Connect with us

Ostali sportovi

Rastko Simić: Daću maksimum da osvojim zlato za Srbiju na Beogradskom pobedniku

Evropski šampion U23 najavljuje napad na zlato u Obrenovcu, ističe važnost olimpijskog boksa i iskustva sa priprema u Loznici i Moskvi

Published

on

Foto Izvor:

Evropski šampion U23 najavljuje napad na zlato u Obrenovcu, ističe važnost olimpijskog boksa i iskustva sa priprema u Loznici i Moskvi

Rastko Simić, aktuelni šampion Evrope u boksu do 23 godine, najavio je svoju borbu za zlato na 63. izdanju turnira Beogradski pobednik, koji će se održati od 12. do 18. maja u Obrenovcu. Na ovom prestižnom takmičenju očekuje se učešće više od 300 boksera iz čak 22 zemlje, što ga čini jednim od najjačih turnira na kontinentu.

Simić je istakao značaj priprema koje su poslednjih dana održane u Loznici, gde su se okupile reprezentacije Srbije, Mađarske, Ukrajine, Turske, Južne Koreje i Kube. ‘Ovih dana je Loznica bukvalno centar svetskog boksa. Pored naših reprezentativnih selekcija tu su još Mađari, Ukrajinci, Turci, Južnokorejci, ali i Kubanci. Samim tim su pripreme vrhunske, možda i najjače u poslednje vreme koje smo imali’, rekao je Simić i dodao da su uslovi i atmosfera u Regionalnom bokserskom centru odlični.

Pored priprema u Loznici, Simić se nedavno vratio sa trening kampa iz Moskve gde je bio gost kluba Torpedo. ‘Bili smo gosti legendarnog kluba Torpedo. Utisci su odlični. Trenirali smo jako i imali smo priliku izbliza da vidimo demostraciju te nekadašnje sovjetske škole boksa. I mogu vam reći – nimalo ne zaostajemo za Rusima’, istakao je Simić.

U dosadašnjim pripremama imao je snažne sparinge sa borcima iz Kube, Ukrajine i Turske, a poseban izazov mu je bio meč sa Kubancem iz kategorije do 85 kilograma s kojim se već sastajao prošle godine na Kubi. ‘Odličan borac i mislim da imamo negde i sličan stil boksa. Naravno, on ima tu čuvenu kubansku školu. Uspeo sam nešto da pokupim i od njih, verujem i oni nešto od nas’, izjavio je Simić.

Šampionsku formu potvrdio je nedavno osvajanjem zlatne medalje u kruzer kategoriji (85 kg po World Boxingu) na turniru u Debrecinu. Najavio je da bi voleo da ostane u toj kategoriji dok god može, ali će zbog Mediteranskih igara morati da pređe na 80 kilograma kako bi ispunio olimpijske norme.

Govoreći o svojim ambicijama za predstojeći Beogradski pobednik, Simić kaže: ‘Ne mogu da gledam u budućnost, ali mogu da obećam da ću dati sve od sebe da osvojim zlato za Srbiju.’ Dodaje da mu je prioritet olimpijski boks: ‘Apsolutno! Shvatio sam da je profi boks mnogo drugačiji… Zato mislim da je trenutno bitnije da se fokusiram na olimpijski boks.’

Turnir Beogradski pobednik predstavljaće važnu proveru pred dalje takmičarske izazove uključujući Mediteranske igre i kvalifikacije za Olimpijske igre.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ostali sportovi

Džordž Rasel: Ferrari predstavlja veliku pretnju u borbi za titulu

Rasel ističe napredak Ferrarija posle trijumfa u Barseloni i ulogu Luisa Hamiltona u povratku italijanskog tima

Published

on

By

Rasel ističe napredak Ferrarija posle trijumfa u Barseloni i ulogu Luisa Hamiltona u povratku italijanskog tima

Džordž Rasel, trenutno trećeplasirani u generalnom plasmanu Formule 1 sa devet bodova manje od Luisa Hamiltona i pedeset od vodećeg Kimija Antonelija, ocenio je da Ferrari postaje ozbiljna pretnja nakon pobede na trci u Barseloni. Na konferenciji za medije održanoj pred trku za Veliku nagradu Austrije, Rasel je izjavio da uspon Ferrarija ne mora nužno biti negativan po njega, već može pomoći da se ubrza borba za šampionsku titulu.

