Connect with us

Ostali sportovi

Fabio Di Đanantonio prelazi u KTM i biće timski kolega Aleksa Markeza od 2027. godine

Italijanski motociklista napušta VR46 i pridružuje se KTM-u, gde će ponovo deliti garažu sa Aleksom Markezom, uz važan prelaz na 850cc motocikle

Published

on

Foto Izvor: Tanjug / Jose breton

Italijanski motociklista napušta VR46 i pridružuje se KTM-u, gde će ponovo deliti garažu sa Aleksom Markezom, uz važan prelaz na 850cc motocikle

Fabio Di Đanantonio zvanično je dogovorio prelazak u KTM za sezonu 2027, gde će biti timski kolega Aleksa Markeza. Ova informacija potvrđena je tokom vikenda Velike nagrade Francuske u Le Manu, a formalizacija ugovora očekuje se uskoro nakon što se postigne konačan dogovor između ekipa i MotoGP SEG-a.

Di Đanantonio je prethodno procenio da bi njegov status u Ducatiju bio ugrožen dolaskom Pedra Acoste pored Marka Markeza u fabrički tim, kao i Fermina Aldeguera koji preuzima mesto u VR46 ekipi Valentina Rosija. Nakon toga je stupio u kontakt sa KTM-om, čija je finansijska ponuda bila povoljnija od ostalih opcija na tržištu. Pridruživanje austrijskoj ekipi omogućiće mu da bude fabrički vozač i prati razvoj novih tehnologija, što smatra ključnim zbog najavljenog prelaska MotoGP klase na motore zapremine 850cc od 2027. godine.

Aleks Markez već je ranije potpisao za KTM i takođe dolazi iz Gresinija, gde su njih dvojica već delili garažu. U međuvremenu, upražnjeno mesto u VR46 timu deliće se između Luke Marinija, brata Valentina Rosija koji ima iskustva sa Desmosedicijem, i Nikoloa Bulege, aktuelnog dominatora Superbike šampionata i test vozača novih Ducati agregata. Tim iz Borgo Panigalea preferira Bulegu za narednu sezonu.

U Gresiniju takođe traju neizvesnosti oko drugog mesta: jedno sedište već pripada Daniju Holgadu, dok se za drugo nadmeću Enea Bastijanini i Joan Mir. Još jedna nepoznanica ostaje oko ekipe Tech3 – da li će nastaviti saradnju sa KTM-om ili preći pod okrilje Honde. Ishod tih pregovora može uticati na sudbinu vozača kao što su ‘La Bestia’ (Bastijanini) ili Maverik Vinjales.

Ovim transferom Fabio Di Đanantonio potvrđuje svoje ambicije da bude deo fabričkog tima baš u trenutku kada MotoGP ulazi u novu tehničku eru.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ostali sportovi

Mohamed Ben Sulayem bez ograničenja mandata na čelu FIA nakon izmena statuta

FIA je odobrila predlog Mohameda Ben Sulayema o ukidanju limita od tri mandata, što omogućava produženje njegovog rukovodstva do najviše 2032. godine.

Published

on

By

FIA je odobrila predlog Mohameda Ben Sulayema o ukidanju limita od tri mandata, što omogućava produženje njegovog rukovodstva do najviše 2032. godine.

Mohamed Ben Sulayem, aktuelni predsednik Međunarodne automobilske federacije (FIA), može ostati na čelu organizacije duže nego što je to ranije bilo dozvoljeno, nakon što je FIA zvanično ukinula ograničenje od tri mandata. Ova odluka doneta je na vanrednoj Generalnoj skupštini u Makau, gde je više od 90% članova glasalo za promenu statuta.

Prema novim pravilima, predsednici FIA i drugih ključnih tela poput antidoping komiteta i odbora za kontrolu troškova Formule 1 više nisu ograničeni na tri četvorogodišnja mandata. Time se izjednačava mandatna struktura sa Svetskim savetom za automobilizam i Senatom FIA. Takođe, terminologija tela koja odgovaraju Svetskom savetu je harmonizovana – sada se svi nazivaju komisijama, a proces izbora predsednika, potpredsednika i članova komisija je pojednostavljen. Sve komisije će ubuduće odgovarati direktno Svetskom savetu za automobilizam.

