Connect with us

Svet

Predlog administracije SAD za stalnu dostupnost E15 goriva tokom cele godine

Zvaničnik SAD potvrdio inicijativu za promenu propisa, predlog upućen Kongresu u kontekstu rasta cena goriva zbog sukoba sa Iranom

Published

on

Foto Izvor: Pexels / Erik mclean

Zvaničnik SAD potvrdio inicijativu za promenu propisa, predlog upućen Kongresu u kontekstu rasta cena goriva zbog sukoba sa Iranom

Administracija Sjedinjenih Američkih Država planira da zatraži od Kongresa trajno omogućavanje prodaje goriva sa 15% etanola (E15) tokom cele godine, potvrdio je američki zvaničnik upućen u ovu inicijativu. E15, mešavina benzina i etanola, trenutno je dostupna samo deo godine uz posebnu dozvolu Agencije za zaštitu životne sredine (EPA), dok je tokom toplijih meseci izuzeta iz upotrebe zbog propisa o isparljivosti goriva i mogućem uticaju na zagađenje vazduha.

Prema navodima zvaničnika, administracija planira da ovaj predlog uputi Kongresu zajedno sa zahtevima za dodatna budžetska sredstva. Više predloga, kako sa budžetskim, tako i sa nebudžetskim implikacijama, trebalo bi da bude poslato na razmatranje Kongresu tokom srede.

Za razliku od E15, mešavina sa 10% etanola (E10) dozvoljena je tokom cele godine. EPA ograničava prodaju E15 leti jer se smatra da gorivo sa većim udelom etanola brže isparava na visokim temperaturama, što može doprineti nastanku smoga. Zbog toga se tokom toplih meseci zahtevaju skuplje mešavine goriva koje zadovoljavaju strože ekološke standarde.

Predlog o trajnom omogućavanju E15 deo je napora Bele kuće da smanji rast cena goriva, koji je usledio nakon izbijanja sukoba sa Iranom. Predsednik SAD je tokom predizborne kampanje više puta isticao podršku da E15 bude dostupan tokom cele godine.

Trenutno nije jasno da li postoji dovoljno podrške u Kongresu za usvajanje ovog predloga. Zastupnici iz saveznih država koje se bave uzgojem kukuruza i drugi zagovornici E15 ističu da ova mešavina daje potrošačima jeftiniju opciju na pumpama, kao i da doprinosi otvaranju radnih mesta u ruralnim područjima.

Prema podacima Udruženja proizvođača obnovljivih goriva, cena E15 je u proseku oko 25 centi po galonu niža od klasičnog benzina. Zagovornici promene smatraju da bi trajna dostupnost E15 mogla da ublaži pritisak na tržište goriva i pruži podršku lokalnim poljoprivrednicima. Federalna pravila o isparljivosti goriva i ekološkoj regulativi ostaju ključna tema u raspravi o budućnosti ovog predloga. Dalji razvoj situacije zavisiće od reakcije zakonodavaca u narednim nedeljama.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Italija dozvolila američkim vojnim avionima korišćenje baza tokom napada na Iran

Generalni sekretar NATO-a Mark Rute potvrdio u zvaničnoj izjavi, italijanski ministar odbrane reagovao na navode

Published

on

By

Generalni sekretar NATO-a Mark Rute potvrdio u zvaničnoj izjavi, italijanski ministar odbrane reagovao na navode

Generalni sekretar NATO-a Mark Rute izjavio je da je Italija omogućila poletanje oko 500 američkih vojnih aviona iz baza SAD na svojoj teritoriji tokom američkih i izraelskih napada na Iran, saopšteno je danas. Rute je u intervjuu naveo da su evropske zemlje, uključujući Italiju, stavljale svoje vojne baze na raspolaganje kao podršku operaciji “Epski bes”.

Prema njegovim rečima, između 4.000 i 5.000 aviona poletelo je iz evropskih baza u okviru te operacije. “Evropa je platforma za projekciju američke moći”, rekao je Rute, ukazujući na značaj saradnje među saveznicima.

Vlada Italije, koju predvodi premijerka Đorđa Meloni, prethodno je saopštila da će korišćenje američkih baza u Italiji biti dozvoljeno samo za logističke i tehničke letove, u skladu sa bilateralnim sporazumom koji reguliše prisustvo američkih snaga u zemlji.

Ruteova izjava izazvala je reakciju ministra odbrane Italije Gvida Krozeta. Ministarstvo odbrane Italije navelo je da su dozvoljeni isključivo letovi koji su u skladu sa postojećim sporazumima i namenom baza, potvrđujući da su procedure poštovane.

“Dozvoljeni su letovi u skladu sa bilateralnim sporazumom i utvrđenom namenom baza”, saopštilo je Ministarstvo odbrane Italije.

Prema zvaničnim izvorima, incident je otvorio pitanje načina korišćenja vojnih kapaciteta na teritoriji evropskih članica NATO-a tokom međunarodnih operacija. Dalje reakcije i eventualne izmene u procedurama nisu najavljene.