“Sjajno je videti Luisa ponovo na nivou na kom najbolje zna da vozi. To je još jedan pokazatelj koliko je Formula 1 zahtevna – automobili su izuzetno kompleksni, gume takođe, pogonske jedinice su složene. Sve mora funkcionisati besprekorno, a ako nešto zakaže, nemoguće je dati maksimum”, rekao je Rasel u Špilbergu. On se osvrnuo i na kritike koje su prošle godine bile upućene Hamiltonu: “Ljudi su ga otpisivali prošle godine ili čak dok smo bili timske kolege 2024. Da li je prestar? Da li može ovo ili ono? A onda se pokazao u poslednje četiri ili pet trka”, naveo je Britanac aludirajući i na unutrašnju borbu unutar Ferrarija između Šarla Leklera i ostalih vozača.

Dodao je: “To pokazuje da veština vožnje ne nestaje preko noći. Potreban vam je pravi vozač, dobar tim, optimalna podešavanja i poznavanje guma. Kada sve to funkcioniše – letite stazom. Tu se sada nalazi Luis.” Mediji spekulišu o produženju ugovora Rasela sa Mercedesom.

Na pitanje novinara o tome šta mu više zadaje brigu – unutrašnja borba u Mercedesu ili konkurencija iz drugih ekipa – Rasel odgovara: “Ni jedno ni drugo me ne uznemirava. Iskreno, uzbuđuje me jer što više ljudi direktno konkuriše, veća je konkurencija. Tako smo svi počeli kad smo vozili karting – nikada niste imali samo jednog rivala već tri, četiri ili pet koji se bore za pobedu. Takva bi trebalo da bude Formula 1 i to nas motiviše pred vikend koji sledi”, poručio je Rasel.

Pobeda Luisa Hamiltona u Barseloni ostvarena je zahvaljujući paketu unapređenja od osam novih delova na bolidu Mercedesa, dok Ferrari najavljuje prvu nadogradnju motora sa ADUO modifikacijama upravo ovog vikenda na stazi Red Bull Ring.

Rasel zaključuje: “Sigurno smatram da nas Ferrari suočava sa realnošću jer imaju odličan šasiju tokom cele sezone. Njihova pogonska jedinica bila je prilično iza naše ali odjednom su napravili veliki korak napred u Barseloni – znatno su nam bliži po brzini na pravcima čak i pre najavljenih modifikacija koje donose u Austriji.” Dodaje još: “Uvode mnogo novih rešenja što nas prilično iznenađuje; mi smo ove sezone imali tek jedno unapređenje dok Ferrari i Meklaren uvode nove delove gotovo svake druge trke. Moramo nastaviti da radimo jer svako novo unapređenje znači veliki iskorak napred”, zaključio je Džordž Rasel.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Francesco Bagnaia otkrio detalje prelaska u Apriliju i dao savet Pedru Acosti o saradnji sa Markom Markecom

Pecco Bagnaia potvrdio četvorogodišnji ugovor sa Aprilijom, ističući podršku tima i važnost dobrih odnosa sa Markom Markecom za Pedra Acostu

Published

on

By

Pecco Bagnaia potvrdio četvorogodišnji ugovor sa Aprilijom, ističući podršku tima i važnost dobrih odnosa sa Markom Markecom za Pedra Acostu

Francesco ‘Pecco’ Bagnaia, dosadašnji vozač Ducatija, konačno je javno govorio o svojoj budućnosti u MotoGP šampionatu nakon što je Aprilija zvanično objavila da ga angažuje na naredne četiri sezone. Ova vest usledila je dan nakon što je Ducati potvrdio njegov odlazak iz tima, a Bagnaia istakao da su tokom prethodne godine određene stvari počele da se menjaju, što ga je navelo na razmišljanje o novim izazovima.

Bagnaia je zajedno sa svojim sadašnjim timskim kolegom Markom Markecom i naslednikom Pedrom Acostom govorio o atmosferi u timu i podelio savete koji bi mogli biti korisni mladom španskom vozaču. “Veoma sam zadovoljan. Borio sam se za ovaj dugoročni ugovor. Podrška Aprilije bila je neverovatna, imamo iste ciljeve. Sada nas očekuje još 13 trka do kraja sezone i idemo dobrim putem”, izjavio je Bagnaia.

