Connect with us

Svet

Prikazane slike Zemlje, Meseca i pomračenja iz misije Artemis II

NASA objavila fotografije sa Artemis II, na kojima su zabeleženi retki pogledi tokom prolaska letelice pored Meseca

Published

on

Foto Izvor: Pexels / Vũ bụi

NASA objavila fotografije sa Artemis II, na kojima su zabeleženi retki pogledi tokom prolaska letelice pored Meseca

NASA je 7. aprila 2026. godine objavila fotografije nastale tokom misije Artemis II, na kojima su zabeleženi izuzetni pogledi na Zemlju, Mesec i pomračenje Sunca posmatrano iz svemira. Slike su snimljene dok je posada Artemis II izvodila manevar pored Meseca, a prema navodima NASA, posada je postala prva koja je videla neke delove udaljene strane Meseca golim okom i putovala dalje od Zemlje nego bilo ko do sada.

Jedna od objavljenih fotografija prikazuje fenomen poznat kao “Earthset”, odnosno trenutak kada Zemlja zalazi iza Meseca. Na slici se deo Zemlje nalazi u tami, dok su Australija i Okeanija vidljive na površini planete, sa detaljima Meseca u prvom planu. Fotografija je snimljena kroz prozor letelice Orion u 18:41 po lokalnom vremenu, 6. aprila 2026. godine, tokom prolaska pored Meseca. Povodom ove slike, zvanični nalog Bele kuće komentarisao je da ona predstavlja “čovečanstvo, sa druge strane”.

Druga fotografija beleži trenutak kada Mesec zaklanja Sunce, stvarajući pomračenje vidljivo samo iz perspektive posade u svemiru. NASA je navela da su astronauti morali da nose specijalne naočare za posmatranje pomračenja dok Mesec nije potpuno prekrio Sunce. Prema navodima agencije, posmatrano iz letelice, Mesec je izgledao dovoljno velik da potpuno zakloni Sunce, čime je stvoren period totaliteta u trajanju od skoro 54 minuta, omogućavajući pogled koji nije moguć sa Zemlje.

Fotografije su deo dokumentovanja misije Artemis II, koja ima za cilj da vrati ljude na Mesec i testira tehnologije i procedure za buduće svemirske letove. Misija je deo šireg programa istraživanja dubokog svemira. Prema informacijama NASA, ovakvi snimci pružaju važne naučne i vizuelne podatke o Zemlji, Mesecu i uslovima u svemiru, kao i nova saznanja o mogućnostima posmatranja izvan naše planete.

Zvaničnici NASA naglašavaju da su slike dobijene zahvaljujući naprednim kamerama i opremi letelice Orion, a proces objave fotografija deo je standardne procedure misije. Nije objavljeno više detalja o dodatnim planovima za obradu ili analizu slika.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Donald Tramp kritikovao evropske saveznike zbog troškova odbrane u NATO-u

Američki predsednik najavio reviziju vojnog prisustva SAD u Evropi, navodeći nezadovoljstvo odnosom britanskog i drugih lidera

Published

on

By

Američki predsednik najavio reviziju vojnog prisustva SAD u Evropi, navodeći nezadovoljstvo odnosom britanskog i drugih lidera

Američki predsednik Donald Tramp razgovarao je sa novinarima u Beloj kući uoči sastanka sa generalnim sekretarom NATO-a Markom Ruteom, gde je izneo kritike na račun evropskih saveznika zbog odnosa prema američkim izdvajanjima za odbranu. Tom prilikom Tramp je rekao da su Sjedinjene Američke Države tokom godina potrošile bilione dolara u cilju zaštite Evrope kroz NATO, ali da, kako navodi, saveznici nisu uzvratili istom merom kada je to bilo potrebno.

“Mi smo bili sjajna članica NATO-a, dominantna na mnogo načina. Platili smo bilione dolara da bismo zaštitili Evropu. Kada smo želeli podršku, njih nije bilo uz nas. To nije bilo mudro”, izjavio je Tramp tokom obraćanja. On je dodao da je ministar odbrane Pit Hegset zadužen za reviziju američkog vojnog prisustva u članicama NATO-a i da se razmatra mogućnost povlačenja snaga iz Evrope, ali nisu dati konkretni detalji o potencijalnim koracima.

Posebno je kritikovao bivšeg britanskog premijera Kira Starmera, navodeći da je izostala očekivana podrška od strane Ujedinjenog Kraljevstva. “Starmer nije bio tamo. Narodu u Ujedinjenom Kraljevstvu se nije dopalo što ga nema. Starmer je rekao ‘ne’, a zapravo je rekao i nešto gore od toga”, rekao je Tramp. On je takođe spomenuo da su Italija i Nemačka pokazale sličan nivo pasivnosti, ali nije iznosio detalje o daljim koracima prema tim državama.

