Connect with us

Domaće

Rudarstvo u Srbiji može dostići 8 odsto BDP-a, litijum i dalje prioritet

Udeo rudarstva u BDP-u sa 2,7 može porasti na 5 ili čak 8 odsto, dok su bakar, zlato, olovo, cink i litijum strateški resursi

Published

on

Foto Izvor: Pixabay / Ivabalk

Udeo rudarstva u BDP-u sa 2,7 može porasti na 5 ili čak 8 odsto, dok su bakar, zlato, olovo, cink i litijum strateški resursi

Skupština Srbije usvojila je prošle nedelje Strategiju upravljanja mineralnim i drugim geološkim resursima do 2040. godine, sa projekcijama do 2050, čime je donet dokument koji je izazvao nezadovoljstvo građana, aktivista i stručnjaka. Strategija, koja je osnova za odluke o istraživanju i eksploataciji mineralnih resursa, ne predviđa veće promene u poređenju sa dosadašnjom praksom.

Prema rečima Mirka Popovića, programskog direktora Platforme za društveni razvoj i inovacije (CORE), Srbija više od decenije nije imala strateški dokument u oblasti mineralnih sirovina, dok paralelno traje ekspanzija rudarstva. Popović ističe i da država nije obezbedila postojanje ključnih dokumenata poput Nacionalnog prostornog plana ili Plana razvoja, na koje bi Strategija morala da se oslanja. Dodatno, javna rasprava o ovom dokumentu bila je ograničena, jer su policija i privatno obezbeđenje sprečili ulazak stručnjaka i aktivista.

Ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da „nećemo dozvoliti nekontrolisanu eksploataciju mineralnih sirovina, a ni blokadu“, što je, prema mišljenju kritičara, onemogućilo glas onih koji izražavaju ozbiljne zamerke na rudarstvo koje omogućava izvoz prirodnih resursa stranim korporacijama. U pisanju Strategije učestvovala je i kompanija Ziđin, najveći izvoznik zlata i bakra iz Srbije, kao i Naftna industrija Srbije (NIS), većinski u vlasništvu Gasproma. Popović smatra da je „nedopustivo da strana korporacija koja iznosi prirodno bogatstvo iz zemlje učestvuje u pisanju nacionalne strategije“. Sličan stav deli i Aca Udicki, diplomirani inženjer geologije, koji navodi da korporacije treba konsultovati, ali da njihov stav ne sme biti dominantan.

Strategija se temelji na tri stuba održivog rudarstva – ekonomskom, ekološkom i socijalnom, uz naglasak na izradu strateških dokumenata, novu zakonsku regulativu usklađenu sa EU i jačanje Geološkog zavoda Srbije. Planirano je postepeno smanjenje proizvodnje uglja do 2050. godine, u skladu sa dekarbonizacijom, dok preostale rezerve dobijaju strateški karakter za krizne situacije. Bakar, zlato, olovo, cink i litijum (ležište Jadar) označeni su kao strateške sirovine.

Razmotrena su tri scenarija razvoja – usporeni, realni i ubrzani. Izabrana je kompromisna opcija između realnog i ubrzanog scenarija, koja predviđa balans između rasta BDP-a i održivosti. Udeo rudarstva u BDP-u trenutno iznosi 2,7 odsto, a projekcije pokazuju da bi mogao da poraste na oko 5 odsto (realni scenario) ili čak 8 odsto (ubrzani scenario).

Iako Strategija prepoznaje brojne izazove, prema Popoviću, u dokumentu nema jasno definisanih zona gde je rudarstvo strogo zabranjeno radi zaštite vode ili prirode. To dovodi u rizik nacionalne parkove i zaštićena područja, jer Strategija ne propisuje apsolutnu zabranu eksploatacije u takvim zonama, već samo navodi „povećanu zaštitu“. Udicki ukazuje da, i pored ustavne odredbe (član 85, stav 2) koja omogućava koncesije za strance na prirodnim bogatstvima, Srbija nema nijednu koncesiju za eksploataciju ruda niti razvijen koncesioni model. On podseća da uobičajena svetska praksa predviđa da 50 odsto vrednosti proizvedene rude pripada državi, ali Srbija to ne primenjuje.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Domaće

Mađarska uvodi ograničenje saobraćaja za kamione iznad 7,5 tona tokom 28. juna

Saobraćaj za teretna vozila dozvoljen od 22.00 do 6.00, obustava na snazi 28. juna od 6.00 do 22.00 časa