Govoreći o prošloj sezoni, italijanski vozač priznao je da nije bila najbolja: “Prošla godina nije bila sjajna za mene. Pateći kroz sezonu, posle trke u Japanu počeo sam ozbiljno da razmatram druge opcije. Imao sam mnogo ponuda, ali mi je bio važan dugoročan projekat.”

Na pitanje o odnosu sa timskim kolegama i uticaju Marka Markeza na atmosferu u garaži, Bagnaia je istakao: “Nikad nisam imao loš odnos ni sa jednim kolegom iz tima, atmosfera će biti dobra. Verujem u odnose među ljudima – tri godine su dug period u našem sportu, a četiri su još duže. Verujem u projekat i potrebno nam je vreme da vidimo kuda to vodi. Veoma sam srećan jer sam tražio više od njih i oni su bili zadovoljni što to želim.”

Posebno zanimljiv deo razgovora bio je savet upućen Pedru Acosti vezano za saradnju sa Markom Markecom: “Mark Markez nije monstrum, možeš imati dobar odnos s njim. Nadam se da neće biti monstrum…” rekao je Bagnaia uz osmeh.

Bagnaia će do kraja aktuelne sezone nastupati za Ducati još 13 trka pre nego što obuče boje Aprilije, dok će Pedro Acosta zauzeti njegovo mesto i prvi put sarađivati sa iskusnim Markezom kao timskim kolegom.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Mohamed Ben Sulayem bez ograničenja mandata na čelu FIA nakon izmena statuta

FIA je odobrila predlog Mohameda Ben Sulayema o ukidanju limita od tri mandata, što omogućava produženje njegovog rukovodstva do najviše 2032. godine.

Published

on

By

FIA je odobrila predlog Mohameda Ben Sulayema o ukidanju limita od tri mandata, što omogućava produženje njegovog rukovodstva do najviše 2032. godine.

Mohamed Ben Sulayem, aktuelni predsednik Međunarodne automobilske federacije (FIA), može ostati na čelu organizacije duže nego što je to ranije bilo dozvoljeno, nakon što je FIA zvanično ukinula ograničenje od tri mandata. Ova odluka doneta je na vanrednoj Generalnoj skupštini u Makau, gde je više od 90% članova glasalo za promenu statuta.

Prema novim pravilima, predsednici FIA i drugih ključnih tela poput antidoping komiteta i odbora za kontrolu troškova Formule 1 više nisu ograničeni na tri četvorogodišnja mandata. Time se izjednačava mandatna struktura sa Svetskim savetom za automobilizam i Senatom FIA. Takođe, terminologija tela koja odgovaraju Svetskom savetu je harmonizovana – sada se svi nazivaju komisijama, a proces izbora predsednika, potpredsednika i članova komisija je pojednostavljen. Sve komisije će ubuduće odgovarati direktno Svetskom savetu za automobilizam.

Ben Sulayem (64) prošle godine nije imao protivkandidata na izborima, nakon što su uvedene kvote za potpredsednike iz šest svetskih regiona. Fabiana Ecclestone, supruga Bernija Ecclestonea, bila je jedina kandidatkinja iz Južne Amerike i već deo tima Ben Sulayema, što joj je praktično onemogućilo kandidaturu za predsednicu.

Carlos Sainz je razmatrao mogućnost kandidature za predsednika FIA 2025. godine, ali se povukao nakon procene obima posla i izazova koje ta funkcija nosi. Ipak, nije isključio mogućnost da se u budućnosti ponovo kandiduje. Njegov sin Carlos Sainz Jr., vozač Williamsa u Formuli 1, prokomentarisao je tu odluku: „Radujem se kao njegov sin, ali mi je žao kao vozaču“, izjavio je nakon saznanja o povlačenju svog oca iz trke za čelnu poziciju FIA.

Iako su limiti po broju mandata ukinuti, ostaje pravilo da predsednik ne može ostati na funkciji posle navršenih 70 godina života. To znači da bi Mohamed Ben Sulayem mogao voditi FIA do najviše 2032. godine.

Ova promena dodatno komplikuje mogućnost smene rukovodstva u narednim godinama i jača poziciju trenutnog predsednika u sportskom svetu.

Pročitaj još

U Trendu