Connect with us

Srbija

Srbija odbila predlog MOL-a u pregovorima o upravljanju NIS-om

Ministarka energetike potvrdila nastavak pregovora, predsednik Vučić istakao da država ne pristaje na ucene

Published

on

Foto Izvor:

Ministarka energetike potvrdila nastavak pregovora, predsednik Vučić istakao da država ne pristaje na ucene

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je Srbija odbila predlog mađarske kompanije MOL u vezi sa potencijalnim upravljanjem Naftnom industrijom Srbije. Sastanak sa predstavnicima MOL-a održan je juče, a ministarka je navela da ponuđeni uslovi nisu prihvatljivi za srpsku stranu, posebno kada je reč o kapacitetima prerade sirove nafte u Rafineriji Pančevo i obezbeđivanju stabilnog snabdevanja domaćeg tržišta derivatima.

“Nismo zadovoljni predlogom jer se tiče crvenih linija koje nećemo preći. Naš prioritet je da rafinerijska prerada pokriva potrebe tržišta Srbije, pre svega zbog građana i privrede. NIS je strateški dominantna kompanija i želimo da tako ostane”, navela je Đedović Handanović. Ministarka je naglasila da Srbija očekuje novi predlog od MOL-a u najkraćem roku i da je cilj zaštita kritične infrastrukture i interesa države.

Pregovori se vode povodom mogućnosti da MOL preuzme ruski udeo u NIS-u, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će odluka o tome biti doneta naredne nedelje. Vučić je upozorio da u toku razgovora postoje pokušaji ucena na koje Srbija neće pristati. “Nekima se učinilo da mogu da nas ucenjuju. Nadam se kompromisu, ali postoje čudni zahtevi i četiri-pet tačaka sporenja”, rekao je Vučić.

Na pitanje o potencijalnom kupcu ruskog udela, Ranku Mimoviću, Vučić je istakao da ga ne poznaje i da nije dobio nikakvo zvanično obaveštenje o njegovoj ponudi. “To je igra koja neće proći kod nas. Srbija neće dozvoliti prodaju udela bilo kome bez prethodne provere i jasnih uslova”, kazao je predsednik.

Zvaničnici su najavili nastavak pregovora i jasno istakli da će interesi građana i privrede Srbije ostati prioritet u svim budućim dogovorima.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Srbija

RHMZ izdao hitno upozorenje na nevreme u Beogradu, Bačkoj i Banatu

Republički hidrometeorološki zavod upozorava na jake pljuskove i grad, pogođena šira oblast glavnog grada i sever Srbije

Published

on

By

Republički hidrometeorološki zavod upozorava na jake pljuskove i grad, pogođena šira oblast glavnog grada i sever Srbije

Republički hidrometeorološki zavod izdao je danas hitno upozorenje zbog izraženih grmljavinskih procesa, obilnih pljuskova i moguće pojave grada na području Beograda, kao i u delovima Bačke i Banata. Prema navodima meteorologa, pogoršanje vremena očekuje se tokom narednih sati u ovim regionima.

U narednih sat vremena, jugozapadni i južni delovi Beograda biće pogođeni jakom konvektivnom oblačnošću, što će usloviti intenzivne pljuskove sa grmljavinom, a postoji i mogućnost lokalne pojave grada. Građanima ovih naselja savetuje se oprez i preduzimanje mera zaštite.

Nevreme se, prema saopštenju RHMZ, širi i na sever zemlje. Upozorenje obuhvata sever Bačke, kao i severni i srednji Banat, gde se u naredna dva sata očekuje razvoj jakih oblačnih sistema, što može dovesti do sličnih vremenskih nepogoda.

“Obilni pljuskovi i lokalna pojava grada mogu izazvati probleme u saobraćaju i štetu na imovini. Apelujemo na građane da prate najnovija upozorenja i da izbegavaju boravak na otvorenom tokom nevremena”, navodi se u saopštenju Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Nadležni službe prate razvoj situacije i preporučuju građanima da se informišu o eventualnim narednim merama i preporukama.

