Connect with us

Svet

Putin upozorava na blokadu Ormuskog moreuza zbog akcija SAD i Izraela

Predsednik Rusije izjavio da su isporuke nafte ugrožene, a cene energenata u porastu

Published

on

Foto Izvor:

Predsednik Rusije izjavio da su isporuke nafte ugrožene, a cene energenata u porastu

Predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio je danas u Moskvi da je Ormuski moreuz, kroz koji prolazi oko trećina svetskog izvoza nafte, faktički zatvoren zbog akcija Sjedinjenih Američkih Država i Izraela na Bliskom istoku. Na sastanku u Kremlju na kojem je razmatrana situacija na globalnim energetskim tržištima, Putin je naveo da proizvodnja koja zavisi od korišćenja ovog moreuza rizikuje potpuni zastoj u narednom mesecu i da je već počela da opada.

“Sada je cena nafte već porasla više od 30 odsto u poslednjih nekoliko nedelja, dok cene gasa rastu još brže”, rekao je predsednik Rusije, upozoravajući da bi dalja kolebanja na tržištu mogla da se nastave. Prema njegovim rečima, potpuno preusmeravanje isporuka bez korišćenja Ormuskog moreuza nije realno, a logistički problemi pogađaju industriju i međunarodne ekonomske odnose.

Putin je naglasio da promena balansa ponude i potražnje može dovesti do nove stabilne cenovne realnosti. “U trenutnim uslovima pojačava se konkurencija kupaca za dobavljače energenata i za obezbeđivanje stabilnih, predvidivih isporuka”, naveo je on. Predsednik Rusije istakao je da je zemlja oduvek bila pouzdan izvoznik energenata i da će nastaviti snabdevanje proverenih partnera, uključujući Slovačku i Mađarsku, ali je dodao da je Moskva spremna da sarađuje i sa drugim evropskim državama, ukoliko one budu spremne za to.

Takođe je podsetio da će za mesec dana stupiti na snagu prva ograničenja Evropske unije na kupovinu ruskog gasa po kratkoročnim ugovorima, dok će od 25. aprila slična ograničenja važiti i za tečni prirodni gas (LNG).

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Novi zemljotres pogodio severnu obalu Venecuele, spasilačke ekipe na terenu

Vlasti ograničile pristup La Gvairi, spasilačke službe tragaju za nestalima nakon serije potresa

Published

on

By

Vlasti ograničile pristup La Gvairi, spasilačke službe tragaju za nestalima nakon serije potresa

Zemljotres jačine 4,9 stepeni po Rihteru zabeležen je na severnoj obali Venecuele, saopšteno je iz Evropsko-mediteranskog seizmološkog centra. Potres je registrovan dva dana nakon što su dva snažna zemljotresa pogodila isto područje, usmrtivši prema poslednjim informacijama 920 ljudi, dok se oko 50.000 osoba i dalje vodi kao nestalo. Najnoviji potres osetili su stanovnici Karakasa i Marakaja, a prema trenutnim podacima, nema izveštaja o novoj materijalnoj šteti ili žrtvama.

Privremena predsednica Venecuele Delsi Rodrigez pozvala je građane da ne putuju u saveznu državu La Gvaira, koja se nalazi oko 40 kilometara od Karakasa, kako bi spasilačke ekipe mogle da neometano rade. “Molimo građane da se uzdrže od putovanja u La Gvairu dok su u toku spasilačke aktivnosti”, navela je Rodrigez u zvaničnom saopštenju.

Ministar unutrašnjih poslova Diosdado Kabeljo najavio je da će pristup La Gvairi biti ograničen počev od petka uveče, naglašavajući da je cilj mera da se omogući efikasnija potraga za preživelima i pružanje pomoći povređenima. “Pristup pogođenim područjima biće dozvoljen samo spasilačkim i službenim ekipama”, istakao je Kabeljo.

Podsećamo, Venecuelu su pre dva dana pogodila dva snažna zemljotresa jačine 7,2 i 7,5 stepeni po Rihteru. Prema zvaničnim podacima, poginulo je 920 ljudi, dok je oko 3.000 povređeno, a više od 50.000 osoba i dalje se vodi kao nestalo. Spasilačke ekipe nastavljaju potragu za nestalima, a broj žrtava mogao bi da poraste kako se akcija nastavlja.

