Connect with us

Košarka

Žan Montero iz Valensije ostvario istorijski indeks korisnosti kao MVP četvrtih utakmica plej-ofa Evrolige

Košarkaš Valensije Žan Montero postigao 29 poena i indeks korisnosti 45 u pobedi nad Panatinaikosom u Atini

Published

on

Foto Izvor: Ataimages / Ata images

Košarkaš Valensije Žan Montero postigao 29 poena i indeks korisnosti 45 u pobedi nad Panatinaikosom u Atini

Žan Montero, bek Valensije, proglašen je za najkorisnijeg igrača (MVP) četvrtih utakmica plej-of serije Evrolige, nakon što je na gostovanju Panatinaikosu u Atini ostvario istorijski indeks korisnosti 45 poena. Utakmica, odigrana 9. maja u dvorani u Atini, završena je pobedom Valensije rezultatom 89:86.

Montero, koji ima 22 godine, bio je ključna figura u trijumfu svog tima. On je tokom meča postigao ukupno 29 poena, šutirajući izuzetno precizno: 5/6 za dva poena i 4/6 za tri poena. Uz to je zabeležio sedam skokova i sedam asistencija, što ga je svrstalo među najistaknutije pojedince kola. Posebno značajan doprinos dao je i u odbrani sa tri ukradene lopte, dok su protivnički igrači nad njim napravili čak osam faulova.

Prema zvaničnom saopštenju Evrolige, Montero je ovim učinkom postavio novi rekord plej-of faze kada je reč o individualnom indeksu korisnosti na jednoj utakmici. Njegova partija bila je presudna za Valensiju koja se ovim rezultatom dodatno približila željenom plasmanu u završnicu prestižnog evropskog takmičenja.

Pored Monterovih odličnih brojki, Valensija je pokazala kolektivnu snagu u odlučujućim trenucima susreta protiv Panatinaikosa. Ova pobeda može imati značajan uticaj na dalji tok serije i ambicije španskog tima u nastavku plej-ofa Evrolige.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Košarka

Svetislav Pešić završio trenersku karijeru: kraj jedne od najslavnijih epoha evropske košarke

Trofejni stručnjak ušao je u istoriju kao jedini trener sa zlatima na svim FIBA nivoima, ostavivši neizbrisiv trag kroz generacije i gradove poput Gmundena, Bormija, Istanbula i Manile.

Published

on

By

Trofejni stručnjak ušao je u istoriju kao jedini trener sa zlatima na svim FIBA nivoima, ostavivši neizbrisiv trag kroz generacije i gradove poput Gmundena, Bormija, Istanbula i Manile.

Svetislav Pešić, bivši selektor Srbije i jedan od najuspešnijih evropskih košarkaških trenera, zvanično je okončao svoju bogatu trenersku karijeru. Odlaskom Pešića završava se gotovo pola veka duga priča ispunjena brojnim izazovima, velikim uspesima i retkim razočaranjima. Kako je zapisao u svojoj autobiografiji „Moja igra, moj put”, život trenera nije bajka, već niz stalnih borbi i prilagođavanja novim trendovima.

Pešićeva posvećenost košarci bila je ključ njegovog dugotrajnog uspeha. Tokom decenija rada neumorno je učio i usavršavao se, a spremnost da spoji različite generacije igrača donela mu je nezaboravne pobede na najvećim svetskim takmičenjima. U nacionalnim selekcijama predvodio je tri izuzetne generacije koje su ostavile trag u gradovima kao što su Gmunden (1986), Bormio (1987), Istanbul (2001), Indijanapolis (2002), Manila (2023) i Pariz (2024).

Jedinstvenost Svetislava Pešića ogleda se u činjenici da je postao prvi trener koji je osvojio zlatne medalje u svim uzrastima takmičenja pod okriljem Svetske košarkaške federacije (FIBA). Time se upisao među legende evropskog sporta i postavio standarde za sve buduće generacije trenera.

Njegova karijera bila je obeležena ne samo titulama već i sposobnošću da prepozna talente i izgradi timove koji su osvajali srca navijača širom sveta. Bez rezerve ulagao se u razvoj igrača, a njegova rešenja često su bila ispred vremena.

Odlazak Svetislava Pešića iz trenerskog sveta predstavlja kraj jedne epohe za srpsku i evropsku košarku. Nasleđe koje ostavlja biće inspiracija mnogim mladim trenerima i igračima koji dolaze.