Published

on

By

Saobraćaj za teretna vozila dozvoljen od 22.00 do 6.00, obustava na snazi 28. juna od 6.00 do 22.00 časa

Uprava granične policije Ministarstva unutrašnjih poslova obavestila je prevoznike i vozače teretnih motornih vozila da su nadležni organi Mađarske dostavili zvanično obaveštenje o privremenom ograničenju saobraćaja za kamione i kombinacije vozila čija najveća dozvoljena masa prelazi 7,5 tona. Ova mera se uvodi usled visokih temperatura sa ciljem očuvanja kvaliteta robe tokom transporta.

Prema saopštenju, obustava saobraćaja za teretna vozila iznad 7,5 tona neće važiti tokom noći između subote, 27. juna, i nedelje, 28. juna, u periodu od 22.00 do 6.00 časova. Međutim, u nedelju, 28. juna, saobraćaj na teritoriji Mađarske za ovu kategoriju vozila biće obustavljen od 6.00 do 22.00 časa.

Uprava granične policije apeluje na sve prevoznike i vozače teretnih vozila da pravovremeno planiraju putovanja, prate informacije nadležnih organa i stanje na graničnim prelazima, kao i da u navedenom periodu računaju na mogućnost pojačanog intenziteta teretnog saobraćaja na granici sa Mađarskom. Ministarstvo unutrašnjih poslova nastaviće da prati situaciju i obaveštava javnost o svim promenama značajnim za putnike, prevoznike i druge učesnike u saobraćaju.

Pročitaj još

Domaće

Apatinska pivara u kampanji za bezbednost u saobraćaju smanjila broj poginulih mladih vozača za 50 odsto

Kampanja „Kad pijem, ne vozim“ tokom 20 godina doprinela padu teško povređenih za trećinu i smanjenju nezgoda za 20 odsto

Published

on

By

Kampanja „Kad pijem, ne vozim“ tokom 20 godina doprinela padu teško povređenih za trećinu i smanjenju nezgoda za 20 odsto

Kampanja „Kad pijem, ne vozim“, koju realizuje Apatinska pivara u saradnji sa Upravom saobraćajne policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije i Agencijom za bezbednost saobraćaja, obeležava 20 godina kontinuiranog delovanja, usmerena na promociju odgovornog ponašanja u saobraćaju i odgovorne konzumacije alkohola. Tokom dve decenije, ova društveno odgovorna inicijativa usmerena je pre svega na mlade vozače i situacije nakon izlazaka, provoda i festivala, podsećajući da alkohol i vožnja ne idu zajedno.

Proslava jubileja organizovana je u okviru ovogodišnjeg Bavaria Belgrade Music Week-a, gde su kroz promotivne aktivnosti i direktnu komunikaciju sa posetiocima prenošene ključne poruke o značaju bezbednosti u saobraćaju. Prema podacima saobraćajne policije, tokom prošle godine sankcionisano je blizu 57.000 vozača zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola.

Iz Uprave saobraćajne policije ističu da samo kontrole i kaznene mere nisu dovoljne, već je potrebno zajedničko delovanje svih subjekata u sistemu bezbednosti saobraćaja. Poseban značaj daje se učešću društveno odgovornih kompanija, poput Apatinske pivare, koje kroz kampanje šalju jasnu poruku o neprihvatljivom riziku kombinovanja alkohola i vožnje. Mladi vozači od 18 do 29 godina su glavna ciljna grupa, jer je neophodno da već na početku vozačkog staža usvoje stav da alkohol i vožnja ne idu zajedno.

Ministarstvo unutrašnjih poslova navodi da su aktivnosti u kontroli i prevenciji u poslednjih 20 godina značajno uticale na smanjenje broja poginulih i teško povređenih mladih vozača. U poređenju sa 2006. godinom, broj poginulih mladih vozača prepolovljen je, dok je broj teško povređenih manji za trećinu. U odnosu na period od pre 10 godina, broj saobraćajnih nezgoda sa poginulim licima u kojima je učestvovao mlad vozač smanjen je za 20 odsto, a broj nezgoda povezanih sa alkoholisanosti mladog vozača prepolovljen je.

„Dvadeset godina kampanje ‘Kad pijem, ne vozim’ predstavlja potvrdu da dosledna i dugoročna komunikacija može da doprinese jačanju svesti o odgovornom ponašanju u saobraćaju. Ponosni smo što smo zajedno sa partnerima tokom dve decenije gradili prepoznatljivu platformu koja podseća da su bezbedne odluke deo svake odgovorne zabave. Posebno nam je važno što kampanju nastavljamo da približavamo mladima, upravo na mestima gde provode svoje vreme i gde se donose odluke koje su ključne za bezbednost u saobraćaju“, poručuju iz Apatinske pivare.

Vršilac dužnosti direktora Agencije za bezbednost saobraćaja Branko Stamatović izjavio je: „Kampanja ‘Kad pijem, ne vozim’ šalje jednu jednostavnu, ali važnu poruku – alkohol i vožnja nikada ne idu zajedno. Posebno je važno da do mladih dopremo na mestima gde se okupljaju i provode, jer upravo tada mogu da donesu pogrešne odluke koje mogu imati ozbiljne posledice. Svaka odgovorna odluka da se nakon konzumiranja alkohola ne sedne za volan znači veću bezbednost za vozača, njegove saputnike i sve ostale učesnike u saobraćaju. Zato Agencija za bezbednost saobraćaja sa ponosom učestvuje u realizaciji ove kampanje već pet godina, jer verujemo da se trajne promene postižu kontinuiranom edukacijom, partnerstvom institucija i društveno odgovornih kompanija i stalnim podsećanjem da nijedan provod nije vredan izgubljenog života.“

Pročitaj još

Domaće

OTP grupa napredovala na 398. mesto Forbes Global 2000 uz dobit od 360. mesto

Mađarska bankarska grupa među 400 najvećih kompanija sveta, posluje u 11 zemalja i ima 17,5 miliona klijenata

Published

on

By

Mađarska bankarska grupa među 400 najvećih kompanija sveta, posluje u 11 zemalja i ima 17,5 miliona klijenata

OTP grupa, regionalna bankarska grupacija sa sedištem u Mađarskoj, prvi put se plasirala među 400 najboljih svetskih kompanija prema listi Forbes Global 2000 za 2026. godinu. Nakon četiri godine uzastopnog napretka, grupa je zauzela ukupno 398. mesto na ovoj prestižnoj listi, koja rangira kompanije na osnovu prihoda, neto dobiti, ukupne imovine i tržišne kapitalizacije. Prema zvaničnim podacima, OTP grupa je u 2026. godini rangirana na 360. mestu po dobiti, 313. mestu po ukupnoj imovini, 993. mestu po prihodima i 658. mestu po tržišnoj vrednosti. Ovi rezultati predstavljaju značajan pomak u odnosu na pre četiri godine, kada se kompanija nije nalazila među 1.000 najboljih u svetu. Forbes Global 2000 koristi metodologiju koja daje jednaku težinu prihodima, profitu, imovini i tržišnoj kapitalizaciji, a za svaku kategoriju se sastavlja posebna rang lista 2.000 kompanija. OTP grupa danas ima blizu 40.000 zaposlenih u 11 zemalja, koji svakodnevno pružaju usluge za oko 17,5 miliona klijenata. “OTP grupa je rangirana među 400 najjačih kompanija na svetu na listi Forbes Global 2000 – uspeh koji smo, kao regionalna bankarska grupa sa sedištem u Mađarskoj, postigli zajedno sa našim kolegama, klijentima i partnerima. Kontinuirani razvoj OTP Grupe potvrđuje snagu naše stabilne strategije i poslovanja usredsređenog na klijenta. Naših skoro 40.000 zaposlenih u 11 zemalja svakodnevno radi na tome da život naših blizu 17,5 miliona klijenata učini jednostavnijim i bezbednijim, uz istovremeno dodatno jačanje naše vodeće pozicije u Centralnoj i Istočnoj Evropi. Želeo bih da se zahvalim svojim kolegama na njihovom trudu koji doprinosi našem zajedničkom uspehu, a našim klijentima na poverenju koje je neophodno za naš izuzetan rast”, izjavio je Péter Csányi, generalni direktor OTP banke. Ovaj plasman dodatno potvrđuje lidersku poziciju OTP grupe na bankarskom tržištu Centralne i Istočne Evrope i ukazuje na kontinuirani rast i stabilnost poslovanja.

Pročitaj još

U Trendu