Ben Sulayem (64) prošle godine nije imao protivkandidata na izborima, nakon što su uvedene kvote za potpredsednike iz šest svetskih regiona. Fabiana Ecclestone, supruga Bernija Ecclestonea, bila je jedina kandidatkinja iz Južne Amerike i već deo tima Ben Sulayema, što joj je praktično onemogućilo kandidaturu za predsednicu.

Carlos Sainz je razmatrao mogućnost kandidature za predsednika FIA 2025. godine, ali se povukao nakon procene obima posla i izazova koje ta funkcija nosi. Ipak, nije isključio mogućnost da se u budućnosti ponovo kandiduje. Njegov sin Carlos Sainz Jr., vozač Williamsa u Formuli 1, prokomentarisao je tu odluku: „Radujem se kao njegov sin, ali mi je žao kao vozaču“, izjavio je nakon saznanja o povlačenju svog oca iz trke za čelnu poziciju FIA.

Iako su limiti po broju mandata ukinuti, ostaje pravilo da predsednik ne može ostati na funkciji posle navršenih 70 godina života. To znači da bi Mohamed Ben Sulayem mogao voditi FIA do najviše 2032. godine.

Ova promena dodatno komplikuje mogućnost smene rukovodstva u narednim godinama i jača poziciju trenutnog predsednika u sportskom svetu.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Karlos Sainc: Fokusiran sam na napredak Vilijamsa, o budućnosti ću razmišljati tek posle leta

Španac ističe da je prioritet nastavak saradnje sa Vilijamsom, dok poboljšanja na bolidu očekuje tek u poslednjoj trećini sezone

Published

on

By

Španac ističe da je prioritet nastavak saradnje sa Vilijamsom, dok poboljšanja na bolidu očekuje tek u poslednjoj trećini sezone

Karlos Sainc, vozač tima Vilijams, istakao je pred trku za Veliku nagradu Austrije da mu je trenutno u fokusu isključivo rad na napretku ekipe i rešavanje tehničkih izazova, a da će o svojoj budućnosti razmišljati tek po završetku letnje pauze. Predstojeća trka na stazi Red Bul Ring donosi dodatni izazov zbog visokih temperatura i nadmorske visine od oko 700 metara, što dodatno opterećuje mehaničke komponente bolida. Sainc smatra da su ovakvi uslovi često ključni za vozače koji umeju da izvuku maksimum iz zahtevnih situacija.

“U Barseloni je bilo veoma toplo, ali smo tada bili na nivou mora. Ovde imamo i visinu koja sigurno menja stvari. Oduvek je ovo bila teška trka za kočnice i motor, pa verujem da neće svi završiti”, rekao je Sainc i dodao: “Nadam se da ćemo mi biti među onima koji će doći do cilja i pokušati da osvojimo bodove.” Nakon slabijeg plasmana u Barseloni, gde nije uspeo da uđe među deset najboljih zbog ograničenja bolida, Sainc želi povratak u bodove upravo u Austriji.

Govoreći o unapređenjima na bolidu FW48, Španac je naglasio da se značajnija poboljšanja očekuju tek u poslednjem delu sezone: “Već sam najavio timu da ne očekujemo velike korake sve do poslednje trećine sezone. Do tada ćemo donositi manje novitete koji bi mogli pomoći da ostanemo blizu top 10 ili bar ne izgubimo priključak. Najvažnije mi je trenutno skupljati bodove kao što smo uspeli u Kanadi ili Majamiju”, izjavio je Sainc.

Pitanje njegove budućnosti postalo je aktuelno s obzirom na to da mu ugovor sa Vilijamsom ističe krajem 2026. godine. Na direktno pitanje engleskog kolege o potencijalnim pregovorima sa drugim timovima, Karlos Sainc odgovorio je otvoreno: “Iskreno, ne gledam okolo jer imam previše posla ovde i mnogo vremena provodim sa timom — od simulacija do brojnih sastanaka proteklih meseci. Rekao sam svom menadžerskom timu (Caco Oñoro i Karlos Sainc stariji) da me ostave na miru do letnje pauze kako bih mogao maksimalno pomoći Vilijamsu.” On naglašava važnost lične etike i angažovanja oko svakog segmenta tima.

