Generalni sekretar Mark Rute saopštio da će saveznici predstaviti nove odbrambene ugovore na skupu 7. i 8. jula
Generalni sekretar NATO-a Mark Rute izjavio je da će alijansa na predstojećem samitu u Ankari predstaviti nove ugovore u oblasti odbrane, ukupne vrednosti desetine milijardi dolara. Samit će biti održan 7. i 8. jula u glavnom gradu Turske, dok države članice nastoje da prošire vojnu proizvodnju i ojačaju kolektivne bezbednosne kapacitete, kako je saopšteno.
Rute je tokom obraćanja na događaju Atlantskog saveta u Vašingtonu istakao da NATO saveznici treba da ulože dodatne napore kako bi ekonomsku snagu pretvorili u vojne sposobnosti, usled rastućih globalnih bezbednosnih izazova. “Moramo da osiguramo da našu ekonomsku moć pretvaramo u vojne kapacitete”, rekao je Rute, prenose izvori.
Prema njegovim rečima, samit u Ankari biće prilika da se pokaže napredak u proširenju saradnje u oblasti odbrambene industrije i povećanju proizvodnih kapaciteta među državama članicama.
Zvaničnici NATO-a ukazuju da su novi ugovori deo šireg plana za jačanje kolektivne bezbednosti i odgovora na savremene izazove u međunarodnim odnosima. Rute je ponovio važnost kontinuiranog ulaganja u odbrambene kapacitete, ističući da je to ključno za održavanje stabilnosti i bezbednosti članica alijanse.