Connect with us

Ostali sportovi

Radovi na Madring stazi za Veliku nagradu Španije ulaze u završnu fazu

Više od 90% asfalta na novoj F1 stazi u Madridu je postavljeno, a izgradnja glavnih objekata ubrzano napreduje

Published

on

Foto Izvor: Pixabay / Randomwinner

Više od 90% asfalta na novoj F1 stazi u Madridu je postavljeno, a izgradnja glavnih objekata ubrzano napreduje

Pripreme za prvu Veliku nagradu Španije u Madridu ulaze u završnicu, jer su radovi na novoj F1 stazi, nazvanoj Madring, već prešli ključnu tačku — više od 90% trase dobilo je prvi sloj asfalta. Ukoliko ne bude nepredviđenih problema, kompletno asfaltiranje biće završeno tokom naredne nedelje, nakon čega sledi finalno doterivanje bezbednosnih elemenata i proces homologacije.

Posebna pažnja građevinara poslednjih dana bila je usmerena na samu liniju cilja. Ova centralna zona već ima prvi sloj asfalta, dok će drugi, završni sloj biti postavljen uskoro. Radovi na glavnoj pravoj su namerno tempirani tako da ne ometaju aktivnosti sajamskog centra IFEMA, koji funkcioniše punim kapacitetom dok se neposredno pored formira nova sportska infrastruktura.

Osim samog asfalta, paralelno napreduje i izgradnja ključnih objekata unutar kompleksa. Pit Building, odnosno zgrada boksova koja će biti centar svih timova Formule 1 kao što su Red Bull (Max Verstappen), Aston Martin (Fernando Alonso) i Ferrari (Carlos Sainz), već jasno dobija svoj oblik. U sklopu ovog objekta nalaze se tri sprata visine 18 metara sa savremenim garažama i tehničkim prostorijama. Na najvišim etažama biće smešten Paddock Club — ekskluzivna zona za VIP goste i sponzore sa panoramskim pogledom na pit lane i startnu rešetku.

Podijum za pobednike biće postavljen ispred glavne zgrade IFEMA centra, odmah ispod prepoznatljivog logotipa sajma Madrid. Ovaj izbor lokacije obezbeđuje upečatljive fotografije sa proglašenja pobednika i dodatno ističe važnost domaćinstva španske prestonice.

Glavni objekat IFEMA tokom trke postaće komandni centar takmičenja: tu će biti kancelarije FIA i organizacionog tima Madringa, odakle će se nadgledati svaki segment događaja na stazi.

Napredak radova jasno pokazuje da je Madrid spreman da ugosti najbrže bolide sveta već sledeće godine. Sa skoro završenim asfaltom i modernom infrastrukturom koja raste iz dana u dan, očekivanja pred premijerni Gran pri rastu među navijačima Formule 1.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ostali sportovi

Mercedes najavljuje velike promene, Ferrari odgovara unapređenjima pred trku u Austriji

Andrea Kimi Antonelli ulazi u trku sa 41 bodom prednosti ispred Luisa Hamiltona, dok Mercedes i Ferrari uvode tehnička poboljšanja za Red Bull Ring

Published

on

By

Andrea Kimi Antonelli ulazi u trku sa 41 bodom prednosti ispred Luisa Hamiltona, dok Mercedes i Ferrari uvode tehnička poboljšanja za Red Bull Ring

Formula 1 šampionat nastavlja se ovog vikenda na stazi Red Bull Ring, gde će se u nedelju, 28. juna od 15:00 časova voziti Velika nagrada Austrije. Nakon dominantnog starta sezone i pet uzastopnih pobeda, Andrea Kimi Antonelli je doživeo peh u Barseloni usled kvara na bolidu, što je omogućilo Ferrariju i Luisu Hamiltonu da dođu do značajne pobede i povrate samopouzdanje pred nastavak prvenstva. Uoči trke u Austriji, Antonelli ima prednost od 41 boda ispred Hamiltona i 50 bodova više od Džordža Rasela.

Trka na Red Bull Ringu biće izazov zbog visokih temperatura i izražene degradacije pneumatika karakteristične za ovu srednjoevropsku stazu. Dok Mercedes i Ferrari vode glavnu reč u borbi za titulu, ozbiljnu konkurenciju pružaju McLaren, Red Bull i Alpine koji se ističe među timovima iz sredine tabele. Međutim, centralna tema pred austrijsku trku su tehnička unapređenja koja najavljuju oba glavna rivala – Mercedes i Ferrari.

Mercedes je nakon odustajanja Džordža Rasela u Kanadi i kvara na bolidu Andree Kimija Antonellija u Montmelu odlučio da ubrza implementaciju novih ažuriranja s posebnim fokusom na pouzdanost. Šef tima Toto Volf ističe važnost ovog segmenta: “Barselona je bila referenca našeg učinka i pokazala nam realno stanje. Izgubili smo deo prednosti i moramo odgovoriti.” On dodaje: “Ne stojimo u mestu – donosićemo unapređenja u Austriju sa fokusom na performanse i pouzdanost. Imamo mali prostor za greške i potrebno nam je poboljšanje jer smo izgubili mnogo poena zbog kvarova.”

Na drugoj strani, Ferrari odgovara novim paketom unapređenja pogonske jedinice upravo od trke na Red Bull Ringu. Nakon što su prethodno predstavili aerodinamičke izmene u Barseloni, sada će uz pomoć sistema ADUO krenuti sa promenama koje uključuju modifikovanu komoru za sagorevanje sa čeličnom glavom motora radi boljeg upravljanja pritiscima i temperaturama. Prema informacijama italijanskog izdanja Motorsport-a, uskoro ih očekuje još jedan korak napred – obnova turbo-komponente koja je već bila kompaktnija od konkurencije.

