Connect with us

Svet

Raste broj zaraženih hantavirusom na kruzeru MV Hondius kod Kanarskih ostrva

Zdravstvene službe prate situaciju, troje preminulih i sedam hospitalizovanih, britanski putnici pod posebnom zaštitom

Published

on

Foto Izvor:

Zdravstvene službe prate situaciju, troje preminulih i sedam hospitalizovanih, britanski putnici pod posebnom zaštitom

Broj zaraženih hantavirusom na kruzeru MV Hondius, koji se trenutno nalazi kod Kanarskih ostrva, raste, a zdravstvene službe su u pripravnosti. Kruzer, na kojem je izbila epidemija, prethodno je bio usidren kod Zelenortskih ostrva, gde je oko 150 putnika nije moglo da se iskrca zbog straha od širenja virusa. Do sada je, prema zvaničnim informacijama, troje putnika preminulo, dok je najmanje sedam osoba obolelo, a troje evakuisano zbog težeg oblika infekcije.

U međuvremenu, Svetska zdravstvena organizacija objavila je da je holandska stjuardesa koja je bila u kontaktu sa osobom preminulom od andskog soja hantavirusa negativna na ovaj virus. Ona je hospitalizovana u Amsterdamu nakon blagih simptoma, a bila je u kontaktu sa 69-godišnjom Holanđankom koja je preminula u Johanesburgu 26. aprila, dva dana nakon što je napustila brod na ostrvu Sveta Jelena.

Britanske zdravstvene vlasti saopštile su da će njihovo osoblje biti prisutno na Kanarskim ostrvima kako bi pružilo podršku britanskim državljanima sa broda. Putnici i članovi posade iz Ujedinjenog Kraljevstva koji ne pokazuju simptome biće prevezeni specijalnim letom nazad uz stroge mere kontrole infekcije i pratnju stručnjaka za javno zdravlje. Po povratku u Veliku Britaniju, svi će biti u obaveznoj izolaciji 45 dana.

Sedam britanskih državljana prethodno je napustilo kruzer na ostrvu Sveta Jelena. Zdravstvene službe i dalje prate situaciju, a potraga za osobama koje su bile u kontaktu sa zaraženima je u toku.

“Svi putnici i članovi posade biće pod zdravstvenim nadzorom do kraja perioda inkubacije”, navedeno je u saopštenju nadležnih službi.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Medicinska sestra iz Ohaja završila karijeru posle 58 godina rada

Dugogodišnja medicinska sestra iz Kolumbusa ispraćena u penziju, bivši pacijent prisustvovao događaju

Published

on

By

Dugogodišnja medicinska sestra iz Kolumbusa ispraćena u penziju, bivši pacijent prisustvovao događaju

Medicinska sestra iz Kolumbusa, Ohajo, Wynola Wayne, završila je svoju karijeru nakon 58 godina rada, saopšteno je na svečanosti održanoj povodom njenog odlaska u penziju. Wayne je tokom decenija rada u bolnici pružala negu brojnim pacijentima, a njen doprinos istaknut je tokom oproštajnog događaja kojem su prisustvovali kolege i bivši pacijenti.

Jedan od bivših pacijenata, Marco Houpe, prisetio se svog iskustva iz 1965. godine, kada je kao dete zadobio ozbiljne opekotine nakon požara u porodičnoj kući. Houpe je tada prebačen u bolnicu u Kolumbusu, gde je Wayne radila kao medicinska sestra na odeljenju za opekotine. Prema njegovim rečima, medicinska sestra je tokom lečenja pokazala visok nivo posvećenosti, često provodeći sate brinući o njegovom oporavku.

Wayne je navela da se tokom lečenja razvila snažna povezanost sa malim pacijentom. Izjavila je da je bila uverena u njegov oporavak i da su zajednički napori medicinskog tima usmereni na pružanje adekvatne nege. Houpe je istakao da su njegova porodica i on uvereni da je njena posvećenost imala značajan uticaj na njegov oporavak, te da danas vodi porodični život i radi kao školski administrator.

Na ispraćaju u penziju, Wayne je dobila višeminutni aplauz od prisutnih, a Houpe ju je ispratio iz zgrade, simbolično označavajući završetak njenog radnog veka. Prisustvo bivšeg pacijenta na svečanosti dodatno je ukazalo na dugotrajan uticaj medicinskog osoblja na živote pojedinaca.

Ova priča ističe značaj medicinskih radnika u pružanju nege u teškim okolnostima i doprinos koji ostavljaju u zajednici tokom višedecenijskog profesionalnog angažmana.

