Connect with us

Ostali sportovi

Pedro Acosta: KTM ima prednost na kiši pred trku za Veliku nagradu Francuske

Pedro Acosta ističe da bi najavljene kišne uslove mogli izjednačiti konkurenciju i doneti prednost njegovoj KTM mašini u Le Manu

Published

on

Foto Izvor: Tanjug / Jose breton

Pedro Acosta ističe da bi najavljene kišne uslove mogli izjednačiti konkurenciju i doneti prednost njegovoj KTM mašini u Le Manu

Pedro Acosta, vozač KTM-a, uoči trke MotoGP za Veliku nagradu Francuske veruje da mu vremenski uslovi mogu doneti šansu za prvi trijumf u kraljevskoj klasi. Iako još nije pobedio u MotoGP-u, mladi Španac smatra da njegova KTM motocikl pokazuje izuzetne performanse kada su uslovi mokri, što bi na pisti u Le Manu moglo izjednačiti razliku između Aprilije, Ducatija i njegovog tima.

“Šteta je što do sada nisam ostvario bolje rezultate ovde, jer sam oduvek bio brz na ovoj stazi, još od početaka u Moto3 klasi. Ove godine dolazim sa drugačijim mentalitetom i unapređenjima koja smo testirali u Heresu. Posebno očekujem poboljšanja u drugom sektoru i prvoj krivini gde sam imao poteškoće ranije”, izjavio je Pedro Acosta.

Acosta podseća da su prošle sezone upravo na ovoj stazi stigli do prekretnice: “I prošle godine, posle lošeg niza rezultata na početku sezone, ovde sam napravio iskorak. U Sprintu sam bio četvrti do poslednjeg kruga pre pada. Verujem da možemo ponoviti takav napredak ako budemo pažljivi sa promenama vremena tokom vikenda.”

Posebno naglašava koliko mu odgovaraju mokri uslovi: “Na kiši ova moto ide spektakularno, to su najbolje karakteristike motocikla. U Moto2 klasi često sam imao problema po vodi, ali otkako sam prešao u MotoGP odmah je sve leglo na svoje mesto. Nadam se da će ovaj vikend sve ostati isto.”

Pored novih unapređenja karoserije testiranih nakon trke u Heresu, Acosta ističe i važnost dodatnih informacija koje će prikupiti pre kraja ere motora od 1.000cc: “Cilj nam je da iskoristimo svaki trenutak za testiranje dok traje ova generacija motora. U Barseloni nas čeka poslednji test sa ovom zapreminom pa svaka informacija može biti dragocena do kraja godine.”

Acosta zaključuje da je zbog brzine razvoja svih ekipa neophodno maksimalno iskoristiti svaku priliku: “Nije više samo pitanje tvoje brzine već koliko brzo možeš dostići maksimum — već tokom Prakse svi idu gotovo do granica rekorda staze posle samo nekoliko krugova.” Trka za Veliku nagradu Francuske zakazana je ovog vikenda na stazi Le Man.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ostali sportovi

Džordž Rasel: Ferrari predstavlja veliku pretnju u borbi za titulu

Rasel ističe napredak Ferrarija posle trijumfa u Barseloni i ulogu Luisa Hamiltona u povratku italijanskog tima

Published

on

By

Rasel ističe napredak Ferrarija posle trijumfa u Barseloni i ulogu Luisa Hamiltona u povratku italijanskog tima

Džordž Rasel, trenutno trećeplasirani u generalnom plasmanu Formule 1 sa devet bodova manje od Luisa Hamiltona i pedeset od vodećeg Kimija Antonelija, ocenio je da Ferrari postaje ozbiljna pretnja nakon pobede na trci u Barseloni. Na konferenciji za medije održanoj pred trku za Veliku nagradu Austrije, Rasel je izjavio da uspon Ferrarija ne mora nužno biti negativan po njega, već može pomoći da se ubrza borba za šampionsku titulu.