Šef Ferrarija Fred Vasseur poručuje: “Dolazimo u Austriju puni entuzijazma zbog pozitivne forme iz prethodnih trka, ali svesni da nas čeka mnogo posla. Zadržavamo isti mentalitet kao na početku sezone i želimo čiste vikende bez problema.” Ove izmene imaju za cilj smanjenje razlike prema Mercedesu kako bi se ravnopravno uključili u borbu za vrh tabele.

Nastavak šampionata obećava neizvesnu borbu dva najjača konstruktora uz sve jaču konkurenciju ostalih timova. Trka na Red Bull Ringu mogla bi biti prekretnica ukoliko neka od najavljenih inovacija donese prevagu.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Srbija poražena od Japana 1:3 u Orleanu na startu druge sedmice Lige nacija

Veljko Mašulović postigao 16, a Lazar Marinović 14 poena za Srbiju; Ran Takahaši predvodio Japan sa 22 poena

Published

on

By

Veljko Mašulović postigao 16, a Lazar Marinović 14 poena za Srbiju; Ran Takahaši predvodio Japan sa 22 poena

Odbojkaška reprezentacija Srbije doživela je poraz od selekcije Japana rezultatom 1:3 (17:25, 15:25, 25:22, 16:25) u francuskom Orleanu na otvaranju druge sedmice Lige nacija. Meč je završen slabijim izdanjem srpskog tima, dok su Japanci nastavili svoj pobednički niz.

U prva dva seta Japan je dominirao i stekao ubedljivo vođstvo (25:17, 25:15), dok je Srbija uspela da se vrati i osvoji treći set rezultatom 25:22. Međutim, četvrti set ponovo je pripao Japancima (25:16), čime su potvrdili trijumf i ostvarili petu pobedu zaredom u ovogodišnjem izdanju takmičenja.

Najefikasniji igrač Srbije bio je Veljko Mašulović sa 16 osvojenih poena, dok je Lazar Marinović dodao još 14 poena. U redovima Japana posebno se istakao Ran Takahaši sa čak 22 poena, a kapiten Juki Išikava doprineo je sa 12 poena.

Ovim porazom Srbija je upisala drugi neuspeh u Ligi nacija i trenutno zauzima peto mesto na tabeli sa ukupno devet bodova. Japan se nalazi na vodećoj poziciji sa maksimalnih pet pobeda i ukupno 14 bodova.

U narednom kolu reprezentacija Srbije igra protiv Kube u petak od 20.30 časova, dok će Japan istog dana odmeriti snage sa Iranom od 17.00 časova.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Feliks Rosenkvist napušta Meyer Shank Racing nakon osvajanja Indijanapolisa 500

Šveđanin Feliks Rosenkvist, aktuelni pobednik trke Indijanapolis 500, završava saradnju sa ekipom Meyer Shank Racing na kraju ove sezone, a spekuliše se o njegovom povratku u McLaren ili prelasku u Andretti.

Published

on

By

Šveđanin Feliks Rosenkvist, aktuelni pobednik trke Indijanapolis 500, završava saradnju sa ekipom Meyer Shank Racing na kraju ove sezone, a spekuliše se o njegovom povratku u McLaren ili prelasku u Andretti.

Feliks Rosenkvist, aktuelni pobednik prestižne trke Indijanapolis 500, neće produžiti ugovor sa timom Meyer Shank Racing nakon završetka ove sezone u IndyCar šampionatu. Švedski vozač je ove godine postao jedan od najtraženijih imena na tržištu zahvaljujući velikoj pobedi i isteku ugovora, što je otvorilo brojne mogućnosti za nastavak njegove karijere.

Rosenkvist je deo tima Meyer Shank Racing bio tokom tekuće sezone, a ova ekipa funkcioniše kao tehnički partner Chip Ganassi Racinga. Pored toga, Šveđanin ima bogato iskustvo iz prethodnih angažmana: vozio je za Chip Ganassi Racing 2019. i 2020. godine (gde mu je tadašnji timski kolega bio Alek Palou), zatim tri godine za McLaren (2021–2023), da bi potom prešao u Meyer Shank.

Prema informacijama američkih izvora, Rosenkvist ima dve realne opcije: povratak u ekipu McLarena, gde su trenutno pod ugovorom Pato O’Ward i Kristijan Lundgard dok je mesto Nolana Sigela upražnjeno; druga mogućnost je prelazak u Andretti Autosport umesto sunarodnika Markusa Eriksona koji takođe ima titulu pobednika Indijanapolisa 500. Odlazak Eriksona iz Andretti ekipe mogao bi pokrenuti dodatne promene na tržištu vozača.

Oslobođeno mesto u Meyer Shank Racing timu moglo bi biti posebno privlačno za druge vozače jer postoje nagoveštaji da će Honda upravo ovu ekipu imenovati za svog zvaničnog predstavnika od sledeće sezone. To bi značajno povećalo atraktivnost tima za potencijalne kandidate.

Na tržištu vozača pred sezonu 2027. očekuju se brojne promene. Ipak, Alek Palou nedavno je produžio dugoročni ugovor sa Chip Ganassi Racingom i njegova situacija ostaje stabilna. U isto vreme, postoji neizvesnost oko Skota Diksona koji bi posle više od dve decenije mogao napustiti Ganassi kako bi pokušao osvojiti osmu šampionsku titulu — potencijalno uz podršku McLarena.

Pored toga, pažnja javnosti usmerena je i ka drugim vozačima čiji ugovori ističu na kraju ove godine — Markus Erikson, Markus Armstrong i Rinus VeeKay — dok bivši vozači poput Linusa Lundkvista (bivši član Ganassija) i Kaluma Ilota (bivši Prema) takođe traže nove angažmane.

Pročitaj još

U Trendu