“Spasilačke službe rade punom parom, a vreme je presudan faktor u potrazi za preživelima”, rečeno je iz nadležnih službi.

Pročitaj još

Svet

CDC podigao nivo upozorenja zbog epidemije ebole u Kongu na najviši stepen

Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti angažovali dodatno osoblje, rizik za SAD ocenjen kao nizak

Published

on

By

Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti angažovali dodatno osoblje, rizik za SAD ocenjen kao nizak

Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) saopštili su da su podigli odgovor na epidemiju ebole u Demokratskoj Republici Kongo na najviši, nivo 1, koji je rezervisan za kritične vanredne situacije. Kako je istaknuto, rizik od širenja bolesti u Sjedinjenim Američkim Državama ocenjuje se kao nizak.

CDC je ovim potezom omogućio raspoređivanje najvećeg mogućeg broja osoblja za reagovanje, kako bi se podržale mere suzbijanja epidemije u pogođenim područjima. Prema zvaničnim informacijama, do sada je 19 članova CDC osoblja upućeno da pomogne timovima na terenu u Africi, dok više od 125 ljudi radi u sklopu kancelarija CDC-a u Kongu i Ugandi i ministarstvima zdravlja obe zemlje.

Rukovodilac za incidente CDC-a na ebolu, doktor Satiš Pilaj, izjavio je da CDC pruža i finansijsku podršku partnerima na terenu, kao i obuku za 25 lokalnih terenskih epidemiologa u oblastima koje su teško dostupne američkom osoblju.

Prema poslednjim podacima, u Kongu je od izbijanja epidemije ebole zaraženo više od 1.200 ljudi. Do sada je u toj zemlji preminula 321 osoba, dok je u susednoj Ugandi zabeleženo 20 smrtnih slučajeva.

Pročitaj još

Svet

Eksplozije u Volgogradu, povređeno deset osoba nakon raketnog napada

Vlasti pokrenule istragu, potvrđeno oštećenje vojne fabrike u Krasnooktjabrskom okrugu

Published

on

By

Vlasti pokrenule istragu, potvrđeno oštećenje vojne fabrike u Krasnooktjabrskom okrugu

Snažne eksplozije odjeknule su tokom noći 27. juna u Volgogradu, kada je vojni objekat pogođen raketama, saopšteno je iz lokalnih izvora. Prema navodima, napad je bio usmeren na fabriku Titan-Barikadi, jedno od najvažnijih ruskih postrojenja za proizvodnju raketnih sistema, a povređeno je deset osoba.

Kako se navodi, eksplozije i požar su izazvali uzbunu među stanovnicima, a nadležni su izdali upozorenje na raketnu opasnost za celu Volgogradsku oblast. Na snimcima sa društvenih mreža vidi se dim koji se nadvio iznad Krasnooktjabrskog okruga, gde se nalazi pomenuta fabrika.

Guverner Volgogradske oblasti Andrej Bočarov potvrdio je da su tokom noći ukrajinski “brzi vazdušni ciljevi” pogodili grad i oštetili proizvodne objekte jednog preduzeća. Nije precizirao ime fabrike, ali je istakao da su požari lokalizovani i da stambene zgrade nisu oštećene. Povređenima je ukazana medicinska pomoć i svi su van životne opasnosti.

Istragu o napadu sprovode nadležne službe, dok su snimci događaja geolocirani u Moskovskoj ulici, oko 6,5 kilometara od fabrike. Prema analizi, napad je izveden krstarećim raketama dugog dometa “Flamingo”. Ukrajinska strana se nije zvanično oglasila povodom ovog događaja.

Fabrika Titan-Barikadi je jedno od vodećih preduzeća ruskog vojno-industrijskog kompleksa, a napad je izazvao zabrinutost građana i pojačane mere bezbednosti u Volgogradskoj oblasti.

“Preduzimamo sve neophodne mere kako bismo zaštitili stanovništvo i sanirali posledice napada. Istraga je u toku”, izjavio je guverner Andrej Bočarov.

Pročitaj još

U Trendu