Premijer Izraela istakao stratešku nezavisnost zemlje tokom govora na konferenciji u Tel Avivu
Premijer Izraela Benjamin Netanjahu izjavio je danas u Tel Avivu da nikada nije tražio dozvolu od tadašnjeg predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa za vojnu akciju protiv Irana prošle godine, već da je samo obavestio američkog lidera o planiranim potezima. Netanjahu je, obraćajući se na konferenciji Muni Ekspo, naglasio da nije želeo da čeka dok, kako je naveo, neprijatelji Izraela otvoreno izjavljuju da žele uništenje Izraela i, kako je dodao, Amerike.
“Jednostavno sam ga obavestio. Rekao sam mu da idemo na Iran jer neću da sedim i čekam naše neprijatelje koji otvoreno, iz sveg glasa, izjavljuju da žele da nas unište, a i vas (Ameriku) takođe, uzgred budi rečeno. To neću da dozvolim. I zato smo dejstvovali. Nisam tražio dozvolu”, izjavio je Netanjahu tokom obraćanja.
Prema navodima izveštaja, Netanjahuove izjave ocenjuju se kao pokušaj potvrđivanja strateške nezavisnosti Izraela u trenutku pojačanih tenzija između Izraela i SAD, koje su povezane sa nastojanjem američkog predsednika Trampa da postigne sporazum sa Iranom, kao i zbog izraelske zabrinutosti povodom američkih ograničenja na slobodu izraelskog vojnog delovanja.
Zvaničnici iz Izraela ističu da se ovakve izjave daju u kontekstu aktuelnih dešavanja i odnosa dve države, ali nisu saopšteni dodatni detalji o konkretnim vojnim akcijama koje su bile predmet razgovora Netanjahua i Trampa.