Region

Vanredno stanje proglašeno u Mostaru zbog velikog požara na deponiji Uborak

Požar koji je jutros zahvatio deponiju Uborak izazvao je ogromnu materijalnu štetu i zabrinutost među građanima Mostara.

Published

on

Foto Izvor: Pink.rs

Požar koji je jutros zahvatio deponiju Uborak izazvao je ogromnu materijalnu štetu i zabrinutost među građanima Mostara.

U Mostaru je jutros, nakon što je veliki požar zahvatio deponiju Uborak i prouzrokovao gotovo potpunu štetu na tom području, proglašeno vanredno stanje. Ova odluka omogućava brže i efikasnije delovanje svih nadležnih službi u sanaciji posledica i organizovanju privremenog zbrinjavanja otpada. Gradonačelnik Mostara Mario Kordić izjavio je da je posle vanredne sednice gradskog i kantonalnog štaba Civilne zaštite utvrđeno da je požar prouzrokovao značajnu štetu na deponijskom polju, a situacija je izazvala i zabrinutost među stanovnicima zbog gustog dima koji se proširio iznad grada.

“Odmah nakon što smo primili dojavu, na teren su upućene sve nadležne službe – vatrogasci, policija, hitna pomoć i druge. Zatekli smo veliki požar koji je uništio lokalitete Buđevci i Uborak. Reciklažna hala sa celokupnom opremom je izgorela, dok su vatrogasci uspeli da spasu upravnu zgradu”, rekao je Kordić.

On je naglasio da je materijalna šteta gotovo potpuna i da ova situacija predstavlja ozbiljan izazov ne samo za Mostar, već i za širu regiju. Proglašenjem vanrednog stanja omogućeno je Štabu civilne zaštite da donosi hitne mere, posebno u vezi sa organizacijom odlaganja otpada, jer je deponija Uborak teško oštećena.

Kordić je apelovao na građane da odgovorno postupaju sa otpadom i da privremeno ne odlažu komunalni i čvrsti otpad na javne površine, kako bi se izbeglo dodatno opterećenje komunalnog sistema. Privredni subjekti su upućeni da reciklažni materijal odvoze u reciklažno dvorište na Bišće Polju, dok su komunalna preduzeća dobila zadatak da izrade plan reorganizacije sistema zbrinjavanja otpada.

“Trenutno smo u kontaktu sa drugim deponijama u potrazi za privremenom lokacijom za odlaganje otpada dok ne saniramo situaciju na Uborku”, dodao je gradonačelnik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

U Trendu

Exit mobile version