Connect with us

Ostali sportovi

Toyota trijumfovala ispred Ferrarija na 6 sati Imole, Antonelli dao znak za start

Ryo Hirakawa, Brendon Hartley i Sébastien Buemi doneli pobedu Toyoti, dok je Ferrari ostao bez trijumfa pred domaćom publikom

Published

on

Foto Izvor: Pexels / Loek fernengel

Ryo Hirakawa, Brendon Hartley i Sébastien Buemi doneli pobedu Toyoti, dok je Ferrari ostao bez trijumfa pred domaćom publikom

Toyota sa posadom Ryo Hirakawa, Brendon Hartley i Sébastien Buemi u automobilu broj 8 osvojila je prvo mesto na trci 6 sati Imole, drugoj rundi FIA Svetskog šampionata izdržljivosti (WEC). Japanska ekipa obeležila je povratak na vrh na stazi Enco i Dino Ferrari, u srcu teritorije Ferrarija, i dodatno je uvećala uspeh osvajanjem i trećeg mesta, koje su zauzeli Kamui Kobayashi, Mike Conway i Nyck De Vries u Toyoti broj 7. Domaći adut, vozač Formule 1 i lider šampionata, Andrea Kimi Antonelli iz Bolonje, imao je čast da da znak za početak trke, što je bilo posebno značajno s obzirom na blizinu njegovog rodnog grada i sedišta Ferrarija, udaljenog svega 35 kilometara.

Iako su navijači Ferrarija očekivali trijumf svog tima na domaćem terenu, serija kazni, neoptimalna strategija i izuzetno snažan nastup Toyote onemogućili su pobedu italijanskog proizvođača. Ključni trenutak trke odigrao se nešto više od dva sata pre kraja, kada je Ryo Hirakawa uspeo da odoli napadima Alessandra Guidija u Ferrariju broj 51 i stvori prednost veću od četiri sekunde. Iako je pretila kiša koja je mogla da preokrene situaciju na stazi, ona se ipak nije materijalizovala, a u pretposlednjem stajanju u boksu, druga Toyota je uspela da pretekne najbolje plasirani Ferrari, nagoveštavajući mogući dvostruki trijumf japanske ekipe.

Na kraju je Antonio Giovinazzi u Ferrariju uspeo da preuzme drugo mesto i donese značajne poene timu, iako Ferrari i dalje ostaje lider u generalnom plasmanu šampionata. Miguel Molina je u Ferrariju broj 50 imao odličan start i stigao do druge pozicije, ali je zbog “drive through” kazne, izazvane prekoračenjem dozvoljene snage na startu, njegov tim pao u plasmanu. Alessandro Pier Guidi i Antonio Fuoco su uspeli da poprave rezultat do šeste pozicije, ali očekivanja domaće publike nisu u potpunosti ispunjena.

Trka na Imoli se još jednom pokazala kao ozbiljan fizički izazov za vozače, dok je sam spektakl za 92.000 gledalaca bio ograničen zbog male mogućnosti za preticanje, što je karakteristično kako za Formulu 1 tako i za Hypercar kategoriju. Uprkos tome, povratak Toyote na pobednički kolosek i nastup mladog Antonellija obeležili su ovaj vikend u Emiliji Romanji.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ostali sportovi

Angelina Topić pobedila na mitingu u Zagrebu sa preskočenih 1,94 metra

Srpska atletičarka trijumfovala na 76. Memorijalu ‘Boris Hanžeković’, ostavivši Lamaru Distan i Ideu Peroni iza sebe

Published

on

By

Srpska atletičarka trijumfovala na 76. Memorijalu ‘Boris Hanžeković’, ostavivši Lamaru Distan i Ideu Peroni iza sebe

Angelina Topić, talentovana srpska atletičarka, ostvarila je veliku pobedu na prestižnom Memorijalu ‘Boris Hanžeković’ u Zagrebu, koji se ove godine održao po 76. put. Topićeva je trijumfovala u konkurenciji skoka uvis preskočivši visinu od 1,94 metra, čime je obezbedila prvo mesto i zabeležila prvi trijumf u letnjoj sezoni.

Tok takmičenja bio je izuzetno neizvestan. Angelina Topić je visine od 1,80, 1,87 i 1,92 metra preskočila iz prvog pokušaja, dok je na visinama od 1,84 i 1,90 uspevala iz druge serije. Ključni trenutak nastupio je na visini od 1,94 metra koju je savladala iz trećeg pokušaja i tako obezbedila pobedu. Na narednoj visini od 1,97 metara tri puta nije uspela da preskoči lestvicu.

Drugo mesto zauzela je Lamara Distan iz Jamajke sa preskočenih 1,92 metra. Italijanka Idea Peroni završila je takmičenje na trećem mestu sa rezultatom od 1,90 metara.

Ovaj rezultat dolazi nakon što je Topićeva prethodno osvojila treće mesto na mitingu Dijamantske lige u Rabatu i drugo mesto u Atini tokom iste sezone. Sadašnjim uspehom Angelina Topić potvrđuje odličnu formu i najavljuje ambicije za nastavak letnje sezone.

Memorijal ‘Boris Hanžeković’ u Zagrebu važi za jedan od najznačajnijih atletskih događaja u regionu i svake godine okuplja najbolje sportiste iz Evrope i sveta.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Pedro Akosta prelazi u Dukati i menja Frančeska Banjaju od naredne Moto GP sezone

Mladi španski vozač Pedro Akosta potpisao dvogodišnji ugovor sa Dukatijem i zameniće Frančeska Banjaju, nakon impresivnog debija u Moto GP-u.

