Meteorolozi najavljuju nastavak vrućina, hidrometeorološki zavod izdao crvena upozorenja za nekoliko gradova
Evropu je zahvatio snažan toplotni talas, a prema procenama meteorologa, vrhunac vrućina u Hrvatskoj tek se očekuje. Anticiklonalna omega situacija uz prodor toplog afričkog vazduha stvorila je uslove za rast dnevnih i noćnih temperatura, saopšteno je iz hidrometeorološkog zavoda.
U narednih sedam dana, temperature u Hrvatskoj će se postepeno povećavati, dostizajući do 40 stepeni Celzijusa. Očekuju se pretežno sunčani i suvi dani, dok će noćne temperature na Jadranu i u priobalju, pod uticajem fenske bure, biti izuzetno visoke, oko 30 stepeni. Planinski predeli unutrašnjosti takođe će beležiti tropske noći s temperaturama iznad 20 stepeni.
Državni hidrometeorološki zavod Hrvatske izdao je najviši, crveni nivo upozorenja za područja Rijeke, Splita i Dubrovnika, koji će na snazi biti od petka. Ovi gradovi trenutno su pod narandžastim upozorenjem, dok će Knin od petka preći sa žutog na narandžasti nivo upozorenja. Kontinentalni gradovi poput Osijeka, Zagreba, Karlovca i Gospića za sada nemaju upozorenja, ali će od petka biti uveden žuti stepen opasnosti, a Zagreb i Karlovac u subotu prelaze na narandžasto upozorenje.
Meteorolog Bojan Lipovšćak navodi da će se aktuelni toplotni talas zadržati do početka jula, kada se očekuje snažan prodor hladnog fronta, pad temperature od 15 do 20 stepeni, kao i pojava jakih pljuskova, grmljavine i grada. “U narednim danima vreme će biti pretežno sunčano, toplo i veoma vruće”, izjavio je Lipovšćak.
Građanima se savetuje oprez zbog visokih temperatura i poštovanje preporuka nadležnih službi.