Vlada Paname predložila neutralnu lokaciju, Kuba pokazala spremnost za razgovore pod ravnopravnim uslovima
Ministar inostranih poslova Paname Havijer Martinez Aća Vaskez izjavio je tokom 56. Generalne skupštine Organizacije američkih država u Panami da njegova zemlja nudi svoju teritoriju kao neutralno mesto za razgovore između Kube i Sjedinjenih Američkih Država. Predlog je iznet sa ciljem obnove diplomatskih odnosa dve zemlje, saopšteno je na skupu.
Prema rečima ministra Vaskeza, kubanska vlada izrazila je spremnost da razgovara o svim pitanjima, ali uz uslov da se pregovori vode na ravnopravnoj osnovi. Istaknuto je da bi Panama kao domaćin mogla doprineti stvaranju otvorenog i konstruktivnog dijaloga između dve strane.
Sjedinjene Američke Države na Generalnoj skupštini OAD predstavljene su zamenikom državnog sekretara Kristoferom Landauom. Prema dostupnim informacijama, američka strana još nije donela konačnu odluku u vezi sa predlogom Paname.
Zvaničnici Paname navode da je predlog upućen u cilju unapređenja međusobnog razumevanja i rešavanja otvorenih pitanja između Kube i SAD. “Naša zemlja je spremna da pruži bezbedno i nepristrasno okruženje za dijalog, uz poštovanje svih međunarodnih standarda”, istakao je ministar Vaskez tokom obraćanja.
Dalji koraci u vezi sa mogućim organizovanjem razgovora zavisiće od odgovora obe strane, a proces se nastavlja u okviru aktivnosti Generalne skupštine OAD.