Connect with us

Ostali sportovi

Fernando Alonso: Pratimo filozofiju Adriana Neweya za veći napredak Aston Martina

Alonso ističe značaj povratka Adriana Neweya i promene u filozofiji tima pred trku za Veliku nagradu Monaka

Published

on

Foto Izvor: Tanjug / Graham hughes

Alonso ističe značaj povratka Adriana Neweya i promene u filozofiji tima pred trku za Veliku nagradu Monaka

Fernando Alonso, vozač Aston Martina, predstojeću Veliku nagradu Monaka dočekuje sa posebnim emocijama i realnim pogledom na trenutne mogućnosti svog tima. Dvostruki šampion Formule 1 je u Monaku ostvario pobede 2006. i 2007. godine, a prošle sezone bio je blizu još jednog trijumfa u duelu sa Maksom Verstapenom. Uoči ovogodišnje trke Alonso naglašava da tim očekuje značajan napredak zahvaljujući povratku tehničkog direktora Adriana Neweya i novostima iz Honde.

“Otkili smo nešto novo,” rekao je portparol Honde Šintaro Orihara, dok Alonso ostaje oprezan: “Više volim da vozim ovde nego u Monci. Ovo je jedinstven vikend, ali moramo da sve funkcioniše savršeno.” Dodaje da šanse za bodove nisu velike zbog dominacije pet najboljih timova, ali ističe da će pokušati da izvuku maksimum iz specifičnosti staze u Monaku.

Aston Martin ima listu tehničkih izazova koje mora rešiti, posebno probleme sa menjačem koji su se pojavili od trke u Majamiju. “Imamo poteškoće sa menjačem i ovo nije mesto gde to možeš sebi dozvoliti – ako blokiraš zadnju osovinu ili dobiješ iznenadni potisak, završavaš u zidu kao putnik”, istakao je Alonso i dodao: “To moramo popraviti – Monako će nam pokazati gde smo zapravo.” Njegov šef Majk Krak ocenjuje da bi plasman u Q2 bio veliki uspeh, dok Alonso ostaje uzdržan: “Realista sam jer smo trenutno daleko iza. Nismo ni blizu 13. ili 14. mesta; mi smo sada oko 20. ili 21., tako da nas čeka ozbiljan skok, ali radimo na svim detaljima još od Kanade.”

Vozač iz Španije otkriva i detalje o tehničkim promenama na bolidu: “Tražili smo četiri različite pozicije sedišta i problem koji sam imao u Kanadi – neprijatnost i bol – sada više ne postoji. Tamo su milimetri odlučivali o pritisku na živac što znatno utiče na osetljivost tokom vožnje.” Sve to deo je nove filozofije koju donosi Adrian Newey: “To je njegova filozofija – pronađeš granicu pa se malo vratiš nazad kad stigneš do nje. Tako funkcioniše ovaj tim sada”, objašnjava Alonso.

Naglašava da Aston Martin svesno gura granice jer veruje da će upravo taj pristup doneti veći potencijal u budućnosti: “Guramo bolid do limita svuda znajući da bismo mogli koristiti poznatiju konfiguraciju radi većeg instant učinka, ali sledimo ovu filozofiju jer verujemo da ćemo tako otključati više performansi uskoro.”

Što se tiče same trke u Monaku, Alonso ističe važnost slobodnih treninga za procenu šansi: “Ako ste u Q3, verovatno ćete osvojiti bodove. Ali prvo moramo graditi poverenje i pratiti proceduru kako bismo izvukli maksimum.” Ipak smatra da neće biti mnogo prilika za preticanje zbog specifičnosti staze: “Verovatno neće biti mnogo preticanja – možda jedno ili dva; konačni poredak biće poznat već posle subotnjih kvalifikacija,” zaključio je Alonso.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ostali sportovi

Jovana Arsić: Zadovoljna sam napretkom tokom poslednja tri meseca nakon zlata u Plovdivu

Srpska veslačica Jovana Arsić osvojila je zlatnu medalju u skifu na drugom Svetskom kupu u Plovdivu, ističući važnost timskog rada i napretka u prethodnom periodu.

Published

on

By

Srpska veslačica Jovana Arsić osvojila je zlatnu medalju u skifu na drugom Svetskom kupu u Plovdivu, ističući važnost timskog rada i napretka u prethodnom periodu.

Jovana Arsić, reprezentativka Srbije u veslanju, osvojila je danas zlatnu medalju u disciplini skif na drugom Svetskom kupu u Plovdivu. U A finalu Arsić je zabeležila vreme 7:20.69 i time potvrdila odličnu formu koju je gradila poslednjih meseci.

Nakon trke, Arsić je istakla značaj odlične pripreme i timskog rada koji su doveli do ovog rezultata. “Veoma sam zadovoljna napretkom koji smo ostvarili u prethodna tri meseca i verujem da se nalazimo na dobrom putu”, izjavila je Arsić, naglašavajući kako je trka protekla uglavnom po planu. “Na startu sam bila malo uzbuđena i zbog toga sam ušla nešto sporije u trku, ali sam vrlo brzo pronašla svoj ritam i uspela da sprovedem ono što smo se dogovorili sa trenerom,” dodala je ona.