Published

on

By

Mladi španski vozač Pedro Akosta potpisao dvogodišnji ugovor sa Dukatijem i zameniće Frančeska Banjaju, nakon impresivnog debija u Moto GP-u.

Vozač KTM-a Pedro Akosta od sledeće sezone postaće novi član Dukatija, gde će zameniti aktuelnog vozača Frančeska Banjaju. Prema zvaničnom saopštenju italijanskog tima, Akosta je potpisao dvogodišnji ugovor, čime su potvrđeni raniji navodi o promeni u sastavu za predstojeći Moto GP šampionat.

Pedro Akosta, koji ima 22 godine, važi za jednog od najtalentovanijih vozača svoje generacije. Tokom samo tri godine profesionalne karijere uspeo je da osvoji titule u kategorijama Moto3 i Moto2, što ga svrstava među najuspešnije mlade motocikliste. Njegov ulazak u elitnu klasu Moto GP obeležen je izuzetnim rezultatima – već u debitantskoj sezoni proglašen je za najboljeg novajliju 2024. godine.

Iz Dukatija ističu da su se odlučili za Akostu prepoznajući njegove veštine i potencijal: „Ovaj izbor prepoznaje veštine Akoste, koji se smatra jednim od najboljih vozača svoje generacije. Osvojio je titule u Moto3 i Moto2 za samo tri godine od svog debija. Pedro je takođe impresionirao u debitantskoj sezoni u Moto GP, kada je proglašen za najboljeg novajliju 2024. godine“, navodi se na zvaničnoj stranici tima.

Akostin prelazak u Dukati predstavlja značajan transfer na sceni Moto GP-a, posebno imajući u vidu da će naslediti dvostrukog svetskog šampiona Frančeska Banjaju. Očekuje se da će mladi Španac doneti dodatnu energiju i konkurentnost timu iz Bolonje, dok će Banjaja završiti svoj višegodišnji angažman sa italijanskim proizvođačem.

Dukati time nastavlja strategiju podmlađivanja tima i ulaganja u perspektivne vozače, a navijači s nestrpljenjem očekuju kako će izgledati nova vozačka postava na startu sledeće sezone.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Maks Ferstapen i Red Bul pred ključnim razgovorima o budućnosti uoči trke u Austriji

Holandski as sa četiri pobede na Red Bul Ringu očekuje radikalna unapređenja bolida dok se spremaju razgovori o nastavku saradnje

Published

on

By

Holandski as sa četiri pobede na Red Bul Ringu očekuje radikalna unapređenja bolida dok se spremaju razgovori o nastavku saradnje

Maks Ferstapen, vozač Red Bula, nalazi se u centru pažnje pred predstojeću Veliku nagradu Austrije na stazi Red Bul Ring, gde je već ostvario četiri pobede (2018, 2019, 2021. i 2023. godine), kao i trijumf na Velikoj nagradi Štajerske 2021. godine koja je održana na istoj stazi tokom pandemije. Holanđanin uživa gotovo božanski status među navijačima u Špilbergu, a njegova dominacija na ovom autodromu čini ga najuspešnijim vozačem u istoriji ovog takmičenja.

Predstojeći vikend donosi više od sportske borbe – očekuje se sastanak vrha Red Bula sa okruženjem Maksa Ferstapena kako bi se raspravilo o njegovoj budućnosti u timu. Iako više nema glasina o povlačenju iz Formule 1, ostaje otvoreno pitanje odnosa između Ferstapena i tima ukoliko ne dođe do napretka. Unutrašnji odnosi su popravili situaciju posle turbulentnog perioda, ali rezultati ove sezone nisu ispunili očekivanja: Ferstapen je do sada zabeležio samo jedno postolje (treće mesto u Kanadi), a konkurencija pokazuje interesovanje za njegov potpis.

Posebno je zanimljivo što Mercedes, tim koji je dominirao početkom nove ere tehničkih pravila, pokazuje interesovanje za holandskog asa. U Red Bulu su svesni ovih okolnosti i najavili su značajna unapređenja za model RB22 upravo pred domaću trku.

Maks Ferstapen ističe važnost novih unapređenja: “Uzbuđujuće je videti vreme po krugu koje postižemo sa novim poboljšanjima. Nestrpljivi smo da vidimo šta možemo da ostvarimo”, izjavio je četvorostruki šampion.

Austrijska staza poznata je po različitim vrstama krivina i zahtevnoj energetskoj efikasnosti bolida: “To je zanimljiv krug; svaka krivina je drugačija i moramo pronaći balans, kao i dobar učinak pri visokim i niskim brzinama. Posebno uz upravljanje energijom”, dodao je Ferstapen.

Pored sportskog aspekta, fokus ovog vikenda biće i na mogućem dogovoru između Maksa Ferstapena i menadžmenta Red Bula oko potencijalnih klauzula koje bi mogle uticati na njegov status u timu. Kako prenose izvori bliski ekipi, mogući su razgovori o produženju saradnje ili eventualnom raskidu ukoliko rezultati ne zadovolje obe strane.

Ferstapen poručuje da ne želi da dodatno podgreva spekulacije: “Obavestiću javnost kada budemo imali nešto novo”, zaključio je holandski vozač. Predstojeća trka u Austriji mogla bi doneti odgovore na mnoga pitanja vezana za njegovu karijeru.

Pročitaj još

U Trendu