Svet

CDC podigao nivo upozorenja zbog epidemije ebole u Kongu na najviši stepen

Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti angažovali dodatno osoblje, rizik za SAD ocenjen kao nizak

Published

on

Foto Izvor: Pink.rs

Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti angažovali dodatno osoblje, rizik za SAD ocenjen kao nizak

Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) saopštili su da su podigli odgovor na epidemiju ebole u Demokratskoj Republici Kongo na najviši, nivo 1, koji je rezervisan za kritične vanredne situacije. Kako je istaknuto, rizik od širenja bolesti u Sjedinjenim Američkim Državama ocenjuje se kao nizak.

CDC je ovim potezom omogućio raspoređivanje najvećeg mogućeg broja osoblja za reagovanje, kako bi se podržale mere suzbijanja epidemije u pogođenim područjima. Prema zvaničnim informacijama, do sada je 19 članova CDC osoblja upućeno da pomogne timovima na terenu u Africi, dok više od 125 ljudi radi u sklopu kancelarija CDC-a u Kongu i Ugandi i ministarstvima zdravlja obe zemlje.

Rukovodilac za incidente CDC-a na ebolu, doktor Satiš Pilaj, izjavio je da CDC pruža i finansijsku podršku partnerima na terenu, kao i obuku za 25 lokalnih terenskih epidemiologa u oblastima koje su teško dostupne američkom osoblju.

Prema poslednjim podacima, u Kongu je od izbijanja epidemije ebole zaraženo više od 1.200 ljudi. Do sada je u toj zemlji preminula 321 osoba, dok je u susednoj Ugandi zabeleženo 20 smrtnih slučajeva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U Trendu

Exit mobile version