‘Kad pijem, ne vozim’ šalje jednu jednostavnu, ali važnu poruku – alkohol i vožnja nikada ne idu zajedno. Posebno je važno da do mladih dopremo na mestima gde se okupljaju i provode, jer upravo tada mogu da donesu pogrešne odluke koje mogu imati ozbiljne posledice. Svaka odgovorna odluka da se nakon konzumiranja alkohola ne sedne za volan znači veću bezbednost za vozača, njegove saputnike i sve ostale učesnike u saobraćaju. Zato Agencija za bezbednost saobraćaja sa ponosom učestvuje u realizaciji ove kampanje već pet godina, jer verujemo da se trajne promene postižu kontinuiranom edukacijom, partnerstvom institucija i društveno odgovornih kompanija i stalnim podsećanjem da nijedan provod nije vredan izgubljenog života.“

Pročitaj još

U Trendu