Japanski gigant prikuplja sredstva za opšte potrebe, desetogodišnje obveznice uz premiju od 90 baznih poena
Kompanija Sony najavila je povratak na američko tržište investicionih obveznica prvi put nakon 1998. godine, kada je prikupila 1,5 milijardi dolara. Ovog puta japanski tehnološki lider planira emisiju dve tranše senior obveznica sa fiksnom kamatnom stopom – petogodišnje izdanje sa prinosom od oko 70 baznih poena iznad američkih državnih obveznica iste ročnosti i desetogodišnje izdanje sa premijom od oko 90 baznih poena.
Prema dokumentaciji podnetoj američkoj Komisiji za hartije od vrednosti (SEC), sredstva će biti upotrebljena za opšte korporativne potrebe. Povratak Sony-a na tržište dolarskog duga dešava se u trenutku kada visokokvalitetni izdavaoci povećavaju aktivnosti kako bi iskoristili povoljne uslove finansiranja pre moguće promene monetarne politike Federalnih rezervi SAD.
Ova emisija deo je šire transformacije poslovanja kompanije, pošto je Sony prošle godine izdvojio svoje osiguravajuće i bankarsko poslovanje i fokusirao se na segment zabave, uključujući video-igre, muziku i filmove. Kreditna agencija S&P Global Ratings unapredila je u martu kreditni rejting Sony-a na A+, ističući snažan rast profita i stabilne novčane tokove kao ključne razloge. Očekuje se da nove obveznice dobiju rejting A2 od Moody’s Ratings i A+ od S&P-a, što potvrđuje poverenje investitora u finansijsku stabilnost kompanije.
Emisija dolazi u nedelji kada se na tržištu očekuje i nekoliko drugih velikih korporativnih izdavanja, uključujući potencijalno prikupljanje više od 20 milijardi dolara od strane SpaceX-a radi refinansiranja duga. Među japanskim kompanijama koje su nedavno emitovale obveznice na međunarodnim tržištima kapitala nalaze se i Denso, Mitsubishi Corporation i Toyota Motor Corporation, što ukazuje na rastuću potrebu za diverzifikacijom izvora finansiranja zbog viših kamatnih stopa u Japanu.