Pročitaj još

Svet

Više Amerikanaca protiv novih data centara u svom okruženju, pokazuje istraživanje

Prema rezultatima ankete, većina ispitanika navodi da nije dovoljno upoznata sa data centrima, dok zabrinutost zbog uticaja na resurse i životnu sredinu preovladava

Published

on

By

Prema rezultatima ankete, većina ispitanika navodi da nije dovoljno upoznata sa data centrima, dok zabrinutost zbog uticaja na resurse i životnu sredinu preovladava

Najnovija anketa sprovedena u Sjedinjenim Američkim Državama pokazuje da veći broj građana izražava protivljenje izgradnji novih data centara u svom okruženju u odnosu na one koji to podržavaju. Istraživanje ukazuje na to da je glavni razlog za ovu rezervisanost nedovoljno poznavanje funkcionisanja i uticaja data centara, kao i zabrinutost zbog mogućih negativnih posledica na životnu sredinu i lokalne resurse.

Prema navodima iz ankete, samo manji deo ispitanika, oko 16%, izjavljuje da zna „mnogo“ o data centrima. Većina ipak priznaje da ima ograničene ili nikakve informacije o ovim objektima, što značajno utiče na njihov stav prema izgradnji novih centara u njihovoj neposrednoj blizini. Ispitanici koji navode da nisu upoznati sa data centrima uglavnom su neodlučni ili izrazito oprezni po pitanju njihove izgradnje.

Rezultati pokazuju da su Amerikanci podeljeni po pitanju potrebe za izgradnjom većeg broja data centara u zemlji, posebno u kontekstu tehnološke konkurentnosti i razvoja veštačke inteligencije. Oni koji podržavaju izgradnju novih centara u svom okruženju najčešće smatraju da su ti objekti važni za zadržavanje konkurentnosti Sjedinjenih Država u odnosu na druge zemlje.

Razlike u mišljenju postoje i među politički opredeljenim grupama. Prema rezultatima ankete, više ispitanika koji se identifikuju kao republikanci smatra da su data centri neophodni za tehnološki razvoj i konkurentnost, ali i među ovom grupom preovlađuje protivljenje izgradnji centara u sopstvenom okruženju.

Većina građana smatra da izgradnja data centara ima pretežno negativan uticaj na životnu sredinu, kao i na potrošnju resursa poput vode i električne energije. Takođe, izražena je zabrinutost da bi prisustvo ovih objekata moglo dovesti do povećanja lokalnih troškova energije i komunalnih usluga.

Sa druge strane, nešto veći broj ispitanika smatra da bi izgradnja data centara mogla doneti određene ekonomske koristi, uključujući potencijalno povećanje prihoda od poreza i doprinos lokalnoj ekonomiji. Ipak, ovi pozitivni stavovi su u manjini u poređenju sa brojem onih koji izražavaju zabrinutost ili protivljenje.

Ovi rezultati odražavaju opšti trend neodlučnosti i opreza u javnosti kada je u pitanju prisustvo data centara, uz naglašenu potrebu za većom informisanošću i transparentnošću o njihovom uticaju na zajednicu.

Pročitaj još

Svet

Zelenski: relejne stanice za ruske dronove u Belorusiji prestale sa radom

Ukrajinske vlasti prate situaciju, nepoznat uticaj na ruske operacije

Published

on

By

Ukrajinske vlasti prate situaciju, nepoznat uticaj na ruske operacije

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je da su relejne stanice u Belorusiji, koje su ruske snage koristile za navođenje i komunikaciju dronova tokom napada na Ukrajinu, prestale da funkcionišu od 22. juna, saopšteno je danas. Ove stanice nalazile su se u pograničnim oblastima Belorusije, a Zelenski je prethodno upozorio predsednika Belorusije Aleksandra Lukašenka da će Ukrajina morati da preduzme mere ukoliko oprema ne bude uklonjena u roku od sedam dana.

“Od 22. juna relejne stanice na teritoriji Belorusije više ne rade. Da li su demontirane ili ne, za sada iskreno ne znam, ali radimo na tome”, naveo je Zelenski u audio-poruci upućenoj novinarima. Ukrajinske vlasti nastavljaju da prate razvoj situacije i trenutno nema informacija o tome da li je gašenje stanica imalo neposredan uticaj na ruske vojne operacije uz pomoć dronova.

U prethodnim mesecima, predsednik Ukrajine više puta je isticao zabrinutost zbog mogućnosti dubljeg uključivanja Belorusije u sukob, navodeći da Moskva pokušava da proširi svoju vojnu saradnju sa Minskom. Zvanične informacije o demontaži relejnih stanica ili njihovoj trenutnoj sudbini za sada nisu dostupne, a ukrajinske službe nastavljaju da prate stanje na terenu.

“Pratimo situaciju i preduzimamo sve neophodne korake kako bismo zaštitili bezbednost zemlje”, izjavio je predsednik Zelenski.

Nadležni organi Ukrajine nisu izneli dodatne detalje o mogućim narednim koracima, a nije poznato da li su ove mere uticale na smanjenje napada dronovima iz pravca Belorusije.

Pročitaj još

U Trendu