Connect with us

Svet

Sedmoro nestale dece iz Mađarske pronađeno u inostranstvu, policija proverava stanje

Mađarska policija potvrdila da su deca locirana van zemlje, u toku provera bezbednosti i zdravstvenog stanja

Published

on

Foto Izvor:

Mađarska policija potvrdila da su deca locirana van zemlje, u toku provera bezbednosti i zdravstvenog stanja

Sedmoro dece iz porodice Buzas, koja su 7. marta nestala iz vaspitnog doma na području Mađarske, pronađeno je u inostranstvu, potvrdili su policijski izvori. Prema dostupnim informacijama, porodica se nalazi van granica Mađarske, gde je otac pronašao zaposlenje.

Iako se deca i dalje vode kao nestala zbog odlaska bez zvanične prijave, nadležni organi navode da nema indikacija da su u opasnosti. Najmlađi među njima imaju dve i tri godine, dok najstarije dete ima deset godina. Policija navodi da, iako su deca locirana, prema proceduri je neophodno da se lično uvere u njihovo zdravstveno i bezbednosno stanje pre obustavljanja potrage i uklanjanja sa liste nestalih.

“Policija mora lično da proveri da li su deca dobro pre nego što završi postupak i ukloni ih iz registra nestalih lica”, izjavio je major Janoš Robert Vad iz Policijske uprave županije Čongrad-Čanad.

Prethodno je objavljeno da su u prvom krugu potrage prijavljena četiri deteta, nakon čega je broj nestalih proširen na ukupno sedmoro. Na listu nestalih naknadno je dodata i 39-godišnja žena, za koju se sumnja da je povezana sa nestankom dece. Policijski izvori navode da postoji mogućnost da su zajedno napustili zemlju i da se kreću kao grupa.

Istraga povodom ovog slučaja je u toku, a nadležni organi nastavljaju rad kako bi se zvanično potvrdilo da su deca van opasnosti.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Svemirski teleskop Euclid snimio najdetaljniju fotografiju centra Mlečnog puta

Evropska svemirska agencija potvrdila objavu slike, naučnici očekuju doprinos istraživanju egzoplaneta i tamne materije

Published

on

By

Evropska svemirska agencija potvrdila objavu slike, naučnici očekuju doprinos istraživanju egzoplaneta i tamne materije

Svemirski teleskop Euclid zabeležio je dosad najdetaljniju fotografiju centralnog dela Mlečnog puta, saopštila je Evropska svemirska agencija 24. juna 2026. godine. Prema zvaničnim informacijama, na slici je registrovano oko 60 miliona zvezda u središtu naše galaksije, čime je realizovano do sada najveće ovakvo posmatranje.

Naučnici ističu da je centralno područje Mlečnog puta, poznato kao „izbočina“, oblast sa milijardama zvezda. Francuski astronom Žan-Šarl Kijand, član Euclid tima, izjavio je da se ovaj deo galaksije nalazi u njenoj unutrašnjosti, gde su uslovi za proučavanje formiranja i evolucije zvezda posebno značajni.

Misija Euclid-a, lansiranog 2023. godine, ima za cilj mapiranje trećine neba i istraživanje tamne materije i tamne energije. Prema navodima Evropske svemirske agencije, najnovija fotografija je nastala na osnovu devet zasebnih snimaka prikupljenih tokom marta 2025. godine, svaki u trajanju od 26 sati, a ukupna oblast pokriva površinu veću od površine Meseca na nebu.

Fotografija je originalno snimljena u crno-beloj tehnici, dok su boje dodate upotrebom podataka sa teleskopa Kanada-Francuska-Havaji, saopštili su učesnici međunarodnog tima. Prema rečima Kijanda, cilj projekta nije samo kreiranje vizuelno upečatljive slike, već i podrška naučnim istraživanjima, posebno u potrazi za planetama izvan Sunčevog sistema.

U zvaničnom saopštenju navodi se da je Euclid trenutno stacioniran na udaljenosti od oko 1,5 miliona kilometara od Zemlje. S obzirom na gustinu i složenost regiona, naučnici očekuju da će nova fotografija pomoći u preciznijem proučavanju egzoplaneta, iako se ne predviđa otkrivanje novih planeta direktno na ovom snimku.