Pročitaj još

Košarka

Kadetska košarkaška reprezentacija Srbije putuje na Svetsko prvenstvo u Istanbul

Tim selektora Stevana Mijovića kreće sutra na završne pripreme za šampionat za igrače do 17 godina, prvo protiv Australije

Published

on

By

Tim selektora Stevana Mijovića kreće sutra na završne pripreme za šampionat za igrače do 17 godina, prvo protiv Australije

Kadetska košarkaška reprezentacija Srbije (do 17 godina) otputovaće sutra u Istanbul, gde će od 27. juna do 5. jula učestvovati na Svetskom prvenstvu. Selektor Stevan Mijović odabrao je dvanaest igrača koji će predstavljati Srbiju na ovom prestižnom takmičenju. Na spisku su Petar Bjelica, Matija Lukić, Nikola Đurović, Luka Miladinović, Ognjen Simjanovski, Nikola Kusturica, Luka Pavlović, Luka Galić, Lazar Miličić, Vuk Stepanović, Marko Veselinović i Vaso Šaponjić.

Reprezentacija Srbije nalazi se u grupi sa ekipama koje nisu iz Evrope, što je predstavljalo izazov prilikom pripreme i analize protivnika. Prvi meč na turniru kadeti Srbije igraju protiv Australije, što selektor smatra ključnim za samopouzdanje tima i dobar start šampionata.

“Igraćemo u grupi sa ekipama koje nisu iz Evrope, tako da smo imali problema da dođemo do materijala za skauting. Jako nam je bitna prva utakmica sa Australijom zbog samog samopouzdanja i otvaranja prvenstva, koju smo uspeli da spremimo na adekvatan način. Nadamo se najboljem mogućem ishodu, ne idemo mnogo unapred već korak po korak, utakmicu po utakmicu i razmišljamo samo o narednom protivniku,” izjavio je Stevan Mijović pred polazak u Tursku.

Takmičenje okuplja najbolje mlade selekcije sveta u ovom uzrastu. Srbija će pokušati da ostvari što bolji plasman i potvrdi status jednog od lidera evropske košarke na svetskoj sceni. Nakon duela sa Australijom slediti mečevi prema kalendaru turnira, a ekipu očekuju izazovi protiv neevropskih rivala čiji stil igre nije dovoljno poznat našem stručnom štabu.

Cilj našeg tima biće prolazak grupne faze i što duži ostanak u borbi za medalje. Kompletnu listu igrača čine: Petar Bjelica, Matija Lukić, Nikola Đurović, Luka Miladinović, Ognjen Simjanovski, Nikola Kusturica, Luka Pavlović, Luka Galić, Lazar Miličić, Vuk Stepanović, Marko Veselinović i Vaso Šaponjić.

Pročitaj još

Košarka

Kris Džons novo pojačanje Crvene zvezde, potpisao dvogodišnji ugovor

Američki plejmejker Kris Džons zvanično je predstavljen kao prvo letnje pojačanje Crvene zvezde, dolazi sa bogatim evropskim iskustvom.

Published

on

By

Američki plejmejker Kris Džons zvanično je predstavljen kao prvo letnje pojačanje Crvene zvezde, dolazi sa bogatim evropskim iskustvom.

Američki košarkaš Kris Džons postao je prvo pojačanje Crvene zvezde za predstojeću sezonu, nakon što je danas potpisao dvogodišnji ugovor sa beogradskim klubom. Ova informacija potvrđena je u saopštenju objavljenom na zvaničnom sajtu kluba.

Džons, koji je rođen 10. aprila 1993. godine u Garlandu, Teksas, započeo je svoju profesionalnu karijeru u Evropi nakon što je završio studije na koledžu od 2011. do 2015. godine. Prve sezone proveo je u Švajcarskoj i Belgiji, a od 2019. napravio je značajan iskorak igrajući za Bursu, čime je započeo uspon kroz evropsku klupsku košarku.

U nastavku karijere nastupao je za renomirane klubove poput Makabija iz Tel Aviva, Asvela iz Liona, Valensije i Hapoela, gde se istakao kao pouzdan plejmejker i izuzetno koristan timski igrač. “Danas je Džons jedan od najpouzdanijih plejmejkera u evropskoj klupskoj košarci, i timski igrač koji svoje individualne kvalitete maksimalno stavlja u funkciju tima”, navodi se u saopštenju Crvene zvezde.

Dolazak Krisa Džonsa predstavlja važan korak za Crvenu zvezdu u pripremi za novu sezonu i izazove koji ih očekuju na domaćoj i međunarodnoj sceni. Klub će njegovim angažovanjem dobiti iskustvo i sigurnost na poziciji organizatora igre.

Detalji oko finansijskih uslova ugovora nisu objavljeni, dok se očekuje da će Džons biti predstavljen medijima po dolasku u Beograd.

Pročitaj još

U Trendu