Connect with us

Svet

Donald Tramp najavio moguće korišćenje strateških rezervi nafte SAD radi stabilizacije tržišta

Američki predsednik potvrdio spremnost na upotrebu rezervi, a međunarodna agencija za energetiku donela odluku o puštanju 400 miliona barela

Published

on

Foto Izvor:

Američki predsednik potvrdio spremnost na upotrebu rezervi, a međunarodna agencija za energetiku donela odluku o puštanju 400 miliona barela

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da bi SAD mogle da koriste strateške rezerve nafte kako bi snizile cene nafte i naftnih derivata, navodi se u zvaničnoj izjavi. U intervjuu datom u Sinsinatiju, Tramp je potvrdno odgovorio na pitanje o mogućem korišćenju rezervi, ističući da bi ovaj potez mogao doprineti smanjenju cena na svetskom tržištu.

“To ćemo uraditi, a onda ćemo ih ponovo napuniti. Ali sada ćemo ih malo smanjiti, a to obara cene. Moramo se rešiti zla”, izjavio je Tramp. Prema njegovim rečima, cilj je stabilizacija globalnog tržišta energenata.

Tramp je pohvalio odluku Međunarodne agencije za energetiku (IEA) koja je danas odlučila da pusti na tržište rekordnih 400 miliona barela nafte iz rezervi. Ova mera ima za cilj smanjenje posledica globalnih poremećaja u snabdevanju energentima, posebno usled aktuelnog rata na Bliskom istoku.

Prema procenama IEA, koordinisano puštanje nafte iz strateških rezervi trebalo bi da doprinese stabilizaciji globalnog tržišta i ublaži pritisak na cene. Zvaničnici ističu da bi ovakva saradnja velikih potrošača i proizvođača energenata mogla biti ključna za ravnotežu na svetskom tržištu tokom trenutne krize.

Sjedinjene Američke Države do sada su više puta koristile strateške rezerve nafte u situacijama poremećaja ili naglog rasta cena. Odluka o novom korišćenju rezervi, prema rečima predsednika Trampa, biće doneta u skladu sa trenutnim potrebama i u saradnji sa međunarodnim partnerima.

“Nastavićemo da pratimo situaciju i delujemo u interesu stabilnosti tržišta i građana”, poručio je američki predsednik.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Toplotni talas zahvatio Evropu, temperature u Hrvatskoj dostižu 40 stepeni

Meteorolozi najavljuju nastavak vrućina, hidrometeorološki zavod izdao crvena upozorenja za nekoliko gradova

Published

on

By

Meteorolozi najavljuju nastavak vrućina, hidrometeorološki zavod izdao crvena upozorenja za nekoliko gradova

Evropu je zahvatio snažan toplotni talas, a prema procenama meteorologa, vrhunac vrućina u Hrvatskoj tek se očekuje. Anticiklonalna omega situacija uz prodor toplog afričkog vazduha stvorila je uslove za rast dnevnih i noćnih temperatura, saopšteno je iz hidrometeorološkog zavoda.

U narednih sedam dana, temperature u Hrvatskoj će se postepeno povećavati, dostizajući do 40 stepeni Celzijusa. Očekuju se pretežno sunčani i suvi dani, dok će noćne temperature na Jadranu i u priobalju, pod uticajem fenske bure, biti izuzetno visoke, oko 30 stepeni. Planinski predeli unutrašnjosti takođe će beležiti tropske noći s temperaturama iznad 20 stepeni.

Državni hidrometeorološki zavod Hrvatske izdao je najviši, crveni nivo upozorenja za područja Rijeke, Splita i Dubrovnika, koji će na snazi biti od petka. Ovi gradovi trenutno su pod narandžastim upozorenjem, dok će Knin od petka preći sa žutog na narandžasti nivo upozorenja. Kontinentalni gradovi poput Osijeka, Zagreba, Karlovca i Gospića za sada nemaju upozorenja, ali će od petka biti uveden žuti stepen opasnosti, a Zagreb i Karlovac u subotu prelaze na narandžasto upozorenje.

Meteorolog Bojan Lipovšćak navodi da će se aktuelni toplotni talas zadržati do početka jula, kada se očekuje snažan prodor hladnog fronta, pad temperature od 15 do 20 stepeni, kao i pojava jakih pljuskova, grmljavine i grada. “U narednim danima vreme će biti pretežno sunčano, toplo i veoma vruće”, izjavio je Lipovšćak.

Građanima se savetuje oprez zbog visokih temperatura i poštovanje preporuka nadležnih službi.

Pročitaj još

Svet

Niz zemljotresa pogodio Filipine, najjači registrovan na otvorenom moru

Seizmološki centar potvrdio epicentar na dubini od 10 kilometara, nema izveštaja o povređenima niti materijalnoj šteti

Published

on

By

Seizmološki centar potvrdio epicentar na dubini od 10 kilometara, nema izveštaja o povređenima niti materijalnoj šteti

Filipine je danas pogodilo nekoliko zemljotresa, pri čemu je najsnažniji registrovan sa jačinom od 5,0 stepeni po Rihterovoj skali, saopštio je Evropsko-mediteranski seizmološki centar. Epicentar najjačeg potresa bio je na otvorenom moru, na dubini od 10 kilometara, udaljen oko 135 kilometara od grada Dagupana.

Prema saopštenju seizmološkog centra, za sada nema izveštaja o povređenima niti o materijalnoj šteti na pogođenom području. Nadležne službe prate situaciju i nisu izdale upozorenje na opasnost od cunamija.

“Svi relevantni podaci o jačini i lokaciji zemljotresa su provereni, a nema indikacija o potencijalnim posledicama po stanovništvo ili infrastrukturu”, navodi se u zvaničnoj izjavi Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra.

Lokalne vlasti nastavljaju da prate razvoj situacije i apeluju na građane da prate zvanična saopštenja i postupaju po preporukama nadležnih institucija.

Pročitaj još

Svet

Predsednik Tramp izjavio da SAD teže pravednom sporazumu sa Iranom u Pensilvaniji

Američka administracija nastavlja pregovore sa Iranom, Tramp ističe napredak u odnosima i inspekcijama

Published

on

By

Američka administracija nastavlja pregovore sa Iranom, Tramp ističe napredak u odnosima i inspekcijama

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da američka administracija pokušava da postigne pravedan sporazum sa Iranom. Ova izjava data je u mestu Mekandži, u predgrađu Alentauna, u saveznoj državi Pensilvanija, nakon Trampove posete fabrici kompanije za proizvodnju kamiona.

Kako je saopšteno, Tramp je naglasio da odnosi između Vašingtona i Teherana dobro funkcionišu. Prema zvaničnim izvorima, predsednik SAD je ranije izjavio da je Iran pristao na sprovođenje nuklearnih inspekcija najvišeg nivoa u budućnosti, što smatra značajnim napretkom u pregovorima između dve zemlje.

U zvaničnoj izjavi Tramp je rekao: “Američka administracija nastoji da postigne pravedan i održiv sporazum sa Iranom. Odnosi se razvijaju u pozitivnom smeru i veoma sam zadovoljan tokom pregovora.”

Prema dostupnim informacijama, SAD i Iran nastavljaju dijalog sa ciljem poboljšanja saradnje na međunarodnom nivou, a inspekcije nuklearnih postrojenja predstavljaju važan deo dogovora. Detalji o daljim koracima u procesu još nisu saopšteni javnosti.

Pročitaj još

U Trendu