Sektor unutrašnje kontrole MUP-a otkrio mrežu, istraga Višeg javnog tužilaštva u toku
Pripadnici Sektora unutrašnje kontrole Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Novom Sadu, razbili su kriminalnu mrežu koja je omogućavala međunarodnim beguncima izradu srpskih pasoša na tuđe identitete, saopšteno je iz policijskih izvora. Istraga je pokazala da su osumnjičeni pribavljali lične podatke građana Srbije bez pasoša ili policijskog dosijea, kako bi osobama sa poternica Interpola omogućili izradu legalnih dokumenata.
Prema navodima iz istrage, jedan od klijenata bio je i odbegli vođa “kavačkog klana” Radoje Zvicer, koji je navodno za pasoš ponudio iznos od 50.000 evra (oko 5.850.000 dinara). Glavnu ulogu u lancu imao je penzionisani policajac Z. D., koji je, dok je bio u aktivnoj službi od decembra 2022. do novembra 2025. godine, proveravao podatke osoba čiji bi identitet bio zloupotrebljen.
Policija je u prethodnim danima uhapsila 14 osoba, među kojima su B. Š. (35) iz Rume i S. A. (46) iz Novog Sada. Smatra se da je najmanje deset osoba iz Turske, Rusije, Grčke, Bosne i Hercegovine i Crne Gore na ovaj način došlo do srpskih pasoša, koristeći tuđe lične podatke za skrivanje identiteta.
“Za sada je utvrđeno da su među korisnicima lažnih dokumenata i lica za kojima su raspisane crvene Interpolove poternice zbog teških krivičnih dela, uključujući ubistva, trgovinu narkoticima, pranje novca i ilegalnu trgovinu oružjem. Istraga je u toku i očekujemo dalje informacije”, navodi se u zvaničnom saopštenju policije.
Interpol je upozorio na posebno visok rizik od jednog turskog državljanina i jednog crnogorskog begunca koji se dovode u vezu sa organizovanim kriminalom i likvidacijama. Istraga o zloupotrebama srpskih pasoša traje, a Više javno tužilaštvo u Novom Sadu vodi postupak protiv osumnjičenih.