Connect with us

Svet

Bela kuća demantovala glasine o hospitalizaciji Donalda Trampa u Vašingtonu

Zvaničnici odbacili spekulacije, navodeći da predsednik Tramp nastavlja redovne aktivnosti u Ovalnom kabinetu

Published

on

Foto Izvor:

Zvaničnici odbacili spekulacije, navodeći da predsednik Tramp nastavlja redovne aktivnosti u Ovalnom kabinetu

Glasine o mogućoj hospitalizaciji američkog predsednika Donalda Trampa pojavile su se tokom vikenda u Vašingtonu, nakon što je Bela kuća privremeno ograničila pristup novinarima. Prema dostupnim informacijama, spekulacije su počele kada je u subotu uveden takozvani „press lid“, što znači da predsednik tog dana nije imao planirana javna obraćanja.

Bela kuća je zvanično demantovala tvrdnje o Trampovoj hospitalizaciji, navodeći da je predsednik sve vreme obavljao radne zadatke iz Ovalnog kabineta. Direktor komunikacija, Stiven Čung, izjavio je da su teorije o hitnom medicinskom premeštaju Trampa neosnovane i da šef države nije napuštao Beloj kući tokom uskršnjeg vikenda. “Predsednik neprekidno radi u Beloj kući i Ovalnom kabinetu”, naveo je Čung.

Pojedini izvori ukazali su i na prisustvo marinca na straži ispred Zapadnog krila, što se tumači kao znak da je predsednik u rezidenciji. Takođe, zabeležena je Trampova aktivnost na društvenim mrežama, što je dodatno iskorišćeno kao argument protiv navoda o njegovoj hospitalizaciji.

Glasine su dodatno pojačane objavama na društvenim mrežama i neproverenim informacijama o mogućem zatvaranju puteva u blizini vojnomedicinskog centra Volter Rid, ali nijedan od tih navoda nije potvrđen.

Za sada ne postoje zvanične potvrde o hospitalizaciji Donalda Trampa, dok su svi spekulativni izveštaji odbačeni kao neosnovane teorije zavere. Nadležni organi ističu da predsednik nastavlja sa uobičajenim aktivnostima.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Kineski nosač aviona Fuđijan plovio kroz Tajvanski moreuz tokom vojnih vežbi

Ministarstvo odbrane Tajvana saopštilo da je kineski brod primećen dok tajvanska vojska sprovodi petodnevnu vežbu

Published

on

By

Ministarstvo odbrane Tajvana saopštilo da je kineski brod primećen dok tajvanska vojska sprovodi petodnevnu vežbu

Najnoviji kineski nosač aviona, Fuđijan, plovio je danas kroz Tajvanski moreuz, saopštilo je Ministarstvo odbrane Tajvana. Ovaj događaj zabeležen je u trenutku kada je tajvanska vojska započela petodnevne vojne vežbe osmišljene kao odgovor na potencijalni napad iz Kine.

Fuđijan je prvi put probno plovio kroz ovaj morski prolaz u septembru prošle godine, a zatim je u decembru prošao moreuz kao potpuno opremljen nosač aviona. Tajvanske vlasti navode da Kina redovno šalje vojne brodove i avione u pravcu Tajvana, a učestalost ovakvih aktivnosti povećala se poslednjih godina.

U saopštenju tajvanskog Ministarstva odbrane navodi se da je prolazak kineskog nosača aviona pažljivo praćen, kao i da bezbednosne snage ostaju u pripravnosti tokom trajanja vojnih vežbi. “Naše snage budno prate sve aktivnosti kineske vojske u regionu i spremne su da odgovore na svaku pretnju”, navodi se u saopštenju.

Zvaničnici dodaju da trenutna situacija ne zahteva dodatne mere osim planiranih vojnih vežbi i kontinuiranog praćenja kretanja kineskih snaga. Takođe, ističu da je prolazak Fuđijana deo šireg obrasca kineskih vojnih aktivnosti u blizini Tajvana, što doprinosi napetostima u regionu.

“Naša vojska sprovodi vežbe sa ciljem jačanja odbrambenih sposobnosti i obezbeđenja bezbednosti građana”, istaknuto je u zvaničnoj izjavi Ministarstva odbrane Tajvana.

