Politika

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić razgovarao sa argentinskim kolegom Pablom Kirnom u Panama Sitiju

Đurić i Kirno su, tokom sastanka održanog u okviru Generalne skupštine Organizacije američkih država, istakli važnost jačanja bilateralnih odnosa i podrške u međunarodnim forumima.

Published

on

downloaded-image-1782349872

Đurić i Kirno su, tokom sastanka održanog u okviru Generalne skupštine Organizacije američkih država, istakli važnost jačanja bilateralnih odnosa i podrške u međunarodnim forumima.

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić sastao se u Panama Sitiju sa ministrom spoljnih poslova, međunarodne trgovine i vera Argentine Pablom Kirnom na marginama 56. Generalne skupštine Organizacije američkih država. Tokom razgovora, dvojica ministara su potvrdila visok nivo razumevanja i bliskosti između Srbije i Argentine, posebno u pogledu poštovanja osnovnih principa međunarodnog prava i saradnje u međunarodnim institucijama.

Prema saopštenju Ministarstva spoljnih poslova, Đurić je naglasio značaj učešća Argentine na Specijalizovanoj izložbi Ekspo 2027, koja će naredne godine biti održana u Beogradu i pozvao argentinsku delegaciju da se priključi ovom međunarodnom događaju. On je podvukao da je podrška Argentine Srbiji, posebno kada je reč o nepriznavanju jednostrano proglašene nezavisnosti tzv. Kosova, od izuzetnog značaja za srpsku diplomatiju. “Srbija veoma ceni dosledan stav Argentine po ovom pitanju i nastaviće da ulaže napore u izgradnju mostova sa državama Latinske Amerike”, izjavio je Đurić tokom zvaničnog razgovora.

Ministar Pablo Kirno, sa svoje strane, istakao je da Argentina ceni napore Srbije u razvijanju odnosa sa državama regiona i izrazio spremnost za dalje jačanje političkog dijaloga i ekonomske saradnje. Kirno je naglasio da dve zemlje dele slične stavove o ključnim međunarodnim pitanjima, što predstavlja dobru osnovu za unapređenje bilateralnih odnosa.

Đurić je tokom sastanka uputio zvaničan poziv argentinskom ministru da poseti Srbiju, ocenjujući da bi takva poseta dodatno doprinela intenziviranju političkih kontakata i zajedničkim projektima u oblastima trgovine, kulture i obrazovanja. “Pozivam vas da budete naš gost u Beogradu i da zajedno radimo na daljem unapređenju partnerstva između Srbije i Argentine”, naveo je Đurić.

Sastanak ministara u Panama Sitiju deo je šire diplomatske aktivnosti Srbije na jačanju prisustva i saradnje sa državama Latinske Amerike, posebno u kontekstu globalnih izazova i saradnje unutar međunarodnih organizacija. Zvaničnici su istakli da postoji značajan potencijal za proširenje ekonomske saradnje, uključujući razmenu u oblasti poljoprivrede, energetike i inovacija.

Na kraju razgovora, obe strane su se saglasile o važnosti nastavka političkog dijaloga i međusobne podrške na međunarodnoj sceni, uz obostranu spremnost na razmenu eksperata i zajedničko učešće na globalnim događajima. Očekuje se da će naredni koraci uključivati pripremu bilateralnih poseta i konkretizaciju dogovorenih inicijativa u narednom periodu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U Trendu

Exit mobile version