“Sjajno je videti Luisa ponovo na nivou na kom najbolje zna da vozi. To je još jedan pokazatelj koliko je Formula 1 zahtevna – automobili su izuzetno kompleksni, gume takođe, pogonske jedinice su složene. Sve mora funkcionisati besprekorno, a ako nešto zakaže, nemoguće je dati maksimum”, rekao je Rasel u Špilbergu. On se osvrnuo i na kritike koje su prošle godine bile upućene Hamiltonu: “Ljudi su ga otpisivali prošle godine ili čak dok smo bili timske kolege 2024. Da li je prestar? Da li može ovo ili ono? A onda se pokazao u poslednje četiri ili pet trka”, naveo je Britanac aludirajući i na unutrašnju borbu unutar Ferrarija između Šarla Leklera i ostalih vozača.

Dodao je: “To pokazuje da veština vožnje ne nestaje preko noći. Potreban vam je pravi vozač, dobar tim, optimalna podešavanja i poznavanje guma. Kada sve to funkcioniše – letite stazom. Tu se sada nalazi Luis.” Mediji spekulišu o produženju ugovora Rasela sa Mercedesom.

Na pitanje novinara o tome šta mu više zadaje brigu – unutrašnja borba u Mercedesu ili konkurencija iz drugih ekipa – Rasel odgovara: “Ni jedno ni drugo me ne uznemirava. Iskreno, uzbuđuje me jer što više ljudi direktno konkuriše, veća je konkurencija. Tako smo svi počeli kad smo vozili karting – nikada niste imali samo jednog rivala već tri, četiri ili pet koji se bore za pobedu. Takva bi trebalo da bude Formula 1 i to nas motiviše pred vikend koji sledi”, poručio je Rasel.

Pobeda Luisa Hamiltona u Barseloni ostvarena je zahvaljujući paketu unapređenja od osam novih delova na bolidu Mercedesa, dok Ferrari najavljuje prvu nadogradnju motora sa ADUO modifikacijama upravo ovog vikenda na stazi Red Bull Ring.

Rasel zaključuje: “Sigurno smatram da nas Ferrari suočava sa realnošću jer imaju odličan šasiju tokom cele sezone. Njihova pogonska jedinica bila je prilično iza naše ali odjednom su napravili veliki korak napred u Barseloni – znatno su nam bliži po brzini na pravcima čak i pre najavljenih modifikacija koje donose u Austriji.” Dodaje još: “Uvode mnogo novih rešenja što nas prilično iznenađuje; mi smo ove sezone imali tek jedno unapređenje dok Ferrari i Meklaren uvode nove delove gotovo svake druge trke. Moramo nastaviti da radimo jer svako novo unapređenje znači veliki iskorak napred”, zaključio je Džordž Rasel.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Francesco Bagnaia otkrio detalje prelaska u Apriliju i dao savet Pedru Acosti o saradnji sa Markom Markecom

Pecco Bagnaia potvrdio četvorogodišnji ugovor sa Aprilijom, ističući podršku tima i važnost dobrih odnosa sa Markom Markecom za Pedra Acostu

Published

on

By

Pecco Bagnaia potvrdio četvorogodišnji ugovor sa Aprilijom, ističući podršku tima i važnost dobrih odnosa sa Markom Markecom za Pedra Acostu

Francesco ‘Pecco’ Bagnaia, dosadašnji vozač Ducatija, konačno je javno govorio o svojoj budućnosti u MotoGP šampionatu nakon što je Aprilija zvanično objavila da ga angažuje na naredne četiri sezone. Ova vest usledila je dan nakon što je Ducati potvrdio njegov odlazak iz tima, a Bagnaia istakao da su tokom prethodne godine određene stvari počele da se menjaju, što ga je navelo na razmišljanje o novim izazovima.

Bagnaia je zajedno sa svojim sadašnjim timskim kolegom Markom Markecom i naslednikom Pedrom Acostom govorio o atmosferi u timu i podelio savete koji bi mogli biti korisni mladom španskom vozaču. “Veoma sam zadovoljan. Borio sam se za ovaj dugoročni ugovor. Podrška Aprilije bila je neverovatna, imamo iste ciljeve. Sada nas očekuje još 13 trka do kraja sezone i idemo dobrim putem”, izjavio je Bagnaia.

