Connect with us

Ostali sportovi

Radovi na Madring stazi za Veliku nagradu Španije ulaze u završnu fazu

Više od 90% asfalta na novoj F1 stazi u Madridu je postavljeno, a izgradnja glavnih objekata ubrzano napreduje

Published

on

Foto Izvor: Pixabay / Randomwinner

Više od 90% asfalta na novoj F1 stazi u Madridu je postavljeno, a izgradnja glavnih objekata ubrzano napreduje

Pripreme za prvu Veliku nagradu Španije u Madridu ulaze u završnicu, jer su radovi na novoj F1 stazi, nazvanoj Madring, već prešli ključnu tačku — više od 90% trase dobilo je prvi sloj asfalta. Ukoliko ne bude nepredviđenih problema, kompletno asfaltiranje biće završeno tokom naredne nedelje, nakon čega sledi finalno doterivanje bezbednosnih elemenata i proces homologacije.

Posebna pažnja građevinara poslednjih dana bila je usmerena na samu liniju cilja. Ova centralna zona već ima prvi sloj asfalta, dok će drugi, završni sloj biti postavljen uskoro. Radovi na glavnoj pravoj su namerno tempirani tako da ne ometaju aktivnosti sajamskog centra IFEMA, koji funkcioniše punim kapacitetom dok se neposredno pored formira nova sportska infrastruktura.

Osim samog asfalta, paralelno napreduje i izgradnja ključnih objekata unutar kompleksa. Pit Building, odnosno zgrada boksova koja će biti centar svih timova Formule 1 kao što su Red Bull (Max Verstappen), Aston Martin (Fernando Alonso) i Ferrari (Carlos Sainz), već jasno dobija svoj oblik. U sklopu ovog objekta nalaze se tri sprata visine 18 metara sa savremenim garažama i tehničkim prostorijama. Na najvišim etažama biće smešten Paddock Club — ekskluzivna zona za VIP goste i sponzore sa panoramskim pogledom na pit lane i startnu rešetku.

Podijum za pobednike biće postavljen ispred glavne zgrade IFEMA centra, odmah ispod prepoznatljivog logotipa sajma Madrid. Ovaj izbor lokacije obezbeđuje upečatljive fotografije sa proglašenja pobednika i dodatno ističe važnost domaćinstva španske prestonice.

Glavni objekat IFEMA tokom trke postaće komandni centar takmičenja: tu će biti kancelarije FIA i organizacionog tima Madringa, odakle će se nadgledati svaki segment događaja na stazi.

Napredak radova jasno pokazuje da je Madrid spreman da ugosti najbrže bolide sveta već sledeće godine. Sa skoro završenim asfaltom i modernom infrastrukturom koja raste iz dana u dan, očekivanja pred premijerni Gran pri rastu među navijačima Formule 1.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ostali sportovi

Srbija poražena od Japana 1:3 u Orleanu na startu druge sedmice Lige nacija

Veljko Mašulović postigao 16, a Lazar Marinović 14 poena za Srbiju; Ran Takahaši predvodio Japan sa 22 poena

Published

on

By

Veljko Mašulović postigao 16, a Lazar Marinović 14 poena za Srbiju; Ran Takahaši predvodio Japan sa 22 poena

Odbojkaška reprezentacija Srbije doživela je poraz od selekcije Japana rezultatom 1:3 (17:25, 15:25, 25:22, 16:25) u francuskom Orleanu na otvaranju druge sedmice Lige nacija. Meč je završen slabijim izdanjem srpskog tima, dok su Japanci nastavili svoj pobednički niz.

U prva dva seta Japan je dominirao i stekao ubedljivo vođstvo (25:17, 25:15), dok je Srbija uspela da se vrati i osvoji treći set rezultatom 25:22. Međutim, četvrti set ponovo je pripao Japancima (25:16), čime su potvrdili trijumf i ostvarili petu pobedu zaredom u ovogodišnjem izdanju takmičenja.

Najefikasniji igrač Srbije bio je Veljko Mašulović sa 16 osvojenih poena, dok je Lazar Marinović dodao još 14 poena. U redovima Japana posebno se istakao Ran Takahaši sa čak 22 poena, a kapiten Juki Išikava doprineo je sa 12 poena.

Ovim porazom Srbija je upisala drugi neuspeh u Ligi nacija i trenutno zauzima peto mesto na tabeli sa ukupno devet bodova. Japan se nalazi na vodećoj poziciji sa maksimalnih pet pobeda i ukupno 14 bodova.

U narednom kolu reprezentacija Srbije igra protiv Kube u petak od 20.30 časova, dok će Japan istog dana odmeriti snage sa Iranom od 17.00 časova.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Feliks Rosenkvist napušta Meyer Shank Racing nakon osvajanja Indijanapolisa 500

Šveđanin Feliks Rosenkvist, aktuelni pobednik trke Indijanapolis 500, završava saradnju sa ekipom Meyer Shank Racing na kraju ove sezone, a spekuliše se o njegovom povratku u McLaren ili prelasku u Andretti.

Published

on

By

Šveđanin Feliks Rosenkvist, aktuelni pobednik trke Indijanapolis 500, završava saradnju sa ekipom Meyer Shank Racing na kraju ove sezone, a spekuliše se o njegovom povratku u McLaren ili prelasku u Andretti.

Feliks Rosenkvist, aktuelni pobednik prestižne trke Indijanapolis 500, neće produžiti ugovor sa timom Meyer Shank Racing nakon završetka ove sezone u IndyCar šampionatu. Švedski vozač je ove godine postao jedan od najtraženijih imena na tržištu zahvaljujući velikoj pobedi i isteku ugovora, što je otvorilo brojne mogućnosti za nastavak njegove karijere.