Pročitaj još

Svet

SAD odobrile zajmove od 17,5 milijardi dolara za izgradnju novih nuklearnih elektrana

Ministarstvo energetike najavilo podršku za deset novih reaktora, projekti uključuju kompaniju Vestinghaus

Published

on

By

Ministarstvo energetike najavilo podršku za deset novih reaktora, projekti uključuju kompaniju Vestinghaus

Američko Ministarstvo energetike saopštilo je danas da će obezbediti uslovne zajmove u vrednosti od 17,5 milijardi dolara (oko 15,4 milijardi evra) za razvoj novih nuklearnih elektrana i jačanje lanca snabdevanja u sektoru nuklearne energije. Program predviđa da do 2030. godine počne izgradnja deset velikih nuklearnih reaktora, čime bi realizacija projekata bila ubrzana za oko tri godine, navodi se u zvaničnom saopštenju.

Prema planu Ministarstva energetike, Kancelarija za finansiranje energetske dominacije podržaće do pet zajmova, a svaki projekat uključuje izgradnju po dva nuklearna reaktora AP1000 kompanije Vestinghaus, pojedinačne snage 1,1 gigavat. Vestinghaus i partnerske elektroprivredne ili energetske kompanije moraće da obezbede početni kapital od po 500 miliona dolara pre korišćenja državnih sredstava.

Ministar energetike Kris Rajt izjavio je da je cilj programa da podstakne izgradnju novih kapaciteta i ubrza završetak planiranih elektrana. “Program je osmišljen kako bi se omogućilo brže pokretanje projekata i pružila podrška domaćoj industriji”, naveo je Rajt.

Sedam kompanija već je pokazalo interesovanje za učešće u projektima, ali njihova imena za sada nisu saopštena. Zajmovi su namenjeni finansiranju nabavke ključne opreme za nuklearne elektrane, uključujući reaktorske posude i generatore pare, čija proizvodnja i isporuka traju više godina i često predstavljaju glavni uzrok kašnjenja projekata.

Američka administracija poslednjih meseci intenzivno promoviše razvoj nuklearne energije radi odgovora na rastuću potražnju za električnom energijom, pre svega zbog ubrzane izgradnje centara podataka i razvoja tehnologija veštačke inteligencije. Veliki tehnološki operateri i energetske kompanije pokazali su značajno interesovanje za program.

Predsednik Donald Tramp postavio je cilj da se ukupni nuklearni kapacitet zemlje do 2050. godine poveća na 400 gigavata, što predstavlja višestruko povećanje u odnosu na trenutni nivo proizvodnje.

Pročitaj još

Svet

Katedrala Notr Dam uvodi ograničenja za organizovane ture tokom letnjih meseci

Uprava katedrale najavila obavezne rezervacije i smanjen broj termina zbog povećanog broja posetilaca

Published

on

By

Uprava katedrale najavila obavezne rezervacije i smanjen broj termina zbog povećanog broja posetilaca

Katedrala Notr Dam u Parizu od 1. jula uvodi stroža pravila za organizovane posete, saopštila je uprava ovog kulturno-istorijskog objekta. Nova pravila podrazumevaju obavezne rezervacije i ograničen broj termina za turističke grupe, što je izazvalo zabrinutost među vodičima i turističkim agencijama.

Prema zvaničnim informacijama, razlog za uvođenje ovih mera je sve veći broj posetilaca tokom letnjeg perioda, čime se želi očuvati bezbednost i kvalitet turističkog iskustva. Organizovane ture ubuduće će morati da zakazuju termine unapred, a broj grupa koje mogu istovremeno boraviti u katedrali biće smanjen.

Predstavnici strukovnih udruženja turističkih vodiča upozoravaju da bi nova pravila mogla uticati na atraktivnost lokaliteta i smanjiti kvalitet posete za organizovane grupe. Zabrinutost je izražena i zbog potencijalnog smanjenja broja turista koji mogu obići ovaj znameniti objekat tokom letnjih meseci.

U saopštenju uprave katedrale navodi se da su mere privremene i da će njihova efikasnost biti praćena tokom sezone, a eventualne izmene biće blagovremeno najavljene. “Prioritet nam je bezbednost posetilaca i očuvanje kulturnog nasleđa Notr Dama”, navodi se u izjavi uprave objekta.

Odluka o uvođenju restrikcija doneta je nakon detaljne analize poseta prethodnih godina i u skladu sa preporukama nadležnih službi za zaštitu kulturnih dobara. Dalji koraci zavisiće od tokova turističke sezone i reakcija posetilaca.

Pročitaj još

U Trendu