Zdravstvene vlasti sprovode istragu, pacijent hospitalizovan u specijalizovanoj ustanovi i u stabilnom stanju
Francuska je potvrdila prvi slučaj ebole kod lekara koji se vratio sa humanitarne misije u Demokratskoj Republici Kongo, saopštilo je ministarstvo zdravlja. Pacijent je odmah primljen u specijalizovanu zdravstvenu ustanovu i njegovo stanje je stabilno, navode zvaničnici.
Prema informacijama iz saopštenja, zdravstvene vlasti sprovode mere radi identifikacije i praćenja svih osoba koje su mogle biti u kontaktu sa obolelim lekarom. Ministarstvo zdravlja navodi da je rizik za opštu populaciju „veoma nizak”.
Demokratska Republika Kongo je prošlog meseca proglasila epidemiju ebole, a stručnjaci smatraju da je virus cirkulisao u toj zemlji i pre zvanične objave. Više od 260 ljudi je umrlo, dok je oko 1.000 osoba zaraženo u centralnoafričkoj zemlji.
Ovo je prvi potvrđeni slučaj ebole na teritoriji Evrope. Prošlog meseca u Nemačkoj je lečen američki lekar koji je bio pozitivan na ebolu nakon boravka u DR Kongu, ali je infekcija kod njega potvrđena još dok je bio u Africi.
U susednoj Ugandi takođe su registrovani slučajevi ebole. Svetska zdravstvena organizacija navodi da je u toj zemlji obolelo 20 osoba i potvrđena su dva smrtna slučaja.
“Vlasti preduzimaju sve mere zaštite i nastavljaju praćenje kontakata zaraženog”, navedeno je u zvaničnom saopštenju ministarstva zdravlja.