Connect with us

Srbija

Plaćanja putem SEPA sistema u Srbiji počinju 5. maja

Narodna banka Srbije zvanično u SEPA registru, građani dobijaju bržu i povoljniju razmenu novca

Published

on

Foto Izvor:

Narodna banka Srbije zvanično u SEPA registru, građani dobijaju bržu i povoljniju razmenu novca

Građani Srbije moći će da šalju i primaju novac putem SEPA (Single Euro Payments Area) sistema od 5. maja, saopštila je Narodna banka Srbije. Ova promena dolazi nakon što je Narodna banka Srbije od 13. marta uvrštena u SEPA registar Evropskog platnog saveta.

Uvođenje SEPA sistema omogućava da novac bude prebačen za jedan radni dan, umesto nekoliko dana koliko je ranije bilo potrebno zbog posredovanja više banaka. Kako navode iz Narodne banke Srbije, građani će imati koristi kroz brže i povoljnije slanje i primanje novca, posebno kada su u pitanju doznake članovima porodice u inostranstvu ili iz inostranstva.

Narodna banka Srbije je dobila pozitivnu ocenu Evropskog platnog saveta za učešće u platnoj šemi SEPA i za operativno izvršavanje transakcija namenjenih budžetskim korisnicima. Od danas je banka zvanično registrovana kao učesnik u ovom evropskom platnom sistemu.

Zvaničnici navode da će ovim korakom Srbija dodatno unaprediti efikasnost platnog prometa i olakšati građanima međunarodne transakcije. Građani i pravna lica mogu očekivati jednostavniji i brži protok novca u evrima, uz smanjenje troškova transakcija.

“Građani Srbije će imati mogućnost da svoja sredstva šalju i primaju u okviru jedinstvene evropske platne zone, što će posebno biti značajno za doznake iz inostranstva”, navedeno je u saopštenju Narodne banke Srbije.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Srbija

Toplotni talas pogodio Evropu, 40 ljudi preminulo u Francuskoj

Crveni krst izdao upozorenje, 23 zemlje pod merama opreza zbog ekstremnih temperatura

Published

on

By

Crveni krst izdao upozorenje, 23 zemlje pod merama opreza zbog ekstremnih temperatura

Evropu je zahvatio snažan toplotni talas, zbog kojeg su u poslednjih nekoliko dana zabeležene rekordne temperature i porast broja žrtava, posebno u Francuskoj gde je 40 osoba preminulo pokušavajući da se rashlade, saopšteno je iz zvaničnih izvora. U Španiji, temperature su dostigle više od 45 stepeni Celzijusa, a gotovo cela zemlja bila je pod zvaničnim upozorenjem na vrućinu u utorak.

Prema dostupnim informacijama, toplotni talas predstavlja drugi po redu rekordni talas u poslednja dva meseca, dok se nastavlja rast temperatura širom Evrope. Nacionalni temperaturni rekordi mogli bi biti premašeni čak i pre jula, tradicionalno najtoplijeg meseca u godini. Upozorenja na ekstremne vrućine izdata su u 23 evropske zemlje, od kojih su Nemačka, Francuska, Španija, Švajcarska i Luksemburg pod najvišim, crvenim nivoom upozorenja.

Crveni krst je izdao hitno upozorenje građanima, navodeći da je situacija “pitanje života i smrti” i savetovao izbegavanje boravka na otvorenom tokom najtoplijeg dela dana, kao i unos dovoljne količine tečnosti. “Neophodno je da svi prate preporuke zdravstvenih institucija i izbegavaju nepotrebne rizike tokom trajanja toplotnog talasa”, navedeno je u saopštenju.

Hrvatska je takođe podigla nivo upozorenja zbog očekivanog nastavka visokih temperatura do kraja nedelje, sa mogućnošću produženja i na prvu polovinu naredne nedelje. Zvaničnici upozoravaju da bi građani trebalo da posebno zaštite decu, starije i hronične bolesnike.

