Connect with us

Svet

Eksplozije u naftnim skladištima u Iranu: četiri osobe poginule, izdato upozorenje na toksičnu kišu

Iranski Crveni polumesec upozorio građane na opasnost, hitne službe angažovane na terenu

Published

on

Foto Izvor:

Iranski Crveni polumesec upozorio građane na opasnost, hitne službe angažovane na terenu

Eksplozije u naftnim skladištima u Teheranu i provinciji Alborz u Iranu izazvale su smrt najmanje četiri osobe, među kojima su i dva vozača cisterni za naftu, saopštili su nadležni organi 19.4.2024. Iranski Crveni polumesec izdao je upozorenje zbog potencijalne opasnosti od toksične kiše u pogođenim područjima i preporučio građanima da preduzmu mere predostrožnosti.

Prema navodima zvaničnika, eksplozije su pogodile četiri skladišta nafte i centar za prenos naftnih derivata u Teheranu i Alborzu. Iranske službe bezbednosti su angažovane na gašenju požara, a iranske vlasti su saopštile da ne postoji nestašica goriva uprkos napadima.

Iranski Crveni polumesec upozorio je civile da u slučaju kiše ostanu u svojim domovima i, ukoliko su napolju, sklone se pod betonske ili metalne krovove, izbegavajući zaklon ispod drveća, zbog mogućnosti da kiša sadrži toksične materije koje mogu izazvati hemijske opekotine kože i oštećenja pluća. U glavnom gradu Irana, zbog gustog dima, vidljivost je značajno smanjena i tokom dana.

Profesor sa Univerziteta u Teheranu Foad Izadi izjavio je da je zbog dima u pojedinim delovima grada vidljivost svedena na minimum, što otežava rad hitnih službi. Nafta iz oštećenih postrojenja dospela je i u kanalizacioni sistem, a duž gradskih ulica zabeleženi su požari.

Zvaničnici su potvrdili da su skladišta goriva pogođena u tri oblasti, među kojima je i grad Karadž u provinciji Alborz, zapadno od Teherana. Službe su i dalje angažovane na terenu, a građani su pozvani da prate zvanična uputstva i izbegavaju nepotrebno kretanje dok traje sanacija posledica napada.

“Građani treba da se pridržavaju svih mera predostrožnosti i izbegavaju izlaganje potencijalno toksičnoj kiši”, navedeno je u saopštenju Iranskog Crvenog polumeseca.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Svet

Vojnik iz Severne Koreje prešao granicu prema jugu, navodi južnokorejska agencija

Južnokorejske vlasti potvrdile su da je vojno lice iz Severne Koreje prešlo demilitarizovanu zonu; istraga u toku, prelazak granice smatra se retkim slučajem

Published

on

By

Južnokorejske vlasti potvrdile su da je vojno lice iz Severne Koreje prešlo demilitarizovanu zonu; istraga u toku, prelazak granice smatra se retkim slučajem

Južnokorejske vlasti saopštile su da je jedan severnokorejski vojnik prešao strogo čuvanu granicu između dve Koreje tokom noći u utorak. Prema navodima južnokorejske agencije, vojno lice je zaustavljeno i privedeno na centralnom delu fronta, a relevantne službe trenutno sprovode detaljnu istragu o okolnostima prelaska.

Zajednički generalštab u Seulu potvrdio je da je vojnik iz Severne Koreje pronađen u zoni blizu granice, te da se ispituju svi aspekti ovog slučaja. Prema dosadašnjim informacijama, događaj se tretira kao mogući pokušaj bekstva iz Severne Koreje, što je, prema podacima, relativno redak slučaj direktnog prelaska preko kopnene granice.

U zvaničnom saopštenju navodi se da je vojno lice zaustavljeno na centralnom sektoru granice i prebačeno u nadležne institucije, gde se sprovode standardne procedure provere i identifikacije. Južnokorejske vlasti obično predaju osobe koje pređu iz Severne Koreje na dalju obradu obaveštajnim službama, gde se vrši detaljno ispitivanje i bezbednosna provera.

Prema podacima Ministarstva za ujedinjenje, više od 34.000 osoba napustilo je Severnu Koreju i prešlo na jug od kraja Korejskog rata 1950-ih. Većina njih koristi rute preko trećih zemalja, najčešće Kine i Tajlanda, dok su direktni prelazi preko demilitarizovane zone izuzetno retki zbog visokog stepena nadzora, minskih polja i prisustva vojske s obe strane.

Poslednji poznat slučaj prelaska severnokorejskog vojnika zabeležen je u oktobru 2025. godine. Statistički podaci pokazuju da je tokom 2024. godine 236 osoba iz Severne Koreje stiglo u Južnu Koreju, od kojih je najveći deo činio ženski deo populacije.

Službeni stav Severne Koreje prema osobama koje napuste zemlju ostaje izričito negativan, što se ogleda u upotrebi oštre retorike u zvaničnim saopštenjima. Zvaničnici u Seulu ističu da će istraga u vezi sa najnovijim prelaskom granice utvrditi sve relevantne okolnosti i da će biti preduzete dalje mere u skladu sa standardnim procedurama.

Demilitarizovana zona, koja razdvaja dve Koreje, ostaje jedno od najstrože čuvanih i najopasnijih područja na svetu, sa stalnim vojnim prisustvom i merama opreza na obe strane. Incidenti prelaska granice pomno se prate zbog mogućeg uticaja na bezbednosnu situaciju na Korejskom poluostrvu.

Pročitaj još

Svet

Tri osobe pronađene mrtve u studentskom domu u Ugarčinu nakon sukoba

Policija vodi istragu o incidentu, priveden jedan osumnjičeni, više detalja o motivima još nije poznato

Published

on

By

Policija vodi istragu o incidentu, priveden jedan osumnjičeni, više detalja o motivima još nije poznato

Tri osobe su izgubile život u studentskom domu u bugarskom gradu Ugarčinu, prema navodima policijskih izvora. Dve žene i jedan muškarac pronađeni su mrtvi nakon sukoba koji se dogodio u objektu koji služi za smeštaj osoba u teškim socijalnim uslovima.

Prema prvim informacijama, incident je izbio usled ličnih odnosa i navodnog ljubavnog trougla. Tokom sukoba, muškarac za kog se navodi da ima krivični dosije, napao je nožem odraslu ženu i muškarca koji su se nalazili u prostorijama doma. Oboje su zadobili smrtonosne povrede.

Petnaestogodišnja devojčica bila je svedok događaja. Prema prvim saznanjima, ona je pokušala da pobegne sa mesta incidenta skočivši sa terase zgrade, pri čemu je zadobila teške povrede od kojih je preminula. Policijski izvori navode da devojčica nije bila žrtva napada, već je smrt nastupila usled posledica pada. Prema podacima iz istrage, maloletnica je imala dijagnostikovanu epilepsiju.

Nakon prijave, na lice mesta su upućene policijske i medicinske ekipe, a jedan osumnjičeni je priveden. Policija nastavlja istragu kako bi utvrdila sve okolnosti i odnose među učesnicima sukoba.

“Istraga je u toku”, saopštila je policija. Za sada nije poznato u kakvom su tačno odnosu bile žrtve i osumnjičeni.

Pročitaj još

Svet

Administracija Donalda Trampa i Iran u sporu oko tumačenja sporazuma o nuklearnom programu

Zvaničnici SAD i Irana iznose suprotstavljene tvrdnje o inspekcijama, korišćenju sredstava i pravima prolaska kroz Hormuški moreuz

Published

on

By

Zvaničnici SAD i Irana iznose suprotstavljene tvrdnje o inspekcijama, korišćenju sredstava i pravima prolaska kroz Hormuški moreuz

Administracija Donalda Trampa i iranski zvaničnici ušli su u novi spor oko tumačenja navodnih ustupaka u pregovorima o nuklearnom programu, saopšteno je iz diplomatskih izvora. Dok američka strana tvrdi da je Iran pristao na pojačane inspekcije i ograničenja korišćenja odmrznutih sredstava, Teheran te navode odlučno odbacuje.

Predsednik Tramp je izjavio da je Iran “potpuno i u potpunosti pristao” na najviši nivo nuklearnih inspekcija na duži vremenski period, a potpredsednik Džej Di Vens ocenjuje dogovor kao “veliku prekretnicu”. S druge strane, portparol iranskog ministarstva spoljnih poslova Esmail Bagaei naveo je da Iran nije prihvatio nove obaveze niti dozvolio pristup inspektorima na oštećenim lokacijama, već da će se saradnja sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju nastaviti prema postojećim procedurama.

Američki zvaničnici tvrde i da bi milijarde dolara iranskih sredstava, koje bi bile odmrznute u okviru eventualnog sporazuma, morale biti korišćene isključivo za nabavku američkih poljoprivrednih i medicinskih proizvoda, pod kontrolom SAD i Katara. Iranski ambasador pri Ujedinjenim nacijama Ali Bahreini je, međutim, izjavio da je Iran samostalan u odlučivanju o svojoj imovini i odbacio bilo kakvo uplitanje drugih država u te procese.

Kao dodatnu tačku neslaganja, memorandum o razumevanju predviđa da će brodovi imati pravo na besplatan prolaz kroz Hormuški moreuz tokom 60 dana, nakon čega, prema rečima Donalda Trampa, moreuz ostaje “toll-free”. Iranski zvaničnici nisu potvrdili ovu interpretaciju, već su najavili mogućnost naplate naknada za određene usluge, što je dodatno zaoštrilo razlike. Tramp je prošlog vikenda zapretio da će SAD preuzeti kontrolu nad moreuzom i same naplaćivati prolaz.

Analitičari upozoravaju da česte promene narativa i suprotstavljene izjave obe strane otežavaju sagledavanje stvarnog toka pregovora. Zvanično, ni jedna od strana do sada nije potvrdila postizanje konačnog dogovora o navedenim pitanjima.

Pročitaj još

U Trendu