Sainc dodaje: “Naravno, tokom odmora će biti vreme za razmišljanje o opcijama. Mislim da ekipa zna moje namere — želim dugoročnu saradnju jer verujem u ovaj projekat.” Ipak, napominje da pre nove odluke želi videti konkretne pomake unutar tima: “Nije samo stvar performansi već procesa i rada iza kulisa. Sa Džejmsom Voulzom (direktor tima) i ostatkom rukovodstva pokušavam utvrditi gde su nastali problemi prošle zime i kako ih najbrže prevazići.”

Zahvaljujući iskustvu stečenom kroz karijeru u Red Bulu (Toro Roso), Renou, Meklarenu, Ferariju i sada Vilijamsu — uz podršku porodice preko Kakoa Oñora i Karlosa Sainca starijeg — španski as ističe odgovornost prema timu kao glavni prioritet: “Idealno bi bilo ostati ovde dugoročno, ali moram prvo videti dovoljno pozitivnih promena unutar Vilijamsa pre nego što donesem konačnu odluku”, zaključio je Karlos Sainc.

Pročitaj još

Ostali sportovi

Pedro Acosta: Najveći izazov karijere biće saradnja sa Markom Markesom u Dukatiju

Pedro Acosta najavio prelazak u Ducati 2027. i istakao značaj budućeg timskog partnerstva sa Markom Markesom u MotoGP-u

Published

on

By

Pedro Acosta najavio prelazak u Ducati 2027. i istakao značaj budućeg timskog partnerstva sa Markom Markesom u MotoGP-u

Pedro Acosta, španski motociklista, potvrdio je svoju odluku da od 2027. godine vozi za Ducati, što će mu doneti priliku da deli garažu sa iskusnim Markom Markesom. Na konferenciji pred Veliku nagradu Holandije u Asenu, Acosta je privukao pažnju pojavivši se u crvenoj majici, simbolizujući svoj budući tim. Osvrćući se na ovu vest, rekao je: „Mislim da je ovo bila najlošije čuvana tajna u celom padoku. Iskreno, zadovoljan sam. Smatram da će to biti najvažniji izazov mog života.“

Acosta je istakao da ga raduje prilika da sarađuje sa sedmostrukim šampionom sveta, navodeći: „Idem u tim sa mnogo iskustva, ulazim u novu kategoriju i verujem da mi to može pomoći da napredujem kao vozač.“ Dodao je i da veruje svom menadžeru Albertu Valeri i timu koji ga vodi: „Uvek su me vodili tamo gde želim i ni sada nije drugačije.“

Govoreći o izazovima koje donosi nova sezona i promena pravila, Acosta je rekao: „Ne znam šta nas čeka sledeće godine sa novim pravilima, ali moj menadžment tim i ja smo želeli konja za pobedu; uspeli smo. Videćemo kako će biti.“ On smatra da nije imao mnogo prilika za zajedničko takmičenje s Markesom: „Mislim da ne bih imao još mnogo šansi da delim boks sa Markom. Biće veoma zanimljivo.“

Analizirajući trenutni razvoj situacije u MotoGP-u, Acosta je naveo: „Neverovatno je koliko brzo smo došli do ove tačke. Prve tri godine Svetskog prvenstva nisam stigao ni da se snađem po kategorijama; sve se desilo jako brzo.“ Dodao je i razmišljanje o tehničkim aspektima: „Motori koje imamo sada idu veoma brzo, pa nas promene mogu iznenaditi kao povratak na Moto2. Sa KTM-om smo dobro radili, bilo je pozitivno.“

O odnosu sa Markesom kaže: „Imamo profesionalan odnos; nema potrebe za zagrljajima ili zajedničkim večerama. Rivalitet nastaje kada se borite za titulu, ne zato što neko dođe u vaš tim. Za sada rivaliteta nema.“

Acosta zaključuje bez dileme oko svoje odluke: „Sumnje nisam imao. Uradio sam sve što sam mogao. Motocikl nije pod mojom kontrolom — videćemo kakav paket nam KTM sutra donosi i možemo li ostati konkurentni na visokom nivou.“ Njegov fokus ostaje na kontinuiranom napretku i doslednosti tokom narednih sezona.

Pročitaj još

U Trendu