Pročitaj još

Svet

Boeing 777 izveo izuzetno nizak prelet iznad aerodroma u Teksasu, istraga u toku

Američka Federalna uprava za avijaciju potvrdila je da istražuje incident sa preletom, kompanija Jetran navodi da se radi o testnom letu

Published

on

By

Američka Federalna uprava za avijaciju potvrdila je da istražuje incident sa preletom, kompanija Jetran navodi da se radi o testnom letu

Putnički avion tipa Boeing 777 snimljen je tokom izuzetno niskog preleta iznad aerodroma Horseshoe Bay Resort Jet Center u centralnom Teksasu, potvrđeno je tokom ove sedmice. Prema podacima sa servisa za praćenje letova FlightRadar24, avion je tokom manevra bio na visini manjoj od 8 metara iznad zemlje, a događaj je zabeležen u sredu.

Piloti su, prema audio snimcima sa servisa LiveATC.net, obavestili kontrolu letenja o nameri da izvedu tzv. “low approach” na pistu 17, koristeći pozivni znak “5DN heavy”. Federalna uprava za avijaciju SAD (FAA) potvrdila je pokretanje istrage povodom ovog incidenta.

Vlasnik aviona je kompanija Jetran, čije je sedište u Horseshoe Bay-u. U zvaničnom saopštenju Jetrana navodi se da je avion bio na poslednjem testnom letu pre isporuke, pre planiranog ulaska u flotu Qatar Airways Cargo. Kompanija je precizirala da je letelica, iako ofarbana u boje Qatar Airways-a, još uvek bila u vlasništvu Jetrana i da je nisu upravljali piloti ove aviokompanije, niti je nosila njenu registraciju.

„Očekujemo da relevantne strane i nadležni organi detaljno ispitaju okolnosti i preduzmu odgovarajuće mere“, navodi se u saopštenju Jetrana. Predstavnici Qatar Airways-a uputili su sve upite na adresu kompanije Jetran.

Bivši predsedavajući Nacionalnog odbora za bezbednost saobraćaja SAD, Robert Samvalt, izjavio je da bi piloti mogli biti suočeni sa suspenzijom dozvola zbog ovog poteza. On je naveo da ne vidi opravdanje za izvođenje ovakvog manevra na način na koji je to učinjeno, ističući da je događaj bio unapred planiran i sniman od strane prisutnih.

Federalna uprava za avijaciju nije objavila kada će istraga biti okončana. Jetran je saopštio da će sarađivati sa svim nadležnim organima tokom trajanja postupka. Dodatne informacije o mogućim posledicama za pilote ili kompaniju nisu dostupne u ovom trenutku.

Pročitaj još

Svet

Eksplozija projektila pogodila pristanište u Siriku na jugu Irana

Nadležni organi istražuju incident, prijavljena materijalna šteta nakon eksplozije

Published

on

By

Nadležni organi istražuju incident, prijavljena materijalna šteta nakon eksplozije

Eksplozija je odjeknula u večernjim satima u oblasti pristaništa u Siriku, na jugoistoku Irana, nakon što je područje pogodio projektil, saopštili su iranski izvori. Incident se dogodio nedugo pošto su iz Sjedinjenih Američkih Država stigle najave mogućeg odgovora na prethodni napad na trgovački brod u Ormuskom moreuzu.

Prema navodima, američki predsednik Donald Tramp ranije tog dana izjavio je da će Sjedinjene Američke Države reagovati na iranski napad na brod, ističući da će se posledice saznati uskoro. Tramp je na društvenim mrežama naveo da je Iran lansirao najmanje četiri drona na brodove u prolazu kroz Ormuski moreuz, što se smatra kršenjem sporazuma o prekidu vatre između dve zemlje. Jedan od dronova tom prilikom je pogodio gornju palubu teretnog broda, pričinivši štetu, dok su još tri drona oborena.

Dva anonimna američka zvaničnika potvrdila su da je Iran prethodnog dana ispalio projektil na teretni brod koji se nalazio 7,5 nautičkih milja jugoistočno od omanske luke Dahit. U incidentu je oštećen most broda, a vlasnik plovila je kompanija sa sedištem u kineskom regionu Tajvanu. Nije bilo prijavljenih žrtava.

Nadležni organi su pokrenuli istragu u vezi sa eksplozijom u Siriku, a prema preliminarnim informacijama, pričinjena je materijalna šteta na pristaništu. Dalje informacije očekuju se po završetku istrage.

“Istraga je u toku”, potvrđeno je iz nadležnih službi.

Pročitaj još

U Trendu