Govoreći o prošloj sezoni, italijanski vozač priznao je da nije bila najbolja: “Prošla godina nije bila sjajna za mene. Pateći kroz sezonu, posle trke u Japanu počeo sam ozbiljno da razmatram druge opcije. Imao sam mnogo ponuda, ali mi je bio važan dugoročan projekat.”

Na pitanje o odnosu sa timskim kolegama i uticaju Marka Markeza na atmosferu u garaži, Bagnaia je istakao: “Nikad nisam imao loš odnos ni sa jednim kolegom iz tima, atmosfera će biti dobra. Verujem u odnose među ljudima – tri godine su dug period u našem sportu, a četiri su još duže. Verujem u projekat i potrebno nam je vreme da vidimo kuda to vodi. Veoma sam srećan jer sam tražio više od njih i oni su bili zadovoljni što to želim.”

Posebno zanimljiv deo razgovora bio je savet upućen Pedru Acosti vezano za saradnju sa Markom Markecom: “Mark Markez nije monstrum, možeš imati dobar odnos s njim. Nadam se da neće biti monstrum…” rekao je Bagnaia uz osmeh.

Bagnaia će do kraja aktuelne sezone nastupati za Ducati još 13 trka pre nego što obuče boje Aprilije, dok će Pedro Acosta zauzeti njegovo mesto i prvi put sarađivati sa iskusnim Markezom kao timskim kolegom.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Mohamed Ben Sulayem bez ograničenja mandata na čelu FIA nakon izmena statuta

FIA je odobrila predlog Mohameda Ben Sulayema o ukidanju limita od tri mandata, što omogućava produženje njegovog rukovodstva do najviše 2032. godine.

Published

on

By

FIA je odobrila predlog Mohameda Ben Sulayema o ukidanju limita od tri mandata, što omogućava produženje njegovog rukovodstva do najviše 2032. godine.

Mohamed Ben Sulayem, aktuelni predsednik Međunarodne automobilske federacije (FIA), može ostati na čelu organizacije duže nego što je to ranije bilo dozvoljeno, nakon što je FIA zvanično ukinula ograničenje od tri mandata. Ova odluka doneta je na vanrednoj Generalnoj skupštini u Makau, gde je više od 90% članova glasalo za promenu statuta.

Prema novim pravilima, predsednici FIA i drugih ključnih tela poput antidoping komiteta i odbora za kontrolu troškova Formule 1 više nisu ograničeni na tri četvorogodišnja mandata. Time se izjednačava mandatna struktura sa Svetskim savetom za automobilizam i Senatom FIA. Takođe, terminologija tela koja odgovaraju Svetskom savetu je harmonizovana – sada se svi nazivaju komisijama, a proces izbora predsednika, potpredsednika i članova komisija je pojednostavljen. Sve komisije će ubuduće odgovarati direktno Svetskom savetu za automobilizam.

Ben Sulayem (64) prošle godine nije imao protivkandidata na izborima, nakon što su uvedene kvote za potpredsednike iz šest svetskih regiona. Fabiana Ecclestone, supruga Bernija Ecclestonea, bila je jedina kandidatkinja iz Južne Amerike i već deo tima Ben Sulayema, što joj je praktično onemogućilo kandidaturu za predsednicu.

Carlos Sainz je razmatrao mogućnost kandidature za predsednika FIA 2025. godine, ali se povukao nakon procene obima posla i izazova koje ta funkcija nosi. Ipak, nije isključio mogućnost da se u budućnosti ponovo kandiduje. Njegov sin Carlos Sainz Jr., vozač Williamsa u Formuli 1, prokomentarisao je tu odluku: „Radujem se kao njegov sin, ali mi je žao kao vozaču“, izjavio je nakon saznanja o povlačenju svog oca iz trke za čelnu poziciju FIA.

Iako su limiti po broju mandata ukinuti, ostaje pravilo da predsednik ne može ostati na funkciji posle navršenih 70 godina života. To znači da bi Mohamed Ben Sulayem mogao voditi FIA do najviše 2032. godine.

Ova promena dodatno komplikuje mogućnost smene rukovodstva u narednim godinama i jača poziciju trenutnog predsednika u sportskom svetu.

Pročitaj još

U Trendu