Zvanične institucije nisu saopštile tačan plan povlačenja američkih snaga iz Evrope. “Trenutno je u toku revizija politike prisustva Sjedinjenih Država u Evropi, a sve odluke biće donete u skladu sa bezbednosnim interesima saveza”, saopšteno je iz američke administracije.

Ovaj razvoj događaja dolazi pred najavljeni sastanak lidera NATO-a, gde će teme kolektivne odbrane i raspodele troškova biti u centru pažnje.

Pročitaj još

Svet

Pucnjava u Montrealu: tri osobe poginule, dve povređene u naselju Kot de Než

Policija istražuje incident u kojem su stradali policajac, osumnjičeni i civil, dok su dve osobe ranjene

Published

on

By

Policija istražuje incident u kojem su stradali policajac, osumnjičeni i civil, dok su dve osobe ranjene

U pucnjavi koja se dogodila u ponedeljak ujutru u montrealskom naselju Kot de Než poginule su tri osobe: policajac Mohamed Lamin Benreduan (34), osumnjičeni napadač i jedan civil, dok su još dve osobe ranjene, potvrđeno je iz policijskih izvora. U zvaničnom saopštenju navedeno je da je policajac Benreduan bio zaposlen u policijskoj službi od 2021. godine.

“Sa dubokom tugom potvrđujemo smrt policajca Mohameda Lamina Benreduana na dužnosti. Njegova posvećenost i profesionalizam zauvek će ostati u našim sećanjima”, navodi se u izjavi policije.

Jedan od povređenih je policajac koji se nalazi u stabilnom stanju, dok je jedan civil zadobio lakše povrede.

Prema izjavama zvaničnika, policija je pozvana nakon što je svedok prijavio da je na ulici primetio osobu sa pištoljem. “Osumnjičeni koji je bio umešan u pucnjavu je ubijen”, izjavio je šef policije Fadi Dager.

Lokalni mediji prenose da je osumnjičeni napadač navodno distribuirao liflete sa nasilnim porukama usmerenim protiv žena i da je bio povezan sa mizoginom subkulturom poznatom kao ‘insel’. Na video snimku koji je kružio društvenim mrežama čulo se najmanje 29 pucnjeva.

Istraga o ovom incidentu je u toku, a policija apeluje na građane da dostave sve relevantne informacije u vezi sa slučajem.

Pročitaj još

Svet

Australijska policija zaplenila 2,7 tona kokaina u Sidneju, uhapšena dva muškarca

Policija sprovodi istragu najveće zaplene kokaina u istoriji Australije, osumnjičeni zadržani u pritvoru

Published

on

By

Policija sprovodi istragu najveće zaplene kokaina u istoriji Australije, osumnjičeni zadržani u pritvoru

Australijska policija izvršila je najveću zaplenu kokaina u istoriji zemlje, pronašavši 2,7 tona droge u sistemu podzemnih bunkera na imanju u zapadnom delu Sidneja, u mestu Londonderi, u petak, kako je saopšteno iz policijskih izvora. Dva muškarca, starosti 21 i 25 godina, uhapšena su na licu mesta nakon što su navodno pokušali da pobegnu.

Prema policijskim informacijama, kokain je bio skriven u posebnim odeljcima ispod lažnih podova u tri brodska kontejnera. Vrednost zaplenjene droge na ilegalnom tržištu procenjuje se na oko 816 miliona australijskih dolara (približno 500 miliona evra). Osumnjičeni su optuženi za posedovanje komercijalne količine ilegalno uvezene droge i zadržani su u pritvoru nakon sudskog ročišta održanog u subotu.

Policija navodi da je droga prokrijumčarena u Australiju preko grada Midž Point na severu Kvinslenda, a da je zaplena deo višemesečne operacije pod nazivom „Minđang“ koja je pokrenuta u maju. “Ova zaplena rezultat je zajedničkog rada više policijskih jedinica i predstavlja veliki udarac organizovanom kriminalu”, navodi se u zvaničnoj izjavi policije.

Osumnjičeni se suočavaju sa mogućom doživotnom kaznom zatvora ukoliko budu osuđeni. Istraga je u toku, a policija nastavlja sa prikupljanjem dokaza i identifikacijom ostalih članova kriminalne grupe povezane sa švercom ove količine kokaina.

Pročitaj još

U Trendu