Connect with us

Region

Utvrđeno kako se ptičji grip proširio u Crnoj Gori: zaražene koke završile na deponiji

Nadležni su podneli krivične prijave protiv više pravnih i fizičkih lica zbog širenja zarazne bolesti H5N1, nakon što su uginule kokoške sa farmi u Bijelom Polju ilegalno odbačene na gradsku deponiju.

Published

on

Foto Izvor:

Nadležni su podneli krivične prijave protiv više pravnih i fizičkih lica zbog širenja zarazne bolesti H5N1, nakon što su uginule kokoške sa farmi u Bijelom Polju ilegalno odbačene na gradsku deponiju.

Nakon potvrde da je ptičji grip registrovan kod oko 10.000 koka nosilja u Crnoj Gori, otkriven je način na koji je došlo do širenja zaraze. Policijski službenici Regionalnog centra bezbednosti “Sever” u saradnji sa Osnovnim državnim tužilaštvom u Bijelom Polju sproveli su istragu i podneli krivične prijave protiv dva preduzeća i dva odgovorna lica zbog prenosa zaraznih bolesti kod životinja.

Prema navodima MUP-a, prijave su podnete protiv firmi “B.C. d.o.o.” i “F.B. d.o.o.” iz Bijelog Polja, kao i njihovih odgovornih lica R.B. i S.B. Sumnja se da su tokom februara 2026. godine, suprotno propisima, prikrili postojanje zarazne bolesti na svojim farmama i nisu prijavili simptome nadležnoj veterinarskoj službi. Angažovali su komunalno preduzeće “Lim” koje je uklonilo ukupno oko 18.000 uginulih koka nosilja (13.000 sa farme S.B. i 5.000 sa farme R.B.) i odvezlo ih na gradsku deponiju. Ovaj postupak je doveo do širenja virusa H5N1 na druge manje farme i domaćinstva, pri čemu je pričinjena materijalna šteta veća od 25.000 evra.

Koordinator za suzbijanje ptičijeg gripa pri Upravi za bezbednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, Milan Rogošić, ranije je naveo da su sve uginule koke sa dve farme u Bijelom Polju, koje su bačene na deponiju, bile zaražene ptičjim gripom. On je istakao da su novi slučajevi zabeleženi i u Plavu, ali do sada nije potvrđena infekcija kod ljudi.

Pročitaj još
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Region

Dodik: Pravna improvizacija i hajdučija ne mogu biti pravilo u BiH

Lider SNSD-a kritikovao aktuelni pravni sistem u Bosni i Hercegovini, posebno rad institucija na štetu Republike Srpske

Published

on

By

Lider SNSD-a kritikovao aktuelni pravni sistem u Bosni i Hercegovini, posebno rad institucija na štetu Republike Srpske

Milorad Dodik, predsednik SNSD-a, uputio je oštru poruku povodom trenutne situacije u Bosni i Hercegovini, ističući da je vladavina prava potpuno izgubila smisao. Dodik smatra da je urušavanje pravnog poretka posledica delovanja “plejade unitarista i stranaca” čiji je, kako tvrdi, cilj nestanak Republike Srpske.

Na društvenoj mreži Iks, Dodik je posebno kritikovao ministra komunikacija i transporta BiH Edina Fortu, kao i rukovodstvo Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmenu podataka (IDDEEA). Prema njegovim rečima, pomenute institucije ignorišu odluke regulatornih tela i sudova. “Nijedna upravna organizacija neće biti zakonodavac Republici Srpskoj i neće temeljne procese uređivati svojim internim nezakonitim aktima. Dosta je”, naglasio je Dodik.

On je upozorio da digitalizacija ne sme poslužiti kao izgovor za neovlašćenu obradu ličnih podataka građana Republike Srpske i Federacije BiH, niti da bude paravan za proizvoljno tumačenje nadležnosti. Dodik je rekao: “To nije digitalna transformacija – to je pravna improvizacija i hajdučija. A, Boga mi, i kriminal.”

