Američka kancelarija OFAC omogućila nastavak rada NIS-u do 1. jula, dok Džefri Saks ističe da sankcije nemaju osnovu u međunarodnom pravu
Naftna industrija Srbije (NIS), kompanija sa većinskim ruskim vlasništvom, dobila je produženje operativne licence od strane Kancelarije za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija SAD (OFAC) do 1. jula, omogućivši nastavak prerade sirove nafte i redovne poslovne aktivnosti. Pored toga, mađarskoj kompaniji MOL produžena je licenca za pregovore o kupovini ruskog udela u NIS-u takođe do 1. jula, dok su prethodne licence važile do 16. juna.
Džefri Saks, ekonomista i profesor sa Kolumbija univerziteta, izjavio je da su američke sankcije protiv NIS-a nezakonite i jednostrane, naglašavajući da Sjedinjene Američke Države ne bi trebalo da određuju Srbiji sa kim će sarađivati. „Ja smatram da su američke sankcije naprosto nezakonite. Zakonite sankcije znače da su se u Savetu bezbednosti UN složili oko paketa sankcija. Ali rekao bih da jedna zemlja ne može ili ne bi trebalo da maltretira druge zemlje. SAD ne bi trebalo da budu u poziciji da kažu Srbiji da ne može da sarađuje sa Rusijom. To je suludo“, rekao je Saks.
Saks je istakao da SAD, koristeći ulogu dolara u međunarodnom finansijskom sistemu, vrše pritisak na druge države, uključujući blokadu banaka i otežavanje ekonomskih aktivnosti zemljama koje pokušavaju da zaobiđu sankcije. “SAD imaju izvesnu praktičnu moć nad drugim zemljama da sprovode ono što je inače nezakonito sa međunarodne tačke gledišta”, naveo je Saks.
Povodom navoda da američka administracija smatra kako bi izlazak ruskog kapitala iz vlasničke strukture NIS-a mogao biti rešenje, Saks je naglasio da nijedna država ne treba da diktira uslove sporazuma između drugih zemalja. “Ponoviću još jednom – ne verujem u jednostrane sankcije SAD. Kad god mogu, govorim svojoj zemlji da je kontraproduktivno za SAD da pokušavaju da naređuju ostatku sveta. To nisu američka posla. Amerika treba da se bavi svojim poslovima, a ne odnosima između Srbije i Rusije, i tačka”, poručio je.
Na pitanje da li Srbija ima izbora u aktuelnoj situaciji, Saks je odgovorio da ima i da bi trebalo da insistira na poštovanju međunarodnog prava kroz institucije Ujedinjenih nacija. “Važno je da preko Generalne skupštine Ujedinjenih nacija ili Saveta bezbednosti i u praktičnom smislu kaže svakoj zemlji da se ponaša u skladu sa međunarodnim pravilima i da ne naređuje drugim zemljama. To je osnovni princip multipolarnog sveta. Zbog njega bismo bili bezbedniji, a sasvim sigurno i razvijeniji”, rekao je.
Saks je dodao da trgovina između država treba da bude obostrano korisna i ne sme se koristiti kao sredstvo političkog pritiska. “Kao ekonomista, znam da je trgovina između Srbije i Rusije, ili trgovina između Srbije i Kine, obostrano korisna aktivnost. Ali u mojoj zemlji, nažalost, trgovački portfelj su preuzeli vojni stratezi, a ne ekonomisti. Tako se odjednom trgovina posmatra kao oružje, kao neka vrsta pretnje, kao neka vrsta poluge, ne kao korisna razmena, već kao nešto što se nameće drugoj zemlji”, zaključio je Saks.