Evropska svemirska agencija objavila je i video–materijal sa detaljnim prikazima rezultata, ističući značaj projekta za buduća istraživanja strukture galaksija, kao i razumevanje uloge tamne materije i energije u kosmološkim procesima.

Ovo posmatranje deo je šireg napora međunarodne naučne zajednice da razjasni poreklo i razvoj galaksije Mlečni put. Naučnici ističu da će podaci i slike biti dostupni za dalja istraživanja i analize.

Pročitaj još

Svet

Vlasti Nigera zvanično obavestile UN o povlačenju iz Međunarodnog krivičnog suda

Niger navodi gubitak poverenja u sud, odluka stupa na snagu u junu 2027. godine

Published

on

By

Niger navodi gubitak poverenja u sud, odluka stupa na snagu u junu 2027. godine

Vlasti Nigera saopštile su da će ova afrička država istupiti iz članstva Međunarodnog krivičnog suda, a zvanično obaveštenje upućeno je generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija Antoniju Guterešu 18. juna. Prema dokumentaciji Ujedinjenih nacija, procedura povlačenja stupa na snagu godinu dana nakon prijema obaveštenja, pa će Niger formalno prestati da bude član Suda u junu 2027. godine.

U obrazloženju ove odluke, vlasti Nigera ističu da je osnovni razlog gubitak poverenja u integritet institucije. “Odluka o istupanju doneta je zato što je ova institucija korišćena suprotno svojoj nameni i pretvorila se u instrument političkog delovanja, iako je nekada ulivala veliku nadu narodima koji teže miru i pravdi”, navodi se u zvaničnom dopisu upućenom UN.

Generalni sekretar UN primio je i prihvatio obaveštenje Nigera, potvrđujući da će procedura biti sprovedena u skladu sa odredbama Rimskog statuta. Niger je deo Konfederacije država Sahela, zajedno sa Burkinom Faso i Malijem, koje su u septembru 2025. godine zajednički najavile nameru da napuste Međunarodni krivični sud zbog težnje ka “potpunom učvršćivanju suvereniteta”.

Ranije su i druge države, poput Južne Afrike, Gambije i Mađarske, pokretale slične postupke, ali su na kraju povukle svoja obaveštenja i ostale članice Suda. Međunarodni krivični sud je osnovan na osnovu Rimskog statuta iz 1998. godine i predstavlja nezavisnu instituciju koja nije deo sistema Ujedinjenih nacija. Sud je nadležan samo za države koje su ratifikovale Statut, a među državama koje nisu članice nalaze se i Rusija, Sjedinjene Američke Države i Kina.

“Odluka Nigera odražava stav da institucija više ne može odgovoriti na očekivanja naroda koji teže pravdi”, navodi se u dopisu vlasti Nigera.

Pročitaj još

Svet

Turistkinja privedena nakon incidenta na ulici u Falirakiju na Rodosu

Policija istražuje slučaj, žena prevezena u psihijatrijsku ustanovu nakon što je gola izašla na ulicu

Published

on

By

Policija istražuje slučaj, žena prevezena u psihijatrijsku ustanovu nakon što je gola izašla na ulicu

Jedna ženska osoba, strani državljanin, privedena je danas u mestu Faliraki na ostrvu Rodos nakon što je gola izašla na ulicu i popela se na vozilo hitne pomoći, saopštili su policijski izvori. Incident se dogodio u toku dana, a osoblje hitne pomoći je odmah obavestilo nadležne službe.

Prema dostupnim informacijama, žena se najpre popela na vozilo hitne pomoći EKAB-a i legla na njegov krov. Nakon toga je ustala i skočila na kolovoz, zbog čega je osoblje hitne pomoći pozvalo policiju radi dalje intervencije.

Policija je brzo stigla na lice mesta i privela ženu, koja je potom prevezena u psihijatrijsku ustanovu radi daljeg medicinskog pregleda i zbrinjavanja. Iz policije je potvrđeno da u ovom incidentu nije bilo povređenih.

“Istraga o okolnostima događaja je u toku”, navedeno je u zvaničnoj izjavi policije. Za sada nisu saopšteni dodatni detalji o identitetu žene niti razlozima njenog ponašanja.

Pročitaj još

U Trendu