“Apelujemo na građane da ozbiljno shvate upozorenja i da se pridržavaju mera zaštite tokom ovog talasa vrućina”, izjavio je predstavnik Crvenog krsta. Situacija se i dalje prati, a nadležne službe ostaju u pripravnosti.

Pročitaj još

Srbija

Nevreme izazvalo poplave i otežan saobraćaj u Kraljevu

Nadležne službe prate stanje na terenu, saobraćaj otežan na više lokacija, nema izveštaja o povređenima

Published

on

By

Nadležne službe prate stanje na terenu, saobraćaj otežan na više lokacija, nema izveštaja o povređenima

Snažno nevreme praćeno obilnim padavinama pogodilo je danas Kraljevo, uslovivši poplave na više gradskih ulica i značajno otežalo saobraćaj, prema policijskim izvorima. Velika količina padavina dovela je do zagušenja kišne kanalizacije, što je izazvalo zadržavanje vode na saobraćajnicama i probleme u kretanju vozila.

Na pojedinim deonicama, više kamiona i putničkih vozila ostalo je zarobljeno u vodi, dok je saobraćaj u nekim delovima grada gotovo potpuno zaustavljen. Građani su na društvenim mrežama objavljivali snimke poplavljenih ulica i jakog vetra koji je dodatno otežavao situaciju.

Nadležne službe su na terenu i prate razvoj događaja, saopšteno je iz relevantnih izvora. Za sada nema informacija o eventualno povređenim osobama niti o većoj materijalnoj šteti.

“Zbog velike količine padavina u kratkom vremenskom periodu, kišna kanalizacija nije uspela da primi svu vodu, pa je došlo do plavljenja saobraćajnica i ozbiljnih problema u odvijanju saobraćaja”, naveo je jedan od građana.

Prema dostupnim informacijama, situacija se i dalje prati, a građanima se savetuje oprez prilikom kretanja kroz poplavljene delove grada.

Pročitaj još

Srbija

U Ohridu počeo dečji pravoslavni kamp sa učesnicima iz regiona

Organizatori navode da se deca iz više država regiona upoznaju sa kulturnim nasleđem kroz osmodnevni program

Published

on

By

Organizatori navode da se deca iz više država regiona upoznaju sa kulturnim nasleđem kroz osmodnevni program

U Ohridu je započeo osmodnevni dečji pravoslavni kamp koji okuplja 65 mališana sa Kosova, iz Republike Srpske, centralne Srbije i Severne Makedonije, saopštili su organizatori. Prvog dana učesnici su sa vaspitačima i organizatorima posetili crkvu Svetog Klimenta Ohridskog, dok je u večernjim satima planirana likovna radionica.

Kamp organizuje udruženje iz Skoplja sa ciljem povezivanja dece iz regiona kroz pravoslavne vrednosti i zajedničke aktivnosti. Predstavnici udruženja ističu da deca tokom boravka u Ohridu imaju priliku da se upoznaju sa kulturno-istorijskim bogatstvom grada, koji se često naziva i Balkanskim Jerusalimom.

Prema rečima vaspitača, sadržaj kampa je bogat i prilagođen uzrastu dece, što doprinosi njihovoj brzoj adaptaciji. “Deca su se već jako lepo snašla, program je izuzetno urađen i bogat aktivnostima, tako da im se aktivnosti dopadaju”, izjavila je vaspitač iz Istočnog Sarajeva.

U okviru programa, deca su posetila i crkvu Svetog Nauma i Svetog Jovana Kanea, a vaspitači naglašavaju značaj ovakvih poseta za podsticanje zajedništva i razumevanja među mladima iz različitih sredina. “U poseti smo pravoslavnim svetinjama Makedonije i to dosta znači za svu decu. Svi su skoro prvi put ovde”, navodi vaspitač iz Čačka.

Organizatori ističu da je cilj kampa povezivanje dece kroz duhovnost i zajedničku molitvu, kako bi se izgradili mostovi prijateljstva između mladih iz različitih država regiona.

Pročitaj još

U Trendu