Nadležni potvrdili smrt bivšeg astronauta, poznatog po istorijskom letu u svemir
Abdul Ahad Momand, prvi Avganistanac koji je leteo u svemir, preminuo je u 67. godini života, potvrđeno je 21.06.2026. godine. Njegov istorijski let iz 1988. godine ostao je upamćen kao jedan od najznačajnijih trenutaka avganistanske i svetske kosmonautike, a o njegovoj smrti izveštavaju nadležne službe.
Momand je rođen 1959. godine u provinciji Gazni i izabran je za program Interkosmos nakon što je njegov kolega morao da odustane zbog zdravstvenih problema. Kao član posade misije Sojuz TM-6, zajedno sa sovjetskim kolegama Vladimirom Ljahovom i Valerijem Poljakovom, poletio je ka svemirskoj stanici Mir. Ovaj let, tokom sovjetsko-avganistanskog rata, imao je veliku simboličku vrednost za Avganistan.
Tokom devetodnevnog boravka u orbiti, Momand je postao prvi čovek koji je poneo Kuran u svemir i javno ga recitovao, čime je ušao u istoriju kao četvrti musliman u svemiru. Njegov život kasnije je bio obeležen ratnim okolnostima i izbegličkim iskustvom u Evropi.
Nadležne službe ističu značaj njegovog doprinosa nauci i simbolici koju je nosio njegov let. “Abdul Ahad Momand ostaje upamćen kao pionir avganistanske kosmonautike i osoba koja je inspirisala mnoge”, navodi se u saopštenju.
Ostale informacije o uzroku smrti i sahrani do sada nisu saopštene.