U zaključku, Dodik je poručio da Republika Srpska neće dozvoliti bezakonje i vanustavno delovanje na svojoj teritoriji. Istakao je i da RS ne namerava da sprečava rad drugih institucija, ali je jasno naglasio da takva praksa neće biti prihvaćena u Srpskoj.

Pročitaj još

Region

Brza intervencija spasilaca kod Čanja: Porodica zarobljena na čamcu između stena

Šestočlana grupa, među kojima su bile dve žene i četvoro dece, spasena je tokom noći nakon što im se čamac zaglavio kod Čanja, zahvaljujući hitnoj akciji spasilaca.

Published

on

By

Šestočlana grupa, među kojima su bile dve žene i četvoro dece, spasena je tokom noći nakon što im se čamac zaglavio kod Čanja, zahvaljujući hitnoj akciji spasilaca.

Spasilačka služba Uprave pomorske sigurnosti uspešno je tokom protekle noći evakuisala dve žene i četvoro dece čiji se čamac zaglavio među stenama u blizini Čanja. Akcija spasavanja pokrenuta je odmah nakon što je građanin sa obale prijavio da se plovilo sa odraslima i decom nalazi u opasnosti. Spasilački brod SAR-1 poslat je iz Bara bez odlaganja. Hitna intervencija bila je posebno zahtevna zbog jakog vetra i noćnih uslova, što je znatno otežavalo pristup i evakuaciju. Spasioci su najpre izvukli četvoro dece uzrasta od 11 do 14 godina, a potom i dve odrasle osobe, od kojih jedna nije znala da pliva, potvrđeno je iz UPSUL za RINU. Po dolasku na obalu, sve osobe su predate ekipi Hitne pomoći koja ih je dočekala na plaži. Spaseni nisu zadobili povrede, ali su deca bila promrzla i odmah pokrivena termofolijama koje su obezbedili spasioci. Istog dana, spasilački tim je imao još jednu intervenciju – jedrilica sa dvoje članova posade ostala je bez pogona zbog kvara na propeleru i uz pomoć tegljača bezbedno je dotegljena u luku Bar. “Ovi slučajevi pokazuju koliko je važna brza reakcija građana i službi. Da poziv nije stigao na vreme, ishod je mogao biti mnogo ozbiljniji. Uprava pomorske sigurnosti apeluje na sve da, čim primete plovilo ili osobu u nevolji na moru, odmah pozovu broj 129. Svaki minut je dragocen, a pravovremena dojava omogućava spasiocima da reaguju na vreme i pruže pomoć”, ističu iz UPSUL.

Pročitaj još

Region

Više desetina hitaca ispaljeno na pravoslavni krst u travničkom naselju Zaselje

Odbor za zaštitu prava Srba u FBiH osudio je napad na krst i apelovao na istragu, dok u Zaselju više nema srpskog stanovništva prema poslednjem popisu.

Published

on

By

Odbor za zaštitu prava Srba u FBiH osudio je napad na krst i apelovao na istragu, dok u Zaselju više nema srpskog stanovništva prema poslednjem popisu.

Odbor za zaštitu prava Srba u Federaciji Bosne i Hercegovine saopštio je da je u naselju Zaselje kod Travnika došlo do pucanja na pravoslavni krst, kao i u pravcu pravoslavnog groblja. Prema njihovim navodima, ispaljeno je više desetina metaka iz vatrenog oružja, a cilj napada bio je da se krst preseče. Krst je postavio jedan Srbin pravoslavac koji je iz Travnika proteran i sada živi u Australiji, sa namerom da obeleži mesto gde su Srbi nekada živeli, kao i samo groblje, a isti čovek je i ogradio prostor nekadašnjeg groblja u Zaselju. Odbor ističe da je, prema popisu iz 1991. godine, u Zaselju i Šuviri živelo 60 stanovnika, svi Srbi, dok popis iz 2013. pokazuje da u ovom naselju više nema nijednog Srbina. Odbor je oštro osudio ovaj incident i naglasio potrebu da se pronađu i kazne odgovorni za ovaj napad.

Pročitaj još

U Trendu