U finalnoj trci, Arsić je od početka kontrolisala tempo, a uprkos početnoj tremi brzo je preuzela vođstvo i održavala ga do kraja. Ovaj rezultat predstavlja značajan uspeh za srpsko veslanje, s obzirom na konkurenciju na međunarodnoj sceni.

Zlatna medalja sa Svetskog kupa potvrda je dobrog rada stručnog štaba i same sportistkinje pred nastavak takmičarske sezone. Arsić će nastaviti pripreme za naredne izazove sa jasnim ciljem da ostvari još bolje rezultate na predstojećim takmičenjima.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Jovana Arsić trijumfovala u skifu i osvojila zlato na Svetskom kupu u Plovdivu

Srpska veslačica Jovana Arsić pobedila je u A finalu druge etape Svetskog kupa u skifu, ispred Grejs Džojs i Ane Prakatine.

Published

on

By

Srpska veslačica Jovana Arsić pobedila je u A finalu druge etape Svetskog kupa u skifu, ispred Grejs Džojs i Ane Prakatine.

Jovana Arsić, članica reprezentacije Srbije u veslanju, osvojila je zlatnu medalju u disciplini skif na Drugom Svetskom kupu održanom u Plovdivu. U A finalu, Arsić je ostvarila najbolje vreme, završivši trku za 7:20.69 minuta i tako nadmašila konkurenciju.

Na drugom mestu završila je Amerikanka Grejs Džojs sa rezultatom 7:22.21, dok je bronzanu medalju osvojila Ana Prakatine iz Uzbekistana sa vremenom 7:23.46. Ova pobeda potvrđuje kontinuitet dobrih rezultata srpske reprezentativke na međunarodnoj sceni.

Finalna trka bila je izuzetno izjednačena do samog kraja, ali je Jovana Arsić pokazala mentalnu snagu i odličnu tehničku spremnost, uspevši da održi prednost u poslednjih dvesta metara staze. Tokom većeg dela trke vodila se borba između Arsić i Džojs, dok je Prakatine pratila ritam sa male distance.

Osvajanjem prvog mesta, Jovana Arsić nastavlja niz uspeha koje beleži u sezoni i dodatno jača poziciju Srbije među najboljim veslačkim nacijama sveta. Ovaj rezultat ima poseban značaj jer dolazi uoči ključnih međunarodnih izazova tokom ostatka godine.

Grejs Džojs i Ana Prakatine su pokazale visok nivo forme, ali su morale da se zadovolje nižim stepenicama pobedničkog postolja nakon snažnog finiša srpske takmičarke.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Karlos Sainc u dresu Španije pred trku u Barseloni i start Mundijala

Vozač Formule 1 Karlos Sainc pojavio se u beloj opremi reprezentacije Španije nekoliko sati pre prvog meča svoje zemlje na Svetskom prvenstvu u fudbalu

Published

on

By

Vozač Formule 1 Karlos Sainc pojavio se u beloj opremi reprezentacije Španije nekoliko sati pre prvog meča svoje zemlje na Svetskom prvenstvu u fudbalu

Karlos Sainc, vozač Formule 1 i veliki ljubitelj fudbala, privukao je pažnju navijača pojavivši se u paddocku staze Montmelo pred trku za Veliku nagradu Barselone-Katalunje odeven u belu drugu opremu reprezentacije Španije. Trka je zakazana za 15 časova, dok će istog dana fudbalska reprezentacija Španije debitovati na Svetskom prvenstvu protiv Zelenortskih Ostrva od 18 časova u Atlanti, čime se ovaj sportski vikend izdvaja kao poseban početak leta.

Sainc je poznat po tome što prati različite sportove, a posebno ističe prijateljstvo sa biciklistom Tadejem Pogačarom. Ovim gestom jasno je pokazao podršku španskim fudbalerima koji su evropski šampioni i ulaze kao favoriti u grupi H zajedno sa Saudijskom Arabijom i Urugvajem.

Prilikom razgovora nakon kvalifikacija za trku, Sainc je izrazio optimizam uprkos izazovima sa kojima se suočava njegov tim: “Ako sam nešto naučio ove godine, to je da na svaku trku treba dolaziti sa mišlju da može da se dogodi bilo šta. Pouzdanost, vrućina, ovi motori – mnogo se pati tokom trke i često dolazi do grešaka pri startu i drugim situacijama. Ići ću s mentalitetom da možemo do poena, iako nam tempo ne daje razlog da očekujemo bolji rezultat nego na kvalifikacijama”, poručio je Sainc.

Osvrnuvši se na očekivanja od nastupa fudbalske reprezentacije Španije na Mundijalu, dodao je: “Mislim da će osvojiti Svetsko prvenstvo, njihov trenutak je stigao.” Njegova podrška ogleda se upravo kroz nošenje bele majice koja je izazvala pozitivne reakcije među ljubiteljima fudbala širom paddocka.

Karlos Sainc ovim potezom još jednom potvrđuje svoje sportsko jedinstvo i povezanost sa nacionalnim timovima Španije, a predstojeća nedelja biće ispunjena uzbuđenjima kako na stazi Formule 1 tako i na fudbalskim terenima Severne Amerike.

Pročitaj još

U Trendu