Connect with us

Svet

Peter Sijarto upozorio na moguću nestašicu gasa u Evropi, mađarski sistem stabilan

Mađarski ministar spoljnih poslova ističe stabilnost snabdevanja gasom i značaj Turskog toka za energetsku bezbednost zemlje

Published

on

Foto Izvor:

Mađarski ministar spoljnih poslova ističe stabilnost snabdevanja gasom i značaj Turskog toka za energetsku bezbednost zemlje

Mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto izjavio je danas u Segedinu da bi u Evropi moglo da dođe do nestašice gasa, naglašavajući važnost stabilnog snabdevanja Mađarske. On je prilikom obilaska dela gasovoda Turski tok istakao da kroz ovaj gasovod svakodnevno stiže 18,7 miliona kubnih metara gasa, što omogućava stabilnost sistema dok se može održati protiv postojećih ograničenja iz Brisela.

Sijarto je naglasio da je Mađarska podnela tužbu protiv Evropske komisije zbog paketa koji zabranjuje ruskim energetskim kompanijama ulazak na evropsko tržište, navodeći da Mađarska ne može da izgradi LNG terminal na obali i da su glavne zalihe gasa iz istočnih pravaca. “Naša energetska sigurnost zavisi od toga da sami sastavimo energetski miks i sve dok postoji nacionalna suverena vlada, tako će i biti”, izjavio je Sijarto.

On je ranije danas na društvenim mrežama saopštio da su vlasti u Srbiji sprečile teroristički napad na srpski deo gasovoda Turski tok, koji je, prema njegovim rečima, ključan za snabdevanje Mađarske prirodnim gasom. Prema njegovim navodima, čak 56 odsto gasa u mađarskom sistemu dolazi ovim putem.

“Juče su srpske vlasti sprečile teroristički napad u kojem su hteli da dignu u vazduh srpski deo gasovoda Turski tok. Ovaj gasovod je neophodan za snabdevanje Mađarske prirodnim gasom, jer 56 odsto prirodnog gasa u našem sistemu, odnosno više od polovine, dolazi kroz gasovod Turski tok”, rekao je Sijarto.

On je zaključio da energetska bezbednost Mađarske ostaje prioritet, a stabilnost snabdevanja zavisi od očuvanja postojećih pravaca i političke nezavisnosti u kreiranju energetskog miksa.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

NATO na samitu u Ankari najavljuje ugovore vredne desetine milijardi dolara

Generalni sekretar Mark Rute saopštio da će saveznici predstaviti nove odbrambene ugovore na skupu 7. i 8. jula

Published

on

By

Generalni sekretar Mark Rute saopštio da će saveznici predstaviti nove odbrambene ugovore na skupu 7. i 8. jula

Generalni sekretar NATO-a Mark Rute izjavio je da će alijansa na predstojećem samitu u Ankari predstaviti nove ugovore u oblasti odbrane, ukupne vrednosti desetine milijardi dolara. Samit će biti održan 7. i 8. jula u glavnom gradu Turske, dok države članice nastoje da prošire vojnu proizvodnju i ojačaju kolektivne bezbednosne kapacitete, kako je saopšteno.

Rute je tokom obraćanja na događaju Atlantskog saveta u Vašingtonu istakao da NATO saveznici treba da ulože dodatne napore kako bi ekonomsku snagu pretvorili u vojne sposobnosti, usled rastućih globalnih bezbednosnih izazova. “Moramo da osiguramo da našu ekonomsku moć pretvaramo u vojne kapacitete”, rekao je Rute, prenose izvori.

Prema njegovim rečima, samit u Ankari biće prilika da se pokaže napredak u proširenju saradnje u oblasti odbrambene industrije i povećanju proizvodnih kapaciteta među državama članicama.

Zvaničnici NATO-a ukazuju da su novi ugovori deo šireg plana za jačanje kolektivne bezbednosti i odgovora na savremene izazove u međunarodnim odnosima. Rute je ponovio važnost kontinuiranog ulaganja u odbrambene kapacitete, ističući da je to ključno za održavanje stabilnosti i bezbednosti članica alijanse.

Pročitaj još

Svet

Stotine veterana prisustvovale utakmicama Svetskog prvenstva uz podršku organizacija

Veterani i pripadnici službi bezbednosti dobili besplatne ulaznice, događaj potvrđen od strane organizatora i predstavnika inicijativa

Published

on

By

Veterani i pripadnici službi bezbednosti dobili besplatne ulaznice, događaj potvrđen od strane organizatora i predstavnika inicijativa

Stotine vojnih veterana i pripadnika službi bezbednosti imale su priliku da prisustvuju utakmicama Svetskog prvenstva u fudbalu 2026. godine, zahvaljujući donacijama i inicijativama organizacija koje podržavaju bivše i aktivne pripadnike vojske, kao i njihove porodice. Događaji su organizovani u više američkih gradova domaćina tokom juna 2026. godine, a informaciju su potvrdili predstavnici uključenih organizacija.