Pročitaj još

Srbija

Ministarstvo kulture obezbedilo 11,7 miliona dinara za obnovu manastira Studenica

Rekonstrukcija konaka i arheološka istraživanja predviđena su novim ugovorima, saopštilo Ministarstvo kulture

Published

on

By

Rekonstrukcija konaka i arheološka istraživanja predviđena su novim ugovorima, saopštilo Ministarstvo kulture

Ministarstvo kulture Republike Srbije izdvojilo je 11.700.000 dinara za obnovu manastira Studenica, saopšteno je danas nakon potpisivanja ugovora u Brezovi. Sredstva su namenjena rekonstrukciji starog konaka iz 1912. godine i nastavku arheoloških istraživanja unutar manastirskog kompleksa, nedaleko od Kraljeva.

Kako je naglašeno, ovo je najznačajnija investicija u Studenicu u poslednje četiri decenije, od velike obnove povodom osam vekova postojanja manastira. Najveći deo sredstava biće usmeren na potpunu rekonstrukciju starog konaka, čime se stvaraju uslovi za početak ovog obimnog i odgovornog posla.

Pored toga, dva ugovora predviđaju finansiranje naučnih istraživanja koja uključuju analizu i identifikaciju zemnih ostataka i kostiju pronađenih tokom ranijih arheoloških iskopavanja u okviru kompleksa. Ministar kulture Nikola Selaković istakao je značaj Studenice kao prve među srpskim manastirima i naglasio da ovaj spomenik zahteva posebnu brigu države.

“Manastir Studenica nije tek jedan u nizu manastira, već je prvi među manastirima srpskim. Važan je koliko i Hilandar, ako ne i malo važniji, zato što je Studenica ‘rodila’ Hilandar”, izjavio je Selaković.

Ministarstvo kulture je, prema zvaničnim podacima, od 2022. godine uložilo ukupno 17.424.000 dinara u projekte zaštite i unapređenja manastira Studenica, koji ima status spomenika kulture od izuzetnog značaja.

Pročitaj još

Srbija

Institut Batut izdao upozorenje na toplotni talas u Srbiji, najugroženiji sever i zapad zemlje

Institut za javno zdravlje upozorio na opasne temperature, najteže pogođeni Beograd i više okruga

Published

on

By

Institut za javno zdravlje upozorio na opasne temperature, najteže pogođeni Beograd i više okruga

Institut za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” izdao je zvanično upozorenje na snažan toplotni talas koji će Srbiju zahvatiti od 23.06. do 02.07., saopšteno je iz ove institucije. Najtoplije će biti u severnobačkom, zapadnobačkom, severnobanatskom, srednjobanatskom, južnobačkom, južnobanatskom i mačvanskom okrugu, uključujući Beograd.

Prema najavama, najteža situacija očekuje se 01.07., kada će severnobački, južnobanatski i pomoravski okrug biti izloženi temperaturama koje spadaju u kategoriju “veoma opasne pojave”. U periodu od 27.06. do 01.07. narandžasti nivo upozorenja važi za severnu i zapadnu Srbiju, dok će 30.06. upozorenje biti prošireno i na kolubarski, braničevski, podunavski, pomoravski i rasinski okrug.

Gradovi za koje je izdato narandžasto upozorenje su Sombor (26. i 27.06.), Beograd, Palić, Kikinda, Zrenjanin, Novi Sad, Loznica i Vršac (svi 27.06.). Žuti nivo upozorenja važi za Palić (24–26.06.), Beograd (25–26.06.), Surčin, Bečej (25–27.06.), Kikinda, Zrenjanin, Novi Sad, Loznica, Vršac (25–26.06.), Sombor (25.06.), Sremska Mitrovica (26–27.06.), Valjevo, Smederevska Palanka, Ćuprija, Kruševac (27.06.) i Veliko Gradište (26–27.06.).

Institut “Batut” posebno upozorava da su najugroženije grupe mala deca, trudnice, starije osobe, hronični bolesnici i osobe sa opekotinama. Preporučuje se redovno unošenje tečnosti, nošenje lagane i svetle odeće, smanjenje fizičkih aktivnosti tokom najtoplijeg dela dana, konzumiranje lagane hrane i pojačana higijena.

Ukoliko se primete simptomi kao što su konfuznost, nesvestica ili izrazito topla i suva koža, građanima se savetuje da odmah pozovu Hitnu pomoć. U slučaju oticanja ruku i nogu, preporučuje se boravak u hladnijoj prostoriji 24 do 48 sati.

“Tokom najtoplijih dana posebno je važno prepoznati simptome toplotnog udara i odmah potražiti medicinsku pomoć”, navedeno je u zvaničnom saopštenju Instituta za javno zdravlje.

Pročitaj još

U Trendu