Rosenkvist je deo tima Meyer Shank Racing bio tokom tekuće sezone, a ova ekipa funkcioniše kao tehnički partner Chip Ganassi Racinga. Pored toga, Šveđanin ima bogato iskustvo iz prethodnih angažmana: vozio je za Chip Ganassi Racing 2019. i 2020. godine (gde mu je tadašnji timski kolega bio Alek Palou), zatim tri godine za McLaren (2021–2023), da bi potom prešao u Meyer Shank.

Prema informacijama američkih izvora, Rosenkvist ima dve realne opcije: povratak u ekipu McLarena, gde su trenutno pod ugovorom Pato O’Ward i Kristijan Lundgard dok je mesto Nolana Sigela upražnjeno; druga mogućnost je prelazak u Andretti Autosport umesto sunarodnika Markusa Eriksona koji takođe ima titulu pobednika Indijanapolisa 500. Odlazak Eriksona iz Andretti ekipe mogao bi pokrenuti dodatne promene na tržištu vozača.

Oslobođeno mesto u Meyer Shank Racing timu moglo bi biti posebno privlačno za druge vozače jer postoje nagoveštaji da će Honda upravo ovu ekipu imenovati za svog zvaničnog predstavnika od sledeće sezone. To bi značajno povećalo atraktivnost tima za potencijalne kandidate.

Na tržištu vozača pred sezonu 2027. očekuju se brojne promene. Ipak, Alek Palou nedavno je produžio dugoročni ugovor sa Chip Ganassi Racingom i njegova situacija ostaje stabilna. U isto vreme, postoji neizvesnost oko Skota Diksona koji bi posle više od dve decenije mogao napustiti Ganassi kako bi pokušao osvojiti osmu šampionsku titulu — potencijalno uz podršku McLarena.

Pored toga, pažnja javnosti usmerena je i ka drugim vozačima čiji ugovori ističu na kraju ove godine — Markus Erikson, Markus Armstrong i Rinus VeeKay — dok bivši vozači poput Linusa Lundkvista (bivši član Ganassija) i Kaluma Ilota (bivši Prema) takođe traže nove angažmane.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Pedro Acosta potpisao za Ducati i postaje timski kolega Marka Markeza

Mladi španski motociklista Pedro Acosta zvanično prelazi u Ducati, gde će voziti uz Marka Markeza u naredne dve sezone MotoGP šampionata.

Published

on

By

Mladi španski motociklista Pedro Acosta zvanično prelazi u Ducati, gde će voziti uz Marka Markeza u naredne dve sezone MotoGP šampionata.

Pedro Acosta, talentovani vozač iz Mursije rođen 2004. godine, zvanično je postao novi član fabričkog tima Ducatija u MotoGP-u, gde će od sledeće sezone nastupati rame uz rame sa višestrukim svetskim šampionom Markom Markezom. Ova dugoočekivana vest stigla je nakon što je Ducati produžio ugovor sa Markezom na još dve godine, a Pecco Bagnaia najavio odlazak u Apriliju. Potvrda dolaska Acoste objavljena je na zvaničnom sajtu Ducatija uz poruku “Dobrodošao na brod, Pedro” i siluetu vozača – bez fotografije.

Transfer Pedra Acoste dugo se smatrao neizbežnim potezom jer ga mnogi stručnjaci i navijači vide kao budućeg vladara kraljevske klase motociklizma. Iako još nije ostvario pobedu u glavnoj nedeljnoj trci MotoGP-a (osvojio je sprint trku u Tajlandu), Acosta ima reputaciju jednog od najperspektivnijih mladih vozača, koju gradi od ulaska u Moto3 kada je neočekivano dobio priliku. Godine 2021. osvojio je titulu u Moto3, a 2023. i u Moto2 kategoriji, potvrdivši potencijal koji ga sada dovodi do fabričkog tima Ducatija.

Dolaskom Pedra Acoste Ducati stvara izuzetno jak tandem sa Markom Markezom, a konkurencija među njima mogla bi da obeleži narednu sezonu MotoGP-a. Već su se susretali na stazi – posebno se pamti duel iz Katara 2024. godine kada je Acosta svojim preticanjem Marka Markeza nagovestio da dolazi vreme novih izazivača. U paddocku se smatra da će upravo iz njihovog boksa dolaziti najveća borba za titulu.

Zvaničnici Ducatija nisu objavili prethodne izjave Pedra Acoste povodom transfera, dok on još treba da se oprosti od KTM-a – tima sa kojim je ostvario najveće uspehe do sada. Njegov dvogodišnji ugovor podudara se sa dužinom novog ugovora Marka Markeza.

Generalni direktor Ducatija Claudio Domenicali izjavio je: „On je jedan od najtalentovanijih mladih vozača. Sa samo 22 godine predstavlja tip vozača sa kojim možemo pisati novo poglavlje istorije Ducatija. Duže vreme smo ga pratili zbog svega što radi na stazi i zbog njegove ličnosti van nje. Navijači Ducatija će ga zavoljeti čim ga vide u crvenoj boji.“

Gigi Dall’Igna, sportski direktor italijanske ekipe, dodao je: „Pedro Acosta je idealan kandidat za budućnost Ducatija. Želeli smo mladog i brzog vozača nakon potvrde saradnje s Markezom — a on ima dva naslova za šest godina i već pokazuje impresivne nastupe u MotoGP-u.“

Acostin prelazak označava novu eru za Ducati koji želi da ostane lider svetskog motociklizma sa najjačim mogućim sastavom.

Pročitaj još

U Trendu