Jedan od veterana koji je iskoristio ovu priliku je Mark Garsija, bivši pripadnik američke vojske, koji je sa suprugom prisustvovao utakmici između Portugala i Uzbekistana održanoj 23. juna u Hjustonu. Garsija je izjavio da mu je ovaj sportski događaj bio izuzetno značajan, naglasivši ličnu vrednost takvih okupljanja za veterane i njihove porodice.

Ulaznice su dodeljene putem lutrije koju je organizovala neprofitna organizacija posvećena dodeljivanju besplatnih karata za sportske, kulturne i zabavne događaje pripadnicima vojske i njihovim porodicama. Tokom ovogodišnjeg Svetskog prvenstva, finansijsku podršku su obezbedili komercijalni donatori i sama organizacija, omogućivši gotovo 5.000 ulaznica za vojne i bezbednosne službe u 11 američkih gradova domaćina. Prema podacima organizatora, oko 80% ulaznica podeljeno je vojnim veteranima i aktivnim pripadnicima, dok je preostalih 20% namenjeno zaposlenima u hitnim službama.

U okviru ove inicijative, za svaku utakmicu reprezentacije Sjedinjenih Američkih Država bilo je izdvojeno po 250 karata, što je deo obeležavanja 250. godišnjice zemlje. Organizatori su naveli da je ova akcija deo šireg napora da se veteranima i zaposlenima u bezbednosnim službama omogući učešće u velikim javnim događajima, kao i priznanje njihovog doprinosa društvu.

Osim prisustva pojedinačnih veterana poput Garsije, ulaznice su omogućile i članovima porodica poginulih u službi da prisustvuju utakmicama. Organizatori ističu važnost ovakvih gestova za integraciju i priznanje veteranima, navodeći da je odziv bio izuzetno velik i da su događaji protekli bez incidenata.

Svetsko prvenstvo u fudbalu 2026. godine održava se u više gradova Sjedinjenih Američkih Država, sa posebnim programima namenjenim različitim društvenim grupama. Organizacije koje su učestvovale u ovoj inicijativi planiraju nastavak sličnih aktivnosti i na budućim sportskim događajima.

Pročitaj još

Svet

Razlika od dva glasa između kandidata na izborima za gradonačelnika u Siju Folsu

Zvaničnici okruga potvrdili izuzetno tesan rezultat, očekuje se ponovno prebrojavanje glasova posle potvrde izbora

Published

on

By

Zvaničnici okruga potvrdili izuzetno tesan rezultat, očekuje se ponovno prebrojavanje glasova posle potvrde izbora

Dva kandidata na izborima za gradonačelnika Siju Fols, najvećeg grada u Južnoj Dakoti, razdvojena su sa samo dva glasa nakon što su svi birački okruzi završili brojanje, saopštili su zvaničnici iz kancelarije za izbore okruga Minnehaha. Prema zvaničnim podacima, kandidatkinja Kristin Erikson ima 18.280 glasova, dok je kandidat Džejmi Smit osvojio 18.278 glasova. Konačni rezultat biće potvrđen nakon što gradske vlasti završe zvaničnu verifikaciju glasova.

Zvaničnici su naveli da razlika od dva glasa, koja predstavlja manje od 2% ukupnog broja glasova, omogućava bilo kom kandidatu da zvanično zatraži ponovno prebrojavanje. Prebrojavanje će biti automatski odobreno ukoliko razlika ostane manja od zakonskog praga. Očekuje se da će oba kandidata iskoristiti ovu mogućnost nakon završetka procesa sertifikacije.

Kristin Erikson, koja je ranije bila član Skupštine Južne Dakote, tokom kampanje je isticala bezbednost građana kao ključnu temu. Džejmi Smit, aktuelni senator države Južna Dakota i bivši kandidat za guvernera 2022. godine, vodio je kampanju koja je uključivala teme javne bezbednosti, ekonomskog razvoja i saradničkog odlučivanja, uz podršku političara iz obe glavne partije.

Oba kandidata su izjavila da će u potpunosti poštovati izborni proces i rezultate eventualnog ponovnog prebrojavanja. Erikson je u saopštenju navela da njen tim planira da „postupa sa punom tačnošću i transparentnošću“. Smit je istakao da je cilj da se osigura da volja građana bude precizno izražena i da će nastaviti da se zalaže za pošten izborni proces.

U telefonskoj izjavi, Smit je naglasio značaj izlaska na izbore, navodeći da ovako tesan rezultat predstavlja primer važnosti svakog glasa. Sličan stav izrazila je i Erikson, koja je u saopštenju istakla svoju posvećenost transparentnosti tokom čitavog izbornog procesa.

Zvanični rezultati biće poznati nakon završetka svih proceduralnih koraka, uključujući eventualno ponovno prebrojavanje glasova. Siju Fols, sa više od 210.000 stanovnika, ostaje u iščekivanju konačne odluke o tome ko će preuzeti funkciju gradonačelnika.

Pročitaj još

U Trendu