Vojne snage sprovode multinacionalne manevre na Marijanskim ostrvima, Guamu i u Japanu uz učešće više komandi
Združene snage Pacifičke komande Sjedinjenih Američkih Država, zajedno sa savezničkim i partnerskim jedinicama, započele su danas veliku vojnu vežbu u regionu Indo-Pacifika, prema zvaničnim informacijama. Vežba će trajati do 1. jula, a aktivnosti će se odvijati na Severnim Marijanskim Ostrvima, Guamu, u Japanu i na morskim poligonima Marijanskih ostrva.
Ova multinacionalna, dvogodišnja terenska vežba fokusirana je na unapređenje interoperabilnosti u višedomenskom okruženju, uključujući kopno, more, vazduh, kosmos i sajber-prostor. Učesnici kroz ove aktivnosti razvijaju sposobnost otkrivanja, lociranja, praćenja i angažovanja jedinica u različitim scenarijima, kao i projiciranja zajedničke borbene moći.
U vežbi učestvuju i Svemirska komanda SAD i Transportna komanda SAD, što dodatno proširuje saradnju između borbenih komandi. Ova saradnja je ključna za efikasno reagovanje na krize, vanredne situacije, humanitarnu pomoć, prirodne katastrofe i potencijalne oružane sukobe.
Admiral mornarice Stiv Kiler, komandant Pacifičke flote SAD, izjavio je da ova vežba potvrđuje posvećenost Sjedinjenih Država slobodnom i otvorenom Indo-Pacifiku. On je naglasio značaj integracije naprednih višedomenskih kapaciteta sa saveznicima za jačanje zajedničkog delovanja i projekciju borbene moći u borbi protiv savremenih bezbednosnih izazova.
Prema zvaničnim podacima, ovogodišnja vežba je jedanaesta po redu otkako je prvi put održana 2006. godine, a drugi put da su Snage za samoodbranu Japana integrisane u proces planiranja i izvršenja. Od 2024. vežba je proširena u multilateralni format, što omogućava efikasniji odgovor na bezbednosne izazove i primenu savremenih tehnologija i strategija.