Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti angažovali dodatno osoblje, rizik za SAD ocenjen kao nizak
Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) saopštili su da su podigli odgovor na epidemiju ebole u Demokratskoj Republici Kongo na najviši, nivo 1, koji je rezervisan za kritične vanredne situacije. Kako je istaknuto, rizik od širenja bolesti u Sjedinjenim Američkim Državama ocenjuje se kao nizak.
CDC je ovim potezom omogućio raspoređivanje najvećeg mogućeg broja osoblja za reagovanje, kako bi se podržale mere suzbijanja epidemije u pogođenim područjima. Prema zvaničnim informacijama, do sada je 19 članova CDC osoblja upućeno da pomogne timovima na terenu u Africi, dok više od 125 ljudi radi u sklopu kancelarija CDC-a u Kongu i Ugandi i ministarstvima zdravlja obe zemlje.
Rukovodilac za incidente CDC-a na ebolu, doktor Satiš Pilaj, izjavio je da CDC pruža i finansijsku podršku partnerima na terenu, kao i obuku za 25 lokalnih terenskih epidemiologa u oblastima koje su teško dostupne američkom osoblju.
Prema poslednjim podacima, u Kongu je od izbijanja epidemije ebole zaraženo više od 1.200 ljudi. Do sada je u toj zemlji preminula 321 osoba, dok je u susednoj Ugandi zabeleženo 20 smrtnih slučajeva.