Connect with us

Svet

Izraelska vojska izvela napade na iranske vojne ciljeve u Teheranu

Vazdušne snage Izraela gađale više lokacija, Ministarstvo odbrane UAE objavilo snimak presretanja dronova

Published

on

Foto Izvor:

Vazdušne snage Izraela gađale više lokacija, Ministarstvo odbrane UAE objavilo snimak presretanja dronova

Izraelska vojska saopštila je 8. marta da je izvela talas napada na vojne ciljeve u Teheranu i drugim delovima Irana. Prema zvaničnim informacijama, pogođeno je sedište vazduhoplovnih snaga Islamske revolucionarne garde, za koje se navodi da je služilo kao centar za prijem i istraživanje u okviru svemirske agencije povezane sa vojskom.

Pored glavnog komandnog centra, izraelske snage su, kako je potvrđeno, gađale desetine lokacija uključujući oko 50 bunkera u kojima je, prema navodima, bila uskladištena municija, kao i kompleks i centar unutrašnje bezbednosti Islamske revolucionarne garde.

Istovremeno, Ministarstvo odbrane Ujedinjenih Arapskih Emirata objavilo je snimak na kojem se vidi kako njihove vazdušne snage presreću i uništavaju iranske bespilotne letelice koje su pokušale da uđu u vazdušni prostor Emirata. “Naše oružane snage su spremne da odgovore na svaku pretnju”, navodi se u zvaničnom saopštenju Ministarstva odbrane UAE.

U istom periodu, još dva aviona američkog ratnog vazduhoplovstva tipa Boing C-17 Gloubmaster sletela su u britansku bazu RAF Ferford. Prema dostupnim informacijama, Velika Britanija dozvolila je Sjedinjenim Američkim Državama korišćenje svojih baza za potrebe odbrambenih operacija u Iranu.

Napadi Izraela i reakcije drugih država dešavaju se u devetom danu oružanih sukoba na Bliskom istoku. Zvanične institucije nastavljaju da prate situaciju i sprovode mere bezbednosti.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Donald i Melanija Tramp koriste odvojene sobe tokom boravka u Beloj kući

Prema navodima iz nove knjige, supružnici vode različite živote i provode vreme u odvojenim prostorijama

Published

on

By

Prema navodima iz nove knjige, supružnici vode različite živote i provode vreme u odvojenim prostorijama

Bračni život Donalda Trampa i Melanije Tramp ponovo je u centru pažnje nakon objavljivanja novih detalja u knjizi o njihovom životu u Beloj kući. Prema navodima iz knjige, Donald i Melanija Tramp već duže vreme koriste odvojene spavaće sobe u rezidenciji američkog predsednika. Predsednikova soba nalazi se na drugom spratu, u prostoru koji je ranije bio namenjen kao dnevni boravak.

Autori navode da je Donald Tramp lično uređivao svoj privatni prostor i posvećivao pažnju detaljima, često uzimajući predmete iz zajedničkih prostorija koje je birala Melanija, uprkos primedbama osoblja. Razlike u uređenju soba su izražene – Melanija preferira svetle tonove i minimalistički izgled, dok Tramp bira tamnije boje i zlatne detalje. Prema izvorima, supružnici koriste i odvojena kupatila.

Takođe se navodi da Melanija Tramp nije zadovoljna radovima i renoviranjem Bele kuće tokom drugog Trampovog mandata. Posebno joj smetaju planovi za preuređenje Istočnog krila, gde se ranije nalazio njen kancelarijski prostor. Prva dama, prema navodima, često vreme provodi van Vašingtona, najčešće u Tramp kuli u Njujorku ili na imanju Mar-a-Lago na Floridi.

Ovo nije prvi put da se u javnosti pojavljuju saznanja o odvojenim spavaćim sobama Trampovih. Slične informacije objavljivane su i tokom njihovih boravaka na Floridi. Iako se Donald i Melanija Tramp redovno zajedno pojavljuju u javnosti, nova knjiga podstakla je nova pitanja o njihovom privatnom životu i odnosu iza zatvorenih vrata.

Pročitaj još

Svet

Najviša junska temperatura izmerena u Engleskoj, oboren istorijski rekord

Meteorološke službe izmerile su 35,7 stepeni Celzijusa u mestu Čarlvud, prethodni rekord iz 1957. godine premašen

Published

on

By

Meteorološke službe izmerile su 35,7 stepeni Celzijusa u mestu Čarlvud, prethodni rekord iz 1957. godine premašen

U Engleskoj je danas, prema podacima meteoroloških službi, zabeležena najviša junska temperatura otkako se vrše merenja. U mestu Čarlvud na jugu zemlje izmereno je 35,7 stepeni Celzijusa, što je najviša temperatura za jun mesec od početka zvaničnih evidencija 1884. godine.

Prethodni rekord za jun iznosio je 35,6 stepeni Celzijusa i zabeležen je 1957. godine, a isti rezultat je ponovljen i 1976. godine. Najviša temperatura koja je ikada izmerena u Velikoj Britaniji bila je 40,3 stepena Celzijusa u julu 2022. godine.

Kako je saopšteno, aktuelni toplotni talas dolazi posle izuzetno toplog maja, tokom kojeg je takođe postavljen rekord za najvišu dnevnu temperaturu u tom mesecu, sa 35,1 stepen Celzijusa.

“Nastavljamo da pratimo meteorološke prilike, a svi građani se pozivaju na oprez tokom perioda visokih temperatura”, saopštili su iz meteorološke službe.

Pročitaj još

Svet

Prvi slučaj ebole potvrđen kod lekara po povratku iz DR Konga u Francusku

Zdravstvene vlasti sprovode istragu, pacijent hospitalizovan u specijalizovanoj ustanovi i u stabilnom stanju

Published

on

By

Zdravstvene vlasti sprovode istragu, pacijent hospitalizovan u specijalizovanoj ustanovi i u stabilnom stanju

Francuska je potvrdila prvi slučaj ebole kod lekara koji se vratio sa humanitarne misije u Demokratskoj Republici Kongo, saopštilo je ministarstvo zdravlja. Pacijent je odmah primljen u specijalizovanu zdravstvenu ustanovu i njegovo stanje je stabilno, navode zvaničnici.

Prema informacijama iz saopštenja, zdravstvene vlasti sprovode mere radi identifikacije i praćenja svih osoba koje su mogle biti u kontaktu sa obolelim lekarom. Ministarstvo zdravlja navodi da je rizik za opštu populaciju „veoma nizak”.

Demokratska Republika Kongo je prošlog meseca proglasila epidemiju ebole, a stručnjaci smatraju da je virus cirkulisao u toj zemlji i pre zvanične objave. Više od 260 ljudi je umrlo, dok je oko 1.000 osoba zaraženo u centralnoafričkoj zemlji.

Ovo je prvi potvrđeni slučaj ebole na teritoriji Evrope. Prošlog meseca u Nemačkoj je lečen američki lekar koji je bio pozitivan na ebolu nakon boravka u DR Kongu, ali je infekcija kod njega potvrđena još dok je bio u Africi.

U susednoj Ugandi takođe su registrovani slučajevi ebole. Svetska zdravstvena organizacija navodi da je u toj zemlji obolelo 20 osoba i potvrđena su dva smrtna slučaja.

“Vlasti preduzimaju sve mere zaštite i nastavljaju praćenje kontakata zaraženog”, navedeno je u zvaničnom saopštenju ministarstva zdravlja.